Jak dbać o skórę nóg?


Uroda
3/09/2021
Letnie sukienki, krótkie spodenki i kostiumy kąpielowe wydobywają na światło dzienne to, co w chłodniejszych miesiącach pozostawało zakryte – nogi!

Choć niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, to właśnie one są jedną z tych części ciała, które potrzebują nawilżenia najbardziej! Jak dbać o skórę nóg, aby beztrosko je odsłaniać?

Podatność na przesuszenia
Skóra nóg jest wyjątkowo podatna na przesuszenia. Wynika to głównie z tego, że posiada niewiele gruczołów łojowych, które w innych miejscach tworzą warstwę zabezpieczającą przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Na dodatek, skrywając je przez większą część roku pod spodniami, spódnicami czy sukienkami, nie poświęcamy im zwykle dostatecznej uwagi. Na tempo wysuszania wpływa także częsta depilacja, używanie ostrej gąbki podczas kąpieli czy stosowanie mocnych kosmetyków złuszczających. Jak więc zapewnić swoim nogom odpowiednie nawilżenie?

Regularne peelingi
Przede wszystkim peelingi. Ich regularne stosowanie pozwala usunąć nadmiar martwego, wysuszonego naskórka, dzięki czemu nasza skóra staje się gładsza i poprawia się jej koloryt. Złuszczanie naskórka wzmacnia także działalnie preparatów nawilżających i natłuszczających, ponieważ składniki aktywne nie zostają zatrzymane na martwej warstwie, lecz mają możliwość wniknięcia do głębi. Z peelingami i scrubami nie wolno jednak przesadzić. Wystarczy zastosować je jeden lub dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni stawiając na delikatniejsze żele lub zwykłe mydła pielęgnacyjne, które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej naszej skóry.

Właściwa depilacja
Intensywny wpływ na przesuszanie nóg ma depilacja. Dlatego nigdy nie powinnyśmy dokonywać jej „na szybko". Zabieg ten najlepiej wykonywać po ciepłej kąpieli, kiedy włoski i skóra są zmiękczone. Usuwanie owłosienia w pośpiechu kończy się zwykle podrażnieniami, zaczerwienieniami oraz przesuszeniem skóry. Aby zminimalizować niepożądane efekty depilacji, wybieraj zawsze dobrej jakości maszynkę i zmieniaj ostrza za każdym razem, kiedy stracą swą ostrość. Nowoczesne maszynki pomagają nawilżać skórę w trakcie golenia. Do usuwania niechcianych włosków wykorzystaj również pianki i żele, które zmiękczają włoski i ułatwiają pielęgnację Twoich nóg.

Kosmetyki nawilżające
Aby Twoje nogi zachwycały przechodniów powinnaś wyrobić w sobie nawyk codziennego stosowania specjalnego nawilżającego preparatu. Na sklepowej półce znajdziesz wiele rodzajów balsamów i kremów, a w zależności od potrzeb Twojej skóry nawilżanie możesz połączyć z ujędrnianiem, walką z cellulitem czy opalaniem. Na początku lata, kiedy Twoje nogi nie nacieszyły się jeszcze promieniami słonecznymi, możesz wypróbować nawilżający balsam połączony z delikatnym samoopalaczem.

Odpowiednia dieta
Pamiętaj o tym, że na kondycję skóry Twoich nóg wpływa także dieta! Aby nawilżać je od wewnątrz, zadbaj o odpowiednią porcję dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3 w swoim menu. Znajdziesz je m.in. w rybach. Właściwe nawilżenie skóry nóg pomoże utrzymać Ci również ograniczenie używek, szczególnie alkoholu i papierosów. W przypadku mocniejszych przesuszeń udaj się do gabinetu kosmetycznego lub salonu wellness&spa, gdzie w otoczeniu aromatycznych olejków specjaliści od urody przywrócą Twoim nogom ładny wygląd przy pomocy kąpieli, masaży i profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.