Ekonomia współdzielenia: 5 świetnych pomysłów na dzielenie się i wymianę


Dom i ogród
2/09/2021

Ekonomia współdzielenia to magiczna formuła dla tych, którzy chcą prowadzić proekologiczne i zrównoważone życie, a jednocześnie nie całkiem rezygnować z wygód cywilizacji. Wyjaśniamy, jak to działa!

Ekonomia współdzielenia to według „TIME Magazine” jeden z dziesięciu najważniejszych nowatorskich pomysłów, mających największy potencjał, by zmienić świat na lepsze. 

Ekonomia współdzielenia oznacza np. bezpośrednie świadczenie sobie nawzajem usług przez ludzi, jak również współużytkowanie, współtworzenie, współkupowanie. Wszystkie te wspólne praktyki mają jeden cel umożliwić radykalne zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów. 

Być może definicja wydaje się skomplikowana, ale prawda jest taka, że praktykę współdzielenia niezwykle łatwo włączyć do codziennego życia.

Dzisiaj, dzięki internetowi, aplikacjom i smartfonom, udostępnianie i wymiana są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, odzież, dom, narzędzia czy transport. 

Poniżej zebraliśmy pięć pomysłów na to, jak każdy z nas może zaoszczędzić zamiast kupowania, dzieląc się i wymieniając, a dodatkowo pomóc chronić środowisko poprzez taki bardziej zrównoważony styl życia:

Ekonomia współdzielenia – pomysł 1: dzielenie się jedzeniem

Według szacunków, Polacy marnują niemal 5 mln ton żywności rocznie*, czyli ponad 247 kg na osobę! Taka ilość co roku trafia do naszych koszy na śmieci! Przy dzisiejszym szybkim tempie codziennego życia, szukanie przeznaczenia żywności, której nie skonsumujemy, może wydawać się trudne. Jednak warto, gdyż nawet jeśli oddamy tylko część naszej nadwyżki żywności, zamiast ją wyrzucić, potencjał oszczędności jest ogromny. W całym kraju działają społeczności skupione wokół idei foodsharing – być może warto rozważyć dołączenie do lokalnej grupy w twojej miejscowości?

Ekonomia współdzielenia – pomysł 2: odzież i przedmioty używane

Pewnie znasz to uczucie: nie możesz domknąć swojej szafy, ale nadal nie masz w co się ubrać? W rzeczywistości jest to świetna okazja, aby dokładnie oczyścić swoją przestrzeń i oddać nienoszone rzeczy lub znaleźć nowe rzeczy z drugiej ręki. Nie musimy niczego wyrzucać – wystarczy dać im drugie życie lub wymienić. Sprawdź ogłoszenia drobne lub lokalne grupy w sieciach społecznościowych. Być może chce oddać coś, czego właśnie szukasz? Zobacz, co jest w ofercie i już możesz zacząć współtworzyć ekonomię współdzielenia!

Ekonomia współdzielenia – pomysł 3: współużytkowanie mieszkania

Dzięki idei współużytkowania można naprawdę tanio pojechać na wakacje. Być może marzy ci się pobyt w górach lub weekendowy wypad za miasto, ale koszt hotelu dla całej rodziny przekracza Twój budżet? Mamy dobrą wiadomość: istnieje wiele stron i grup w mediach społecznościowych, na których osoby prywatne oferują swoje mieszkania lub domy na wynajem po niskich kosztach lub nawet za darmo. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Ekonomia współdzielenia – pomysł 4: zamień się na przedmioty

Twoja skrzynka z narzędziami kurzy w garażu, ale kiedy ekspres do kawy przestanie działać, okazuje się, że akurat nie masz właściwego rozmiaru śrubokręta? Nie martw się! Ekonomia współdzielenia się działa w przypadku wszystkich przedmiotów codziennego użytku. Niezależnie od tego, czy chodzi o urządzenia elektryczne, narzędzia czy meble lub książki, na lokalnych giełdach i grupach w sieciach społecznościowych znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Możesz na nich pozbyć się starych przedmiotów lub wymienić na inne lub nawet pożyczyć rzeczy, jeśli potrzebujesz ich tylko na krótki czas. Regularnie sprawdzaj ogłoszenia drobne lub lokalne grupy w sieciach społecznościowych. Być może chce oddać lampę, których właśnie szukasz? Czasem przy odrobinie wysiłku i po lekkiej renowacji można mieć za darmo piękny i oryginalny przedmiot, a jednocześnie nie przyczyniać się do wzrostu konsumpcji.

Ekonomia współdzielenia – pomysł 5: udostępnianie samochodu i roweru

Nie masz samochodu ani roweru, ale chcesz być mobilny? W naszych ruchliwych miastach transport to idealne zastosowanie ekonomii współdzielenia! Tak naprawdę wszystko zaczęło się w dużych miastach od idei carsharing, w ramach której ludzie użyczają innym własne auto lub umawiają się na wspólne przejazdy całą grupą np. do pracy. Dziś istnieje wiele aplikacji lub stron, na których można rezerwować samochody lub rowery, poszukaj ich w swojej okolicy!

Dodatkowa porada:

Współdzielenie, wymiana, udostępnianie są to godne naśladowania proekologiczne i zrównoważone postawy, które oszczędzają czas i pieniądze. Maja też dodatkowy świetny benefit - pozwalają nam poznać nowych, miłych ludzi, którzy najpewniej mają podobny system wartości do naszego.

Jest jednak pewna sfera, która jest i powinna być tylko nasza, a jest nią codzienna pielęgnacja np. włosów. Jeśli borykamy się z problemem łupieżu to temat pielęgnacji włosów ma charakter jeszcze bardziej osobisty. Ale mamy na to remedium: szampon Head & Shoulders  spowoduje, że problem zniknie, a także zapewni długotrwałą ochronę przed łupieżem. Teraz dodatkowo możesz także kupować Head&Shoulders w opakowaniu uzupełniającym i być bardziej eko!

Masz doświadczenie we współdzieleniu i wymianie dóbr? Jeśli tak, być może masz jeszcze więcej wskazówek? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Źródło:
* https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/infographic/marnowanie-zywnosci-w-ue-miliony-ton-jedzenia-kosza/