Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?


Zdrowie i nastrój
24/04/2019
„Kiedy znów zakwitną białe bzy” − nucimy pod nosem przebój Jerzego Połomskiego, idąc do pracy. Słońce wspaniale grzeje, rośliny zaczynają pięknie kwitnąć… Nagle: a-psik! Do głowy przychodzi nam już tylko wiersz Jana Brzechwy „Spotkał katar Katarzynę”.

Wiosna to nie tylko kwitnące bzy, ale także okres, kiedy alergicy zaczynają kichać i prychać… Proponujemy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym życie z alergią stanie się mniej uciążliwe.
1.    Śledź kalendarz pyleń i ograniczaj wychodzenie na świeże powietrze w dniach kwitnienia uczulających cię roślin. Jeśli jednak koniecznie musisz wyjść, noś jednorazową maseczkę, która zapobiegnie wdychaniu alergenów.
2.    Jeśli jesteś właścicielem ogrodu – zadbaj w porę o usunięcie roślin wywołujących u Ciebie alergie, np. wytnij pokrzywy jeszcze przed ich kwitnieniem. Jednocześnie zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych dla Ciebie roślin.
3.    Po przyjściu do domu od razu zmień ubranie, ponieważ właśnie na nim osiada wiele alergenów. Dokładnie umyj nie tylko ręce, ale także twarz i włosy, tam przecież również osiadają pyłki!
4.    Jeśli jesteś właścicielem psa, pamiętaj, że pies także przynosi do domu alergeny na swoim futrze.
5.    Nie rezygnuj ze spacerów, wybieraj jednak odpowiednią porę – najlepiej po obfitym deszczu.
6.    Włącz do swojej diety zioła i przyprawy, które naturalnie wpłyną na łagodzenie alergii – na przykład czosnek, tymianek, rumianek czy czarny bez. Zadbaj o odpowiednią dietę – ogranicz słodycze i żywność wysoko przetworzoną.
7.    Wietrz pokój między 6 a 22, ponieważ rano i wczesnym wieczorem do domu dostaje się najwięcej pyłków. Warto zawiesić w oknie wilgotną firankę, która wyłapie niebezpieczne pyłki. Następnie zdejmij ją i dokładnie wypłucz. Staraj się nie otwierać okien w samochodzie – lepiej korzystać z klimatyzacji.
8.    Nawilżaj regularnie powietrze. Do wody warto dodać kilka kropel olejków eterycznych, co na pewno kojąco wpłynie na zatkany nos.
9.    Nie zapominaj o płukaniu nosa roztworem soli fizjologicznej i stosowaniu delikatnych kropelek do oczu, które złagodzą objawy alergii.
10.    Warto zainwestować w profesjonalną klimatyzację, którą można ustawić na program usuwający z powietrza alergeny.
Ciesz się pięknem wiosny i dzięki naszym radom zapomnij choć na chwilę o alergii! Niech wiosną białe bzy zakwitną właśnie dla Ciebie!