Pierz swoje buty, żeby znów wyglądały jak nowe


Dom i ogród
12/04/2021

Badania dowodzą, że nasze obuwie mówi dużo o naszej osobowości. Dlatego nikt nie lubi brudnych butów! Dowiedz się, jak o nie dbać.

Buty są naprawdę ważne, kiedy chcemy zrobić dobre wrażenie. A nic nie psuje go bardziej niż brudne buty. Nieważne, jaki jest Twój styl życia – Twoje buty na pewno ubrudzą się w pewnym momencie, a utrzymanie ich w czystości może być trudne. Wszędzie, gdzie idziemy, brud i kurz dosłownie do nich przywierają, zwłaszcza gdy na dworze jest mokro. To powoduje, że w niedługim czasie nowe buty zaczynają wyglądać na sfatygowane, a w dodatku ich częste noszenie może pozostawiać w ich wnętrzu nieprzyjemny zapach. Dlatego mamy dla Ciebie inteligentne wskazówki, jak odpowiednio chronić obuwie i które buty można prać w pralce. Sprawdź też naszą instrukcję krok po kroku, jak najlepiej prać buty.

Pranie w pralce – kciuki w górę czy kciuki w dół?

To naprawdę dobre pytanie! Najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie butów byłoby rozłożenie ich na części i czyszczenie każdej z nich oddzielnie, ale to niemożliwe! Najłatwiejszą metodą jest włożenie ulubionych butów co jakiś czas do pralki na szybkie czyszczenie. Ale uważaj! Wszystkie buty, nawet sneakersy, mogą w końcu ponieść konsekwencje prania w pralce.

 • Kciuki w górę: Nie ma jak para ładnych i wygodnych butów do biegania. Za każdym razem, gdy je zakładasz, dostosowują się do kształtu stopy, zapewniając idealne dopasowanie. Jednak ukochane, znoszone buty mogą też być siedliskiem niezbyt lubianego pasażera na gapę, czyli brzydkiego zapachu. Na szczęście wypranie ulubionych sneakersów w pralce zwykle nie stanowi problemu. Ogólnie wszystkie tkaniny syntetyczne i naturalne, jak bawełna czy wełna merynosowa, dobrze znoszą pranie w pralce. Najlepiej sprawdź na metce, z czego dokładnie zrobione są Twoje buty do biegania.
 • Kciuki w dół: Nowoczesne buty nie są tylko zszywane, ale mają też wiele części klejonych – na przykład podeszwy. Przy częstym praniu lub przy praniu w zbyt wysokich temperaturach warstwa kleju może przestać dobrze trzymać. Najlepiej stosuj wskazówki, które znajdziesz w naszej instrukcji krok po kroku.

Które buty można prać w pralce?

MOŻNA

 • Buty do biegania i sneakersy wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych
 • Buty płócienne lub lniane
 • Kapcie domowe

NIE MOŻNA

 • Buty skórzane lub buty ze skórzanymi wstawkami
 • Buty zamszowe
 • Gumowce lub kalosze
 • Buty z ozdobnymi elementami
 • Espadryle wykonane z bawełny i juty

Instrukcja prania butów krok po kroku

 • Usuń większe zabrudzenia za pomocą starej szczoteczki do zębów.
 • Sprawdź, czy buty mają klamerki lub inne elementy, które można bezpiecznie zdjąć przed włożeniem ich do prania, żeby później nie doszło do zniszczenia pralki.
 • Wyjmij wkładki lub sznurówki.
 • Włóż buty do siatkowej torby na pranie, razem z wyjętymi wkładkami lub sznurówkami. Zapobiegnie to zaplątaniu się sznurówek i przytrzyma wszystkie te rzeczy razem, zapobiegając potencjalnym uszkodzeniom i… zapewniając cichsze pranie.
 • Razem z butami możesz też wyprać pościel lub inne rzeczy, które wymagają prania w niskiej temperaturze. Zamortyzują one Twoje ulubione buty i ochronią je przed zniszczeniem.
 • Zwróć uwagę na to, jaki cykl prania ustawiasz – wybierz delikatny, z maksymalną temperaturą 30°C. Jeśli to możliwe, ustaw też wirowanie z małą prędkością. Pozwoli to chronić materiał i zapobiegnie deformacji butów.
 • Po praniu pora na suszenie. Uwaga! Nigdy nie wkładaj butów do suszarki bębnowej. Wysokie temperatury mogą spowodować stopienie się kleju i skurczenie się butów. Suszenie w suszarce może również spowodować trwałe wypaczenie butów, co wpływa na ich dopasowanie i właściwości.
 • Włóż do butów zgniecione gazety lub papier śniadaniowy, jak to robiła Twoja babcia. Ta metoda pomoże zachować kształt butów, a papier będzie wchłaniać wilgoć. Profesjonalna wskazówka: Nie wkładaj zbyt dużo papieru, aby uniknąć rozciągania butów. Po kilku godzinach sprawdź papier i wymień go, jeśli będzie wilgotny.

