15 eko-wskazówek, które pokochasz!


Dom i ogród
15/02/2024

Czy nie wychodząc z domu możemy zrobić coś dobrego dla środowiska? Czy małe, niepozorne zmiany faktycznie mają znaczenie? Odpowiedź brzmi tak! Każda mała zmiana składa się na coś większego. Dlatego mamy dla Ciebie kilka eko-porad, które możesz wykorzystać w codziennym życiu aby zredukować odpady, zaoszczędzić energię czy przerobić stare na nowe. Uwierz nam, że oprócz środowiska, wdzięczny będzie również Twój portfel!

Jeśli ten temat Cię zainteresował, kliknij poniższy przycisk i pobierz również darmowego e-booka, w którym znajdziesz jeszcze więcej kreatywnych pomysłów na domowe zero waste.

Dlaczego zrównoważony rozwój w domu jest tak ważny

Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania dużo. Za dużo. Prostym wyborem jest zastępowanie starych rzeczy nowymi, a to co już nie jest nam potrzebne, bezrefleksyjnie wyrzucamy. Prowadzi to do powstawania ogromnych ilości odpadów, zanieczyszczenia oceanów i niszczenia bioróżnorodności. Pamiętajmy, że zanim jedna plastikowa butelka ulegnie rozpadowi, mija 450 lat! Kolejnym problemem jest wyczerpywanie się paliw kopalnych. Właśnie z tych powodów powinniśmy zwracać większą uwagę na nasze codzienne zachowania i nawyki. Możemy zadać sobie pytania: jak mogę ograniczyć produkcję odpadów? Jak zredukować zużycie prądu? Czy naprawdę lodówka wymaga wymiany, a może wystarczy ją naprawić?

Jak ograniczyć odpady

  • Kupuj z głową:
    Najlepszym sposobem na ograniczenie powstawania odpadów na co dzień, jest kupowanie z głową. Zwróć uwagę na opakowania produktów - wybieraj te pakowane luzem (warto zabrać swój wielorazowy woreczek) i bez plastiku. Zastanów się również nad tym, co kupujesz - czy naprawdę potrzebujesz tej rzeczy, czy jest to tylko chwilowa zachcianka?

  • Planuj posiłki:
    Lodówka pęka w szwach, a ty nadal nie wiesz co zjeść? Planowanie posiłków na cały tydzień nie tylko rozwiąże problem z pomysłami na obiad, ale także pozwoli racjonalnie zaplanować zakupy spożywcze.

  • Wielorazowe opakowania:
    Codziennie rano w drodze do pracy kupujesz kawę na wynos? Zabierz swój własny, wielorazowy kubek termiczny! Tak samo jeśli chodzi o wodę - zamiast każdorazowo kupować plastikową butelkę, zaopatrz się w wielorazową butelkę z filtrem.

  • Lunch box zamiast folii:
    Nasze babcie i nasi dziadkowie zabierali do pracy jedzenie zapakowane w wielorazowe opakowania. Dlaczego nie mielibyśmy ożywić tej tradycji? Zamiast zawijać swój lunch w folię, zapakuj go do pudełeczka albo użyj wielorazowych woskowijek.

  • Własne plony:
    Wiele gatunków roślin, takich jak pomidory, truskawki czy zioła możesz zasadzić nawet na balkonie. Zrób to i ciesz się własnymi, świeżymi plonami.

  • Z własną torbą:
    Idąc na zakupy, nie zapomnij o zabraniu własnej, wielorazowej torby. Będzie to z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojego portfela!

  • Jednolite opakowania:
    Wiele osób nie wie, że opakowania składające się z różnych materiałów są najcięższe do recyklingu. Dlatego podczas zakupów warto zwracać uwagę, aby pudełka czy torebki były w całości z jednego surowca.

Jak zredukować zużycie energii

  • Pierz w niższych temperaturach:
    Podczas prania, najwięcej prądu zużywane jest na nagrzanie wody. Dlatego programy z niższą temperaturą są bardziej ekologiczne. Wybierz dobry środek piorący, np. Ariel Allin1 PODS, który poradzi sobie z plamami już w 30 stopniach.

  • Zapakowane po brzegi:
    Zmywarka i pralka mają jeszcze sporo wolnego miejsca? Poczekaj! Będzie bardziej ekologicznie, gdy zapakujesz je do pełna.

  • Wyłącz tryb standby:
    Telewizor, komputer - takie sprzęty zazwyczaj działają w trybie standby nawet kiedy są wyłączone. Może Cię to kosztować nawet kilkaset złotych rocznie! Kiedy nie korzystasz z urządzeń, wyłącz je z prądu.

  • Nie nagrzewaj piekarnika wcześniej:
    Szybsze nagrzewanie ma sens jedynie wtedy, kiedy pieczesz mięso, ciasto czy rybę. Gdy chcesz tylko podgrzać danie, możesz włożyć je do piekarnika od razu.

  • Chłodny prysznic:
    Spróbuj brać prysznic czy kąpać się w choć odrobinę chłodniejszej wodzie, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo energii. I jest to zdrowsze!

  • Zmniejsz ogrzewanie:
    Czy faktycznie każdy pokój wymaga mocnego grzania? Staraj się zakręcać kaloryfery tam, gdzie niekoniecznie jest to potrzebne, np. w garderobie czy toalecie. Zaoszczędzi to mnóstwo energii i… pieniędzy!

Nowe ze starego

W koszu zalegają puszki? A może nie wiesz co zrobić z kaloszami, które już niezbyt nadają się do noszenia? Mamy kilka pomysłów, jak wykorzystać takie rzeczy i upięknić przy tym dom!

  1. Daj nowe życie puszkom
    Może na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak wspaniały pomysł, ale uwierz, że Ci się spodoba! Obklej starą puszkę dowolnym papierem i obwiąż wstążką. Do środka włóż świeczkę i gotowe!

  2. Kwiaty w kaloszach
    Kwiaty powinny stać tylko w wazonie? Ależ nie! Użyj starych kaloszy, wypełnij je ziemią i posadź kwiatki. Gotowe, świetna ozdoba do Twojego ogrodu jak znalazł!

  3. Karmnik dla ptaków
    Prosty sposób na uszczęśliwienie ptasich przyjaciół. Do pustej plastikowej butelki wsyp karmę dla ptaków, wytnij w niej dziurę i wbij pod nią drewniany ołówek. Zimą ptaki będą przeszczęśliwe!

  4. Dekoracje dla dzieci
    Plastikowa dżdżownica z zakrętek? Brzmi jak super pomysł! Zbierz większe i mniejsze zakrętki, plastikowe opakowania i zrób całe zoo. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

  5. Przykrycia do misek
    Szklane miski są lepsze do pakowania żywności niż plastik. Są również lepsze dla środowiska. Przygotuj do nich własnoręczne przykrycia. Wystarczy kawałek tkaniny, igła i nitka. Nie tylko będzie to pięknie wyglądać, ale także nie zabierze dostępu powietrza do przechowywanych produktów.

Chcesz poznać więcej wskazówek? Pobierz e-booka i zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!