Analiza cyklu życia – podstawa strategii zrównoważonego rozwoju Ariel
Podobnie jak człowiek, tak każdy z wytworzonych przez człowieka produktów wpływa na środowisko na każdym etapie swojego życia. W ramach analizy cyklu życia (LCA) ocenia się wpływ produktu na naszą planetę przez cały okres jego istnienia – od pozyskania surowców, przez produkcję i użytkowanie, aż po utylizację.
W Ariel czujemy się odpowiedzialni za środowisko i chcemy przewodzić innowacjom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od ponad dwóch dekad stosujemy LCA, aby lepiej zrozumieć wpływ naszych produktów na środowisko. Pomaga nam to czynić postępy na drodze do zrównoważonych innowacji oraz osiągnąć cele ustalone w ramach strategii „Ambicje na rok 2030”.
Czym jest analiza cyklu życia?
W P&G korzystamy z analizy cyklu życia, sprawdzonej metodologii naukowej, która pomaga zrozumieć jaki wpływ na środowisko mają produkty oraz ich opakowania – od kołyski aż po grób. LCA bada wpływ pojedynczego produktu na sześciu etapach, dając nam możliwość przyjrzenia się rozwiązaniom, których celem jest poprawa zrównoważonego rozwoju. Te etapy to: pozyskiwanie, produkcja, pakowanie, dystrybucja, użytkowanie i utylizacja. Naukowe wnioski, do których dochodzimy dzięki LCA, wiążą się z odpowiedzialnością i możliwością wprowadzania pozytywnych zmian dla środowiska. Pozwalają nam zobaczyć, które obszary cyklu życia wywierają największy wpływ, co prowadzi nas do zapewniania innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań zmniejszających ślad środowiskowy produktu. Czego więc dowiadujemy się z analizy cyklu życia produktów Ariel?
Jakie kluczowe wnioski płyną z analizy cyklu życia produktów Ariel?
Faza użytkowania
- Analizując LCA produktów Ariel dla Europy, zauważyliśmy, że ta faza – wykonywanie prania w domu – odpowiada za nawet 60% śladu węglowego. Największy w tym udział ma energia potrzebna do podgrzania wody w pralce.
- W związku z tym pranie w chłodniejszej wodzie to największa zmiana, jaką możemy wprowadzić, aby zmniejszyć ślad węglowy wynikający z prania. Badania pokazują, że obniżenie temperatury wody podczas prania o zaledwie 10°C (z 40°C do 30°C) może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas cyklu prania nawet o 35%. Za każdym razem, gdy wstawiasz pranie i wybierasz niższą temperaturę, zmniejszasz nie tylko swój ślad węglowy, ale także rachunki za prąd.
- Aby móc prać w chłodniejszej wodzie i zmniejszać ślad węglowy, Ariel nieustannie pracuje nad rozwojem formuł, które doskonale sprawdzają się w niższych temperaturach – przykładem są nasze nowe kapsułki do prania Ariel PODS®, które zapewniają doskonałe rezultaty, nawet w zimnej wodzie.
Nasza formuła i opakowania
- Ten obszar odpowiada za emisję dwutlenku węgla powstającą podczas procesu pozyskiwania składników tworzących formuły detergentów Ariel oraz surowców tworzących nasze opakowania. Składają się one w sumie na około 20% – a więc o wiele mniej niż faza użytkowania – śladu węglowego marki Ariel.
- W Ariel jesteśmy zaangażowani w ciągłe poszukiwanie bardziej efektywnych składników, które zapewniają doskonałe rezultaty przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji wymaganych do ich pozyskania i opracowania.
- Kluczową kwestią jest również zmniejszenie zużycia pierwotnego plastiku. Można to zrobić poprzez zwiększenie ilości plastiku pochodzącego z recyklingu wykorzystywanego w naszych butelkach z detergentem oraz tworzenie innowacyjnych opakowań, które ograniczają jego zużycie. Przykładowo nasze opakowanie ECOCLIC dla kapsułek Ariel PODS® – wykonane z tektury posiadającej certyfikat FSC i w pełni nadającej się do recyklingu – pomoże zaoszczędzić ponad 6500 ton plastiku rocznie w Europie, co odpowiada 18 tonom dziennie!
Produkcja
- W tej fazie uwzględnia się emisję dwutlenku węgla pochodzącą z procesu produkcyjnego, czyli mieszania surowców w zakładzie, a następnie transportu gotowego produktu na półki sklepowe.
- Choć ten etap stanowi zaledwie 2% śladu węglowego marki Ariel, podjęliśmy już kroki, aby go zminimalizować. Wszystkie nasze zakłady produkcyjne są w 100% zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a odpady produkcyjne nie trafiają na wysypiska.
- Zaobserwowaliśmy, że kapsułki do prania Ariel PODS® – za sprawą ich skoncentrowanej formuły – umożliwiają wydajniejszy transport dzięki możliwości zapakowania większej ilości produktu, powodując mniejszy ruch ciężarówek na drogach.
Koniec eksploatacji
- Ta faza obejmuje wszystko, co następuje po użyciu naszego produktu. W Ariel projektujemy nasze opakowania w taki sposób, aby mogły zostać ponownie wykorzystane i stale poszukujemy sposobów na dalsze ograniczenie naszego wpływu na środowisko.
- Wszystkie opakowania kapsułek Ariel PODS® w pełni nadają się do recyklingu, a nasze nowe opakowanie ECOCLIC® zostało wykonane w 70% z włókien pochodzących z recyklingu.
*w stosunku do stanu wyjściowego z 2018 r.