Najczęstsze błędy popełniane podczas golenia


Uroda
13/01/2021

Gładka skóra jest sexy! Dzięki wskazówkom od naszej ekspertki, dr dermatologii Melanie Hartmann, będziesz się golić tak, jak należy. Przeczytaj!

To moda sprawiła, że ponad sto lat temu na rynku pojawiła się damska maszynka do golenia „Milady Décolleté Gillette". Właśnie wtedy kobiety pokochały sukienki bez rękawów, które odsłaniały pachy. W latach 20. ubiegłego wieku skróciły się też spódnice, kobiety zaczęły pokazywać łydki, a to wszystko sprawiło, że zaczęły dokładnie golić nogi. Od tego czasu gładka skóra bez włosków nie wychodzi z mody. Jednak przy goleniu powinnaś unikać częstych błędów, takich jak:

 1. Zbyt szybkie golenie
 2. Według dr Hartmann, żeby przygotować skórę do golenia, włoski należy dobrze namoczyć w ciepłej wodzie, spędzając co najmniej dwie-trzy minuty pod prysznicem. Dobrze namoczone włoski łatwiej usunąć, stosując żel do golenia. Żel należy nałożyć i odczekać od dwóch do trzech minut, aż zadziała. Dodatkowa wskazówka: Regularnie złuszczaj martwy naskórek, żeby włoski nie wrastały w skórę. Dzięki temu unikniesz podrażnień podczas golenia.

 3. Stosowanie mydła zamiast pianki do golenia
 4. Czy naprawdę należy stosować specjalne produkty do golenia? Oczywiście! Jak twierdzi nasza ekspertka, żele do kąpieli nie są zamiennikiem żelu do golenia. Mydło osadza się między ostrzami i może je sklejać. Poza tym suche włoski są tak mocne jak cienki, miedziany drucik, więc trudno je ściąć. Żel do golenia zmiękcza skórę i włoski oraz poprawia poślizg maszynki.

 5. Używanie tępych ostrzy
 6. Ostrza w maszynce do golenia należy natychmiast wymieniać, gdy tylko się stępią. Tępe ostrza nie ścinają włosków, tylko je szarpią, co prowadzi do zacięć i skaleczeń, a w dodatku może powodować podrażnienie skóry. Ostrza należy wymieniać na nowe w miarę potrzeb. Jeśli golisz tylko łydki i wykonujesz zaledwie 30 pociągnięć maszynką, stępisz ostrza w znacznie mniejszym stopniu niż osoba, która regularnie goli całe ciało.

 7. Niska jakość produktów
 8. Oszczędzanie na maszynce zwyczajnie się nie opłaca, jeśli zależy Ci na bezpiecznym goleniu bez podrażnień. Maszynki wysokiej jakości mają kilka cech, z których najważniejsza to oczywiście ruchoma główka. Dobrym przykładem jest maszynka do golenia Gillette Venus Extra Smooth Rosegold. Można nią bezpiecznie ogolić nawet delikatne miejsca, na przykład kostki czy linię bikini.

 9. Brudna maszynka
 10. Jak mówi dr Hartmann, po goleniu wystarczy wypłukać ostrza letnią wodą. Maszynkę należy przechowywać w suchym miejscu. Pamiętaj też, że nie należy suszyć maszynki położonej ostrzami do dołu, ponieważ sprzyja to ich rdzewieniu.

 11. Pomijanie pielęgnacji skóry po goleniu
Golenie może zaszkodzić delikatnej skórze, a w przypadku skóry bardzo wrażliwej, może doprowadzić do wysuszenia jej wierzchniej warstwy, czyli naskórka. Według dr Hartmann, skóra na ciele, szczególnie na nogach, jest z reguły bardziej sucha od skóry twarzy, ponieważ ma mniej gruczołów łojowych. Dlatego po goleniu należy nałożyć na nią balsam nawilżający.