WIELKANOCNA BABA DROŻDŻOWA Z RODZYNKAMI


Dom i ogród
18/04/2019
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć białej kiełbasy, pieczonych mięs, faszerowanych jaj i słodkich mazurków. Ale to one: baby, babki i babeczki są prawdziwymi królowymi wiosennych świąt.

Dobra babka jest puszysta, aromatyczna i niezbyt słodka. Bywa oblana lukrem, czekoladą lub zwyczajnie przyprószona cukrem pudrem. Ta wielkanocna musi być wykwintna i pięknie udekorowana. Przepisów na świąteczne babki jest tyle, że trudno wybrać najlepszy.

Ciasto Ali-Baby
Babkę zapożyczyliśmy od wschodnich sąsiadów: Białorusinów i Ukraińców. Przepis pojawił się w Polsce w XVII w. i szybko zyskał wielką popularność. Miłośnikiem tego ciasta był sam król Stanisław Leszczyński, który dopatrywał się podobieństwa nazwy „baba” do Ali-Baby, bohatera baśni "Tysiąca i jednej nocy". Nazwa nawiązuje jednak do kształtu wypieku: okrągłej, szerokiej podstawy, lekko zwężającej się ku górze. W kuchni staropolskiej pieczenie wielkanocnych bab było wielkim wydarzeniem, do którego przygotowywano się już kilka dni wcześniej: mielono migdały, w moździerzach tłuczono wanilię i wybierano najlepsze rodzynki. Ciasto wyrabiano ze szczególną ostrożnością, w dobrze nagrzanej kuchni. Nie otwierano okien i drzwi, bo nawet najmniejszy przeciąg mógł „zepsuć” babkę i spowolnić jej rośnięcie. Pięknie udekorowane baby były dumą każdej pani domu i stanowiły prawdziwą ozdobę wielkanocnego stołu. I choć dziś korzystamy w kuchni z nowoczesnych narzędzi i technik wypieku, jedno się nie zmieniło: Wielkanoc bez tego ciasta nie może się obejść. Jeśli chcecie posmakować prawdziwej polskiej tradycji, wypróbujcie nasz sprawdzony przepis.

Wielkanocna baba drożdżowa z rodzynkami

Składniki:
•    3 - 3,5 szklanki mąki pszennej
•    40 g świeżych drożdży lub 21 g suchych drożdży (3 opakowania po 7 g)
•    6 żółtek (roztrzepać widelcem)
•    1 jajko (roztrzepać widelcem)
•    szczypta soli
•    1 szklanka letniego mleka
•    pół szklanki drobnego cukru do wypieków
•    125 g masła, roztopionego i przestudzonego
•    150 g rodzynków (namoczyć w gorącej wodzie, dodawać odsączone)
•    2 łyżeczki ekstraktu cytrynowego lub 1 łyżeczka aromatu cytrynowego

Potrzebne będą dwie formy do babki, bułka tarta i tłuszcz do wysmarowania foremek.

Wykonanie:
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami lub dodać do niej rozczyn ze świeżych drożdży (przygotowanie rozczynu: trochę letniego mleka wymieszać z łyżeczką cukru, dodać drożdże, delikatnie wymieszać na gładką masę i chwilę poczekać aż mieszanka zacznie rosnąć – tak przygotowany rozczyn można dodać do mąki), dodać resztę składników i wyrobić. Pod koniec dodać rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać odpowiednio długo: ciasto musi być miękkie i elastyczne. Uformować kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką. Poczekać około 1,5 godziny, aż podwoi objętość. Po tym czasie ciasto wyjąć, ponownie wyrobić. Dwie formy do babek natłuścić i wysypać bułką tartą lub oprószyć mąką pszenną. Ciasto nałożyć do 1/3 wysokości foremek. Przykryć ściereczką, ponownie odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (powinno wyrosnąć po brzegi foremek). Piec w temperaturze 170⁰C, aż patyczek wetknięty w babkę będzie suchy (ok. 30-40 minut). Wyjąć z piekarnika, przestudzić ok. 10 minut w foremce, potem studzić na kratce. Polać lukrem: 1 szklanka cukru pudru roztarta z 3-4 łyżkami soku z cytryny lub wody.

Zanim zasiądziecie do wielkanocnej uczty, nie zapomnij o posprzątaniu kuchni. Na pewno wielkim pomocnikiem okaże się płyn do mycia naczyń Fairy – dzięki niemu kuchnia znów będzie lśnić, a Tobie nie pozostanie już nic innego, jak cieszyć się magią świąt.