Jak zdrowo podróżować samochodem w gorące dni?


Zdrowie i nastrój
29/07/2022

Podróżowanie w upale zwykle bywa bardzo męczące. Wystarczy jednak przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym jazda samochodem stanie się komfortowa i bezpieczna.

Aby podróż mijała jeszcze szybciej, kliknij w poniższy przycisk i pobierz darmowe kolorowanki i łamigłówki do wydrukowania, które idealnie sprawdzą się podczas długich podróży z dziećmi.

  1. Zadbaj o to, żeby przed podróżą dokładnie wywietrzyć samochód. Zanim wsiądziesz np. z dzieckiem do samochodu po zrobieniu zakupów w centrum handlowym, otwórz przednie i tylne drzwi z obu stron, aby nie wsiadać do nagrzanego samochodu.

  2. Nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt niską temperaturę! To niezdrowe dla organizmu. Jeśli na zewnątrz panuje upał ponad 35 stopni, narażasz się na przeziębienie. Różnica temperatur nie powinna przekraczać 15 stopni. Latem temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 22-23 stopnie. Po wyłączeniu klimatyzacji i przed wyjściem z samochodu poczekaj chwilę, by organizm przyzwyczaił się do wyższej temperatury.

  3. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepsza jest woda, chłodna, ale nie zimna!

  4. Uważaj na przeciągi! Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci. Otwieