Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tamponach


Zdrowie i nastrój
9/10/2018
Kiedy młoda dziewczyna zaczyna używać tamponów, ma przeważnie wiele pytań.

Nie wszystkie odpowiedzi znajdzie na opakowaniu. Nawet jeśli zna zasady higieny intymnej, nasze porady mogą okazać się przydatne.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tamponach

Kiedy młoda dziewczyna zaczyna używać tamponów, ma przeważnie wiele pytań. Nie wszystkie odpowiedzi znajdzie na opakowaniu. Nawet jeśli zna zasady higieny intymnej, nasze porady mogą okazać się przydatne.

Jak często trzeba zmieniać tampon?

Tampon należy dobrać w zależności od chłonności. Powinnaś go zmieniać średnio co 4 godziny. Jeśli będziesz musiała częściej, wypróbuj tampony o większej chłonności. Maksymalny czas między zmianami tamponu to 8 godzin. Jeśli po tym czasie będziesz odczuwać opór przy wyciąganiu tamponu, to zacznij stosować mniejsze. Opór jest wynikiem niedostatecznego nasiąknięcia tamponu.

Niektóre kobiety stosują tampony również nocą. Tampon załóż tuż przed snem i usuń zaraz po przebudzeniu. Pamiętaj, aby tampon wymienić najpóźniej po 8 godzinach. Jeśli śpisz dłużej, użyj podpaski Always lub nastaw budzik, aby zmienić tampon na czas.

Czy tampony można stosować na upławy lub w innych przypadkach niż miesiączka?

Nie, tampony można stosować jedynie w trakcie miesiączki. Upławy to normalne zjawisko i możesz wtedy stosować wkładki higieniczne np. Discreet, żeby chronić bieliznę przez zabrudzeniem. Jeśli uważasz, że masz zbyt mocne upławy, skonsultuj się z lekarzem.

Czy to normalne, że mdleję, kiedy wkładam tampon?

Nie jest to częste, ale może się zdarzyć za pierwszym razem. Jeśli czujesz się słabo, przerwij czynność i spróbuj później. Rozluźnij się i nie przejmuj - z czasem nabierzesz wprawy i nie będzie Ci to sprawiać żadnego problemu.

Czy będę odczuwać dyskomfort nosząc tampon?

Nie, jeżeli go prawidłowo włożysz. Tampony są tak zaprojektowane, aby nie powodować dyskomfortu ani bólu. Jeśli czujesz tampon, to prawdopodobnie zbyt płytko go wsunęłaś. Wyjmij go i włóż nowy.

Czy tampon może się przesunąć za głęboko lub wypaść?

Nie, to jest niemożliwe. Prawidłowo włożony tampon jest nieruchomy i trzymają go mięśnie pochwy. Nie może też przesunąć się zbyt głęboko, gdyż jest to anatomicznie niemożliwe.

Czy tampon może utknąć?

Nie, nie może. Chociaż tampon trzymają mięśnie pochwy, to kiedy pociągniesz za sznurek z łatwością go wyjmiesz. Jeśli czujesz opór, rozluźnij się i spróbuj jeszcze raz. Jeżeli nic się nie zmieni oznacza to, że krwawienie było mniej obfite niż się spodziewałaś i tampon nie stał się odpowiednio elastyczny. Wtedy spróbuj wyjąć go później. Nie przekraczaj jednak 8 godzin od włożenia tamponu, nawet jeśli nadal będziesz odczuwać dyskomfort podczas próby wyciągania.

Co zrobić, jeśli sznureczek się urwie?

Taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko. Spróbuj wtedy wyjąć tampon palcami. Wcześniej dokładnie umyj ręce, przyjmij odpowiednią pozycję i wyciągnij tampon. Tampony Tampax są łatwe w usuwaniu. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć go sama, powinnaś szybko skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że tampon należy wyjąć nie później niż 8 godzin po włożeniu.

Czy można stosować tampony, kiedy uprawia się sport lub tańczy?

Tampony to najlepszy środek ochronny podczas aktywności fizycznej, ponieważ nie ograniczają ruchów i nie są widoczne pod ubraniem. Dzięki nim możesz nawet iść na basen podczas okresu. Co więcej, proste ćwiczenia w „te dni” są wskazane, ponieważ redukują bolesne skurcze.

Czy powinnam wyjmować tampon za każdym razem, gdy korzystam z toalety?

Nie, nie musisz się tym przejmować. Tampon jest tak umiejscowiony, że nie przeszkadza przy oddawaniu moczu. Możesz jednak przytrzymać sznureczek z boku, aby nie zamókł.

Czy można się kąpać i brać prysznic z tamponem?

Oczywiście. Stosując tampony możesz nawet pływać w basenie i morzu. Żaden inny produkt ochronny nie daje ci takiej wolności.

Czy można mieć alergię na tampony?

Tampax® wyjątkowo dokładnie bada i testuje swoje produkty. Dzięki temu ryzyko alergii jest znikome. Każda z nas jest jednak inna, więc istnieje niewielki odsetek kobiet, których organizm reaguje negatywnie na tampony.

Czy tampony lub podpaski mogą powodować choroby weneryczne lub przenosić AIDS?

Nie, nie ma takiego zagrożenia. Tampony Tampax i podpaski Always są pakowane tak, aby zapewnić Ci ochronę przed mikroorganizmami i wirusami.

Czy stosowanie tamponów może powodować cysty jajników?

Badania nie wykazują, że tampony w jakikolwiek sposób przyczyniają się do rozwoju cyst jajników.

Czy tampony powstrzymują naturalne usuwanie skrzepów?

Krew menstruacyjna krzepnie w macicy, a skrzepy przeważnie rozpuszczają się zanim trafią do pochwy. Przy stosowaniu tamponów skrzepy przyklejają się do nich lub są przez nie wchłaniane i usuwane wraz z wyciągnięciem tamponu.