Co to jest zrównoważony rozwój? Naucz dzieci ochrony środowiska i proekologicznego życia!
Zrównoważony rozwój polega na zaspokajaniu potrzeb obecnych pokoleń bez uniemożliwienia tego przyszłym pokoleniom. Mówiąc prościej, chodzi o ograniczenie zużycia odnawialnych zasobów, by nie przekroczyć możliwości ich odnawiania, ograniczenie zużycia zasobów nieodnawialnych, a także wyeliminowanie substancji i materiałów toksycznych.
Być może brzmi to dość skomplikowanie, jednak w praktyce nie jest to takie trudne. Wystarczy odpowiednia edukacja, abyśmy mogli jak najlepiej chronić środowisko. A jak wiadomo, edukację najlepiej zaczynać jak najwcześniej.
Przyszłość należy do dzieci
Aby przyszłość naszych dzieci była ekologiczna, już od najmłodszych lat warto uczyć je, jak właściwie dbać o środowisko. Oto kilka wskazówek, jak to robić:
1. Aby najmłodsi mogli zrozumieć, o czym mówimy, najlepiej używać prostego słownictwa. Oto jak możesz wytłumaczyć dzieciom, na czym polega zrównoważony rozwój:
• zużywamy tylko tyle z natury, ile może się odnowić
• niczego nie marnujemy
• chronimy zwierzęta i rośliny
• nie śmiecimy
• nie wykorzystujemy krzywdzącej pracy innych, abyśmy mogli sobie coś kupić
2. Pomysły na eko edukację i zabawy:
Dzieci są bardzo otwarte, ciekawskie i najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego zamiast czytać im książkowe definicje, lepiej wyjść z domu na zajęcia w terenie:
• Idź na pobliski targ lub farmę i pokaż skąd biorą się owoce, warzywa czy mleko. Wytłumacz, że najlepiej jest kupować lokalne i sezonowe składniki, które nie musiały przebyć dalekiej drogi na nasz stół.
• Wspólne gotowanie to świetna okazja, by wytłumaczyć jak ważne jest niemarnowanie jedzenia. Wymyślcie wspólnie dania z resztek i ułóżcie w kolorowe wzory na talerzu!
• Zielone spacery po okolicy będą idealne, aby Twoje dzieci zaprzyjaźniły się z przyrodą. Wspólnie oglądajcie rośliny i zwierzęta. A jeśli mali odkrywcy w trakcie przygody się pobrudzą, jedna kapsułka Ariel All-in-1 PODS szybko rozprawi się z plamami z błota czy trawy.
• Coraz bardziej popularne stają się ścieżki edukacyjne. Sprawdź, czy nie ma jakiejś w Twojej okolicy i razem z dziećmi wybierz się na przygodę. Często są one stworzone w formie gry, co jest doskonałą okazją, by przez zabawę i konkurs zaznajamiać się z przyrodą i edukować na temat ekologii nawet najmłodsze dzieci.
• Zamiast jechać gdzieś samochodem, wyciągnijcie rowery, skorzystajcie z komunikacji miejskiej bądź po prostu wybierzcie się na spacer. Spędzicie razem więcej czasu na świeżym powietrzu, z korzyścią i dla zdrowia i dla środowiska. Jeśli w Twojej okolicy nie ma komunikacji publicznej, a Twoje dziecko jest zbyt małe, by samodzielnie jechać rowerem, dobrym rozwiązaniem może okazać się przyczepka rowerowa. Do środka można włożyć zabawki, więc nie ma szans na nudę podczas podróży.
• Zabawcie się w ogrodników! Posadźcie własne warzywa, owoce czy zioła i obserwujcie, jak wyrastają piękne, ekologiczne uprawy. Nawet, jeśli nie masz dużego ogrodu, z powodzeniem możecie ustawić kilka doniczek na balkonie czy nawet parapecie. Aby nie zniechęcić dzieci, które nie są zbyt cierpliwe, wybierz sadzonki, które już kwitną, by jak najszybciej zebrać plony.
• Zbudujcie hotel dla owadów! Owady takie jak pszczoły czy motyle są niezwykle ważne w ekosystemie. Wystarczy kilka patyków i kwiatków, by Twoje dziecko mogło zbudować mały hotelik dla owadzich przyjaciół! Postawcie go w spokojnym miejscu, np. na balkonie i codziennie obserwujcie, jak korzystają z niego różne owady.
• Zadbajcie o zwierzęta. W okresie upałów, wystawcie małą miseczkę z wodą, aby spragnione ptaki mogły z niej korzystać. Pamiętajcie, aby pojemnik był dość płaski i niezbyt głęboki. Umieśćcie go w parku czy po prostu przed domem i nie zapomnijcie posprzątać, gdy już nie będzie potrzebny. Zimą natomiast, warto zadbać o zapewnienie pożywienia dla ptaków. Zbudujcie razem karmnik i wypełnijcie go ziarnami bądź specjalną karmą. Ważne: wbrew temu, co wiele osób praktykuje, ptaki nie mogą jeść chleba!
• Posprzątajcie okolicę. Zaopatrzcie się w rękawiczki, worki na śmieci i wyruszcie na spacer, by posprzątać las czy park niedaleko domu. Zorganizujcie konkurs, kto zbierze najwięcej śmieci, a Twoje dziecko na pewno będzie miało świetną zabawę.
• Gdy jesienią liście opadają z drzew, wybierzcie się na spacer i zorganizujcie konkurs na zebranie jak najwięcej różnych gatunków liści. Możecie je później ususzyć, wkleić do albumu i podpisać, aby żadna nazwa nie wypadła z pamięci.
Co może zmienić zrównoważony rozwój?
Zastanawiasz się, co tak naprawdę zmieni bardziej ekologiczne i zrównoważone podejście do rozwoju i środowiska? Odpowiedź brzmi - bardzo wiele! Coraz wyższe temperatury na całym świecie, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt i roślin, klęski żywiołowe, takie jak ulewy, powodzie, huragany czy tornada, to wszystko zwiastuje zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Jeśli chcemy jej uniknąć, musimy już teraz zmienić swoje codzienne nawyki, prowadzić proekologiczny dom i edukować już od najmłodszych lat, jak ważna jest ekologia i dbanie o naszą planetę.
A ty jak uczysz swoje dzieci ekologii? Wykorzystaj nasze wskazówki już dziś!