Jesienne przepisy


Dom i ogród
20/10/2022
Jesienią na naszych stołach królują wyraziste, aromatyczne potrawy z papryki, cukinii i dyni. Na deser nie może zabraknąć szarlotki...

Faszerowana papryka

Składniki:

- 4 duże papryki

- 40 dag fety

- 4 kromki czerstwego chleba

- 20 dag pomidorków czereśniowych

- 5 dag marynowanych czarnych oliwek bez pestek

- 4 łyżki oliwy

- 2-3 ząbki czosnku

- 2-3 łyżki pesto ze słoika

- 2 łyżki listków bazylii

- sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Warzywa umyj. Ze strąków papryk odetnij wierzchy z ogonkiem, wydrąż pestki ze środka. Odkrojone wierzchy pokrój w drobną kosteczkę. Pomidorki porozcinaj na połówki. Oliwki osącz z zalewy, pokrój w cienkie plasterki.

2. Kromki chleba natrzyj przeciętymi ząbkami czosnku, pokrój w kosteczkę, zrumień na oliwie.

3. Fetę pokrój w kostkę, wymieszaj z przygotowanymi czosnkowymi grzankami, pomidorami, oliwkami i pokrojoną papryką. Dodaj pesto oraz listki bazylii. Farsz dopraw solą i pieprzem.

4. Napełnij nim strąki papryki. Każdą paprykę zawiń w pergamin, ustaw w naczyniu żaroodpornym i zapiekaj 20-30 minut w temp. 200st.

Bakłażan z pieca

Składniki:

4 małe bakłażany (po ok. 30 dag)

3 żółte papryki

4 cebule

6-7  pomidorów

4-5 ząbków czosnku

5-6 łyżek oliwy

2-3 liście laurowe

6-8 gałązek tymianku

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie:

  1. Warzywa umyj, oczyść. Pomidory i cebulę pokrój w plasterki. Papryki pokrój w paseczki. Warzywa posyp solą, pieprzem i listkami tymianku.
  2. Bakłażany pokrój wzdłuż na grube plastry, nie odrywając jednego plastra od drugiego. Rozsuń plastry, posyp solą. Pomiędzy plastry bakłażanów włóż plasterki cebuli, pomidorów i paski papryki. Zsuń plastry bakłażanów.
  3. Duże żaroodporne naczynie wysmaruj oliwą. Na dnie ułóż blisko siebie bakłażany. Posyp tymiankiem, połamanymi liśćmi laurowymi i pokrojonym czosnkiem. Skrop oliwą. Podlej kilkoma łyżkami wody. Piecz 15 min (200 st.), następnie przykryj folią aluminiową, zmniejsz temp. do 180 st i piecz jeszcze 45 min. Podawaj na gorąco lub zimno

Tarta z musem czekoladowym i gruszkami

Składniki:

- 25 dag mąki pszennej

- 125 g masła

- surowe żółtko

- łyżka cukru

- szczypta soli

- płatki migdałowe

Nadzienie:

- słoiczek dżemu morelowego

- 2 tabliczki czekolady deserowej

- 500 ml śmietanki kremówki

- kostka masła

- 3 łyżki cukru pudru

- surowe białko

- 4 łyżki cukru

- sok z cytryny

- 4 gruszki

- słodkie kakao

Przygotowanie:

1. Mąkę przesiej, zrób zagłębienie, umieść w nim żółtko. Dosyp cukier i sól. Obłóż kawałkami masła. Składniki siekaj nożem, aż połączą się w grudki. Następnie energicznie zagnieć ciasto. Schładzaj 30 minut.

2. Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki. Rozwałkuj na placek nieco większy niż średnica formy.  Spód i brzegi natłuszczonej blaszki wylep ciastem. Ciasto na spodzie ponakłuwaj. Wstaw do piekarnika 200 st i upiecz na złoty kolor (ok. 25 min). Ostudź.

3. Podgrzej 200 ml śmietanki. Dodaj połamaną czekoladę oraz 1/2 kostki masła i cukier puder. Mieszaj, podgrzewając, aż te składniki się rozpuszczą i połączą w jednolitą masę. Schłodź.

4. Gruszki obierz, pokrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, miąższ skrop sokiem z cytryny. Na patelni stop resztę masła, posyp cukrem, skarmelizuj. W karmelu ułóż gruszki, wymieszaj. Duś 10 min, cały czas obracając.

5. Środek i wewnętrzne boki tarty posmaruj podgrzanym dżemem. Na tym ułóż gruszki (3 kawałki zachowaj). Resztę kremówki ubij na sztywno. Ubijając, dokładaj po łyżce masy czekoladowej. Gotowy krem rozsmaruj na gruszkach. Udekoruj odłożonymi gruszkami i łezkami wyciętymi z piany ubitej z białka. Łezki lekko opal palnikiem do deserów. Całość oprósz kakao i uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.

Smacznego!