Zawsze używaj odpowiedniego detergentu

Chociaż możesz użyć dowolnego środka do prania swoich sneakersów, łagodny detergent będzie najbezpieczniejszym wyborem. Delikatny płyn do prania, taki jak płyn do prania Ariel Colour  będzie idealny do prania Twoich ulubionych butów. Jeszcze prostszą i wygodniejszą opcją są kapsułki do prania Ariel All in 1 POD. Możesz skorzystać z potrójnego działania: dokładnego czyszczenia, usuwania plam i ochrony włókien, wrzucając kapsułkę bezpośrednio do bębna pralki razem ze swoimi butami. Kapsułki Ariel All in 1 POD  są łatwe w użyciu i doskonale piorą nawet w niskich temperaturach.

Profesjonalna wskazówka: Kiedy pierzesz buty, nigdy nie wlewaj do pralki płynu do zmiękczania tkanin. Może i ładnie pachnie, ale będzie mieć niekorzystny wpływ na wszelkie klejone powierzchnie.

Alternatywne metody i pranie ręczne

Jeżeli Twoje buty są zbyt cenne, by prać je w pralce, zawsze możesz wyprać je ręcznie. W każdym razie to dobra opcja w przypadku lekko zabrudzonych sneakersów. Pamiętaj, że zbyt częste pranie w pralce zawsze skraca życie Twoich butów.

Jeśli nie możesz włożyć butów do pralki lub nie chcesz ryzykować, nie martw się. Oto kilka łatwych wskazówek, jak wyczyścić je ręcznie. Wypróbuj jedną z następujących prostych metod:

 • Mycie ręczne: Wymieszaj jedną łyżeczkę płynu do prania Ariel Colour z dwiema szklankami ciepłej wody. Przy pomocy tej mieszanki i starej szczoteczki do zębów wyczyść swoje buty, a następnie wysusz je papierowymi ręcznikami. Możesz użyć tej samej mieszanki do czyszczenia wkładek.
 • Czyść skórę octem: Najlepsze efekty daje polerowanie skóry, ale jeśli szukasz przyjaznej dla środowiska alternatywy, po prostu użyj mieszanki octu spirytusowego i zimnej wody (w równych częściach). Nanieś ją na buty przy użyciu szmatki, a następnie pozwól im wyschnąć.
 • Użyj sody oczyszczonej do usunięcia nieprzyjemnego zapachu wkładek: wsyp do butów trochę sody oczyszczonej i pozostaw na noc, aby zneutralizować brzydki zapach.

Unikaj prania dzięki lepszej pielęgnacji i konserwacji butów

Tak jak w przypadku zdrowia, zapobieganie jest zawsze lepsze niż usuwanie nieprzyjemnych skutków. Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak dłużej cieszyć się ulubionymi butami:

 • Zmieniaj buty regularnie, aby miały czas dobrze się przewietrzyć.
 • Używaj wkładek, które można prać. Będą wchłaniać pot.
 • Nie zwlekaj z usuwaniem zabrudzeń z butów. Myj je regularnie ściereczką, a później impregnuj odpowiednim środkiem.
 • Przechowuj buty w ciepłym i suchym miejscu.