Skuteczne pranie odzieży sportowej


Dom i ogród
20/04/2022

Nigdy więcej zapachu przepoconych koszulek! Dzięki naszym wskazówkom znajdziesz idealny detergent do odzieży sportowej i trwale usuniesz zapach potu, jednocześnie dbając o środowisko.

Strój sportowy: niektórzy lubią wzorzysty i neonowy, inni czarny i prosty; czasem jest obcisły, a niekiedy znów wygodny i obszerny. Jest tyle wersji odzieży sportowej, ile rodzajów treningu i upodobań trenujących. Jednak wszystkie te koszulki, kurtki, bluzy i legginsy mają jedną cechę wspólną – są specjalnie zaprojektowane, aby pochłaniać pot, martwy naskórek i brud podczas uprawiania sportu.

Ponadto, nowoczesne rodzaje odzieży sportowej są zrobione głównie z syntetycznych tkanin funkcyjnych, takich jak polar i poliester, co powoduje osadzanie się na nich nieprzyjemnych zapachów. Pranie odzieży sportowej nie jest zatem proste. Istotne jest, żeby wiedzieć, jak to robić dobrze, w przeciwnym razie bakterie powodujące nieprzyjemny zapach namnażają się na tekstyliach. A przecież nie tylko chcemy wyglądać świetnie na kolejnej sesji treningowej, ale także chcemy ładnie pachnieć. Poza tym, to, jak pierzemy ubrania sportowe ma spore znaczenie dla ich żywotności. Źle pielęgnowana odzież będzie szybciej się niszczyć i tracić swoje właściwości.


Pranie i pielęgnacja odzieży sportowej krok po kroku

Jeśli chodzi o pranie odzieży funkcyjnej, należy pamiętać o kilku istotnych elementach, aby ubrania zachowały swój kształt i funkcjonalność przez długi czas:

  • Wypierz odzież sportową od razu po każdym użyciu. Jeśli nie masz jeszcze wystarczająco dużo prania zebranego na pełen wsad, wystarczy szybkie pranie ręczne, a potem pranie w pralce przy najbliższej okazji. W przeciwnym razie, bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach mogą być trudne do usunięcia, a nawet spowodować podrażnienie skóry.
  • Ustaw pralkę na niski cykl wirowania i niską temperaturę prania. Pranie na chłodno w 20-30 °C jest całkowicie wystarczające, a nawet konieczne w przypadku ubrań sportowych, gdyż zbyt wysoka temperatura prania może uszkodzić tkaniny funkcyjne. Pranie na chłodno służy także naszej planecie, gdyż uwodniono, że ponad 60% śladu węglowego pochodzi z fazy użytkowania, a odpowiedzialne za to jest głównie podgrzewanie wody w pralce. Ma ono większy wpływ na środowisko niż pozyskiwanie surowców (20%) w połączeniu z wyprodukowaniem danego detergentu (15%).
  • Do odzieży sportowej najlepiej używać płynnego detergentu np. Ariel Color+ lub kapsułek do prania Ariel All-in-1 PODS – są one najdelikatniejsze dla tkanin funkcyjnych.
  • Nigdy nie używaj płynu do zmiękczania tkanin. Osadza się on na włóknach i sprawia, że Twoje pranie jest cudownie miękkie, ale właśnie to może spowodować, że oddawanie wilgoci na zewnątrz, które jest tak ważne w przypadku odzieży sportowej, nie będzie już możliwe.
  • Najlepiej prać odzież sportową oddzielnie od reszty tekstyliów i tylko na lewej stronie. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów garderoby z rzepami i zamkami błyskawicznymi, gdyż mogą one zaplątać się i uszkodzić odzież.
  • Susz swoją odzież sportową na powietrzu (jednak nie wystawiaj jej na bezpośrednie silne działanie promieni słonecznych) i nigdy nie susz w suszarce. Mechaniczne suszenie może trwale uszkodzić ubrania funkcyjne.


Pranie odzieży sportowej: części garderoby wymagające szczególnej uwagi

Jeśli chodzi o pranie odzieży sportowej, jest kilka szczególnych elementów garderoby, które należy traktować nieco inaczej:

  • Kurtki outdoorowe najlepiej prać w pralce co 2-3 miesiące i w międzyczasie regularnie wietrzyć je na świeżym powietrzu.
  • Buty do biegania można prać w pralce w temperaturze 20-30°C w specjalnie do tego przeznaczonym woreczku.

  • Profesjonalna wskazówka
    : jeśli po upraniu i wysuszeniu nadal utrzymuje się nieprzyjemny zapach w butach, noc spędzona w zamrażarce może zdziałać cuda. Dzieje się tak, gdyż ujemne temperatury zabijają bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

  • Biustonosze i bielizna sportowa wymagają bardzo delikatnego traktowania. Najlepiej prać bieliznę sportową ręcznie lub w specjalnym woreczku w krótkim i chłodnym cyklu prania. Jaki detergent przeciw zapachowi potu i trudnym plamom

Zdolność poradzenia sobie z intensywnym zapachem potu to oczywista cecha, jaką powinien posiadać detergent przeznaczony do prania odzieży sportowej. Jednak wiele rodzajów sportu np. trening piłki nożnej powoduje, że nasze ubrania mają także wiele silnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń z trawy i błota.

W przypadku Ariel Color+ można użyć zielonej nakrętki płynu ArielColor+ do wstępnego usuwania plam, a następnie włożyć zabrudzone ubrania do pralki na normalny cykl prania. Jeśli wolicie kapsułki do prania, dobrze się składa, gdyż kapsułki są tak skonstruowane, że mają wyjątkową moc piorącą. Ariel All-in-1 PODS doskonale poradzi sobie z trudnymi plamami nawet w chłodnej wodzie i zapewni nieskazitelnie czyste pranie w każdej temperaturze dzięki m.in. użyciu biodegradowalnego enzymu PurezymeTM.

Do ubrań szczególnie narażonych na wchłanianie zapachu potu, polecamy także specjalnie zaprojektowane do odzieży sportowej perełki do prania Lenor Unstoppables Sport, które likwidują nieprzyjemne zapachy dzięki aktywowanej ruchem technologii Odor-Shield. Po prostu umieść je bezpośrednio w bębnie pralki podczas prania odzieży sportowej, rozpuszczą się one już na początku cyklu prania, pozwalając zapachom wniknąć w głąb włókien i dzięki temu ubrania sportowe zachowają swieży zapach na dłużej.