Zapomnij o żółtych zębach. Przebarwienia - usuń i zapobiegaj


Zdrowie i nastrój
21/09/2020
Ciesz się pięknym uśmiechem, zamiast przejmować się żółtymi zębami. Nasze porady pomogą Ci zapobiec powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Przebarwienia na zębach są irytujące i to z bardzo prostej przyczyny: nie wyglądają ładnie i często odzwierciedlają stan zdrowia naszej jamy ustnej. Dlatego też nie ma w tym nic nienaturalnego, że wolimy promienny uśmiech ukazujący białe zęby. Pamiętajmy, że kolor zębów może ulec zmianie z różnych powodów. Borykasz się z ciemnym osadem i matowymi powierzchniami zębów? W kilku praktycznych poradach wyjaśnimy skąd biorą się przebarwienia i żółte zęby oraz jak możesz im zapobiec.

Przyczyna nr 1: Przebarwienia powierzchniowe

Przebarwienia powierzchniowe to nagromadzony osad na szkliwie zębów, pojawiające się zazwyczaj na skutek stosowanej przez nas diety. Szkliwo to zewnętrzna powierzchnia zęba, która ma kontakt ze wszystkim co pijemy i jemy. Jedzenie i picie zawierające składniki o silnym działaniu barwiącym, takie jak czerwone wino, sosy do makaronów, curry, herbata czy kawa są główną przyczyną naszych kłopotów z przebarwieniami. Dodatkowo papierosy i wyroby tytoniowe słyną z tego, że powodują trudne do usunięcia przebarwienia zębów i często są przyczyną zażółceń.

Jak usunąć przebarwienia powierzchniowe – praktyczna wskazówka

Możesz wiele zrobić we własnym zakresie, aby pozbyć się przebarwień powierzchniowych. Szybkim i niedrogim rozwiązaniem jest pasta wybielająca zęby, taka jak pasta do zębów Blend-a-med White Whitening Therapy Ochrona szkliwa, która usuwa nieestetyczne przebarwienia, gdy szczotkujesz swoje zęby. W przypadku trudniejszych do usunięcia przebarwień, zalecamy wykonanie zabiegu czyszczenia w gabinecie dentystycznym, dzięki któremu będziesz się dodatkowo cieszyć świeżym oddechem!

Przyczyna nr 2: Wewnętrzne przebarwienia zębów

Żółty odcień zębów może wiązać się z zębiną, czyli warstwą znajdującą się pod szkliwem. Zębina przybiera czasami żółtawy bądź brązowawy odcień, gdy zewnętrzna warstwa szkliwa staje się cieńsza. Główne przyczyny przebarwień zębiny mają swoje źródło już w dzieciństwie, jak chociażby, zbyt duża ilość fluoru czy przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin. Kolejnym czynnikiem może być uszkodzenie zęba i w efekcie pojawienie się przebarwień. Żółte przebarwienia zębów obserwuje się również w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych.

Jak usunąć przebarwienia wewnętrzne – praktyczna wskazówka

Przebarwienia wewnętrzne mają głębszą przyczynę. Zapytaj swojego dentystę o poradę. Białe zęby możesz uzyskać dzięki zabiegowi wybielania. Podczas takiego zabiegu, zęby wybiela się nadtlenkiem wodoru. Skonsultuj się ze swoim dentystą, który powie Ci więcej o tym zabiegu. Czy jest jakaś alternatywa dla specjalistycznego zabiegu wybielania? Tak. Licówki! Cóż to takiego? Licówki to cieniutkie ceramiczne nakładki przyklejane na powierzchnię zęba tak, aby idealnie do niego przylegały.

Przyczyna nr 3: Przebarwienia związane z wiekiem

Żółte zęby to również kwestia wieku. U osób starszych, przebarwienia to naturalny proces, którego nie można zatrzymać mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej. Z wiekiem szkliwo staje się cieńsze a zębina ciemnieje, a co za tym idzie naturalny kolor zębów ulega zmianie.

Jak usunąć przebarwienia związane z wiekiem – praktyczna wskazówka

Wybielanie może pomóc nam poradzić sobie z przebarwieniami pojawiającymi się wraz z wiekiem. Co prawda szkliwo zużywa się z wiekiem i nie ma już takich samych właściwości, więc wybielanie jedynie delikatnie rozjaśnia kolor zębów. Możesz wtedy zastanowić się nad założeniem licówek. Nawet w starszym wieku dbaj stale o swoje zęby, aby unikać powstawania na nich osadu. To samo dotyczy wszystkich protez, które przyjdzie Ci nosić.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na zębach?

  1. Jeśli chcesz utrzymać efekt wybielania w gabinecie dentystycznym najdłużej jak to możliwe i uniknąć zażółcenia zębów, unikaj spożywania silnie barwiącego jedzenia i napojów.
  2. Stosując szczoteczkę elektryczną taką jak Oral-B PRO 6000 SmartSeries wraz z irygatorem do jamy ustnej możesz usunąć płytkę nazębną zanim pojawi się nieestetyczny kamień nazębny. Jako że kamień szybko się przebarwia, dokładne czyszczenie zapobiegnie powstawaniu przebarwień sztucznych zębów na tyle, na ile to możliwe i sprawi, że Twój uśmiech będzie promienny. Nie zapominaj o czyszczeniu języka, co dodatkowo pomaga zapobiec nieświeżemu oddechowi!
  3. Palenie jest przyczyną pojawiania się zażółceń na zębach i nieestetycznych przebarwień na ich powierzchni. Jest również przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób dziąseł. Masz już dwa powody, dla których warto rzucić ten nałóg.
Jak widzisz, Twoje zęby wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto zainwestować w dokładne czyszczenie zębów i profilaktykę, aby cieszyć się przez cały czas zdrowym, promiennym uśmiechem.