Zwierzątka dla dzieci – znajdź idealne!


Rodzina
8/03/2024
Dzieci uwielbiają zwierzęta. Ale jeśli chcesz sprawić swoim pociechom jakieś zwierzątko, powinnaś wiedzieć, które z nich są najbardziej odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.

Nieważne czy chodzi o spacery, czyszczenie klatki, czy regularne karmienie – zwierzątka mają pozytywny wpływ na dzieci. Wykonywanie tych zadań i codzienny kontakt z ulubieńcami rozwija w nich empatię i troskliwość oraz uczy odpowiedzialności. Wiele dzieci buduje bliską relację ze swoimi zwierzakami i chce być z nimi na dobre i na złe.
Ale czasami nie jest łatwo podjąć decyzję, które zwierzątka są najbardziej odpowiednie dla dzieci. Czy wybrać słodką świnkę morską, czy raczej psa? Aby mieć pewność, że cała rodzina będzie zadowolona z pojawienia się nowego domownika, warto wcześniej rozważyć kilka za i przeciw.

Które zwierzątka są najlepsze dla dzieci? Weź pod uwagę czas, miejsce i oczekiwania

 • Policz koszty. Zanim kupisz zwierzątko dla swoich dzieci, dowiedz się, jakie będą koszty jego utrzymania i podstawowego wyposażenia. Wszystkie zwierzaki potrzebują jedzenia, opieki i – od czasu do czasu – wizyty u weterynarza.
 • Stwórz przestrzeń dla nowego domownika. W zależności od rodzaju zwierzątka, potrzebne jest odpowiednie miejsce – nawet dla małej świnki morskiej. Ważne, by nowy członek rodziny miał zapewnione warunki odpowiednie dla swojego gatunku.
 • apytaj swoje dziecko, jakie zwierzątko chciałoby mieć. Czy chce się z nim bawić, przytulać je, czy tylko obserwować? Wyjaśnij też, że żywe stworzenie to nie zabawka i że codziennie potrzebuje opieki i uwagi, nawet jeśli nie macie na to czasu czy ochoty.
 •  Weź pod uwagę wiek swojego dziecka. Na przykład przedszkolaki nie mogą same wziąć odpowiedzialności za psa. Zwierzątka wymagające mniej uwagi i opieki są też najlepszym wyborem, jeśli nigdy wcześniej nie mieliście w domu czworonożnego lub pokrytego łuskami przyjaciela.
 • Weź też pod uwagę wymagany czas i opiekę. Młodsze dzieci mogą pomóc w czyszczeniu klatki królika lub w karmieniu zwierzątka. Ale już zajmowanie się psem pozostaje w dużej mierze obowiązkiem rodziców, zwłaszcza wieczorne spacery i opieka w ciągu dnia.
 • Pomyśl o wakacjach. Czy masz kogoś, kto zajmie się zwierzątkiem podczas Waszego wyjazdu?
 • Pamiętaj o zdrowiu i bezpieczeństwie. Zanim adoptujecie lub kupicie jakieś zwierzątko, sprawdź, czy żadne z Was nie jest uczulone na sierść – chyba że Waszym nowym domownikiem ma być złota rybka lub żółw.
 • Chroń swój dom przed nieprzyjemnymi zapachami: używaj co jakiś czas Ambi Pur Freshelle Spray Pet. Ten domowy odświeżacz powietrza ze specjalną technologią OdourClear usuwa nieprzyjemne zapachy i pozostawia świeżą, delikatną woń. W przeciwieństwie do innych domowych odświeżaczy powietrza, które tylko maskują brzydkie zapachy, Ambi Pur naprawdę je usuwa.
 • Wyjaśnij dziecku, że kupując zwierzątko, bierzecie na siebie odpowiedzialność na dłuższy czas. Chomik zwykle będzie z Wami przez dwa lata, królik lub papużka falista co najmniej dziesięć lat, a psy lub koty nawet dłużej. Dlatego kwestia wieku odgrywa ważną rolę przy zakupie zwierzątka dla dzieci.

Zwierzątka dla dzieci – za i przeciw

W niemal każdym przypadku można łatwo znaleźć argumenty za i przeciw. Przyjrzeliśmy się zatem najbardziej popularnym zwierzakom dla dzieci i oto nasze wnioski.

 • Psy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o ranking ulubionych zwierzaków. Ale też wymagają dużo pracy, i to bez względu na rasę. Psy zawsze potrzebują ruchu i muszą wychodzić kilka razy dziennie, przy każdej pogodzie. Dzieci nie mogą same ich wyprowadzać. Poza tym szkolenie psa nie może odbywać się przypadkowo. A szkoła dla psów, ubezpieczenie od odpowiedzialności, podatek za psa, karma i wizyty u weterynarza co jakiś czas sprawiają, że jest to jedno z najbardziej kosztownych zwierząt dla dzieci. A w dodatku pies musi mieć zajęcie przez cały dzień. Czy możesz zabrać go ze sobą do pracy lub znaleźć kogoś, kto się nim zajmie? Tylko wtedy warto rozważyć wybór właśnie tego czworonoga.
 • Koty również cieszą się popularnością wśród dzieci i dorosłych. Są bardziej niezależne niż psy i bawią się lub dają przytulić tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Pamiętaj też, że jeśli chcesz trzymać kota wyłącznie w domu, będzie pewnie potrzebował towarzysza zabaw, a także więcej uwagi i zabawek.
 • Króliki i świnki morskie to odpowiednie zwierzaki dla dzieci – jeśli zwrócisz uwagę na kilka drobnych rzeczy. Na przykład nieszczególnie lubią być wyjmowane i przytulane. A poza tym potrzebują nie tylko dużo przestrzeni – zwykła klatka ze sklepu zoologicznego jest o wiele za mała – ale również co najmniej jednego partnera. Oba te zwierzaki są raczej łatwe w obsłudze. A przy okazji – nie jest prawdą, że króliki i świnki morskie dobrze się dogadują. Te gatunki są dla siebie obce. Kupując więcej niż jedno zwierzątko, upewnij się, że są tej samej płci lub zdecyduj się na kastrację samca, bo te gatunki szybko się rozmnażają – i mogą mieć liczne potomstwo.
 • Chomiki są naprawdę łatwe w obsłudze, ale ponieważ są też aktywne w nocy, nie nadają się dla małych dzieci. Te gryzonie śpią w ciągu dnia i nie lubią być głaskane. Jeśli maluchy będą im przeszkadzać, wpłynie to na biorytm tych zwierzaków. Nadają się jednak dla starszych dzieci.
 • Papużki faliste i inne ptaki to interesujące zwierzątka domowe, które mogą nauczyć się mówić i powtarzać pojedyncze słowa lub krótkie zwroty. Nie lubią jednak przytulania. Poza tym zawsze potrzebują partnera i wystarczającej przestrzeni do latania poza klatką.
 • Rybki są piękne i efektowne – ale dla większości dzieci raczej mało ciekawe. Bardziej nadają się dla dorosłych lub dla nastolatków. Poza tym zakup i utrzymanie akwarium wraz z akcesoriami są dość kosztowne. Musisz brać pod uwagę spore kwoty, sięgające kilkuset złotych.
 • Żółwie nie nadają się dla dzieci. Jak wszystkie dzikie zwierzęta, nie lubią być dotykane i podnoszone, a ze względu na skorupę nie ma też mowy o przytulaniu. Żółwie zwykle żyją co najmniej 40, a czasami nawet 100 lat. Decyzja o wzięciu takiego zwierzątka jest zatem bardzo długoterminowa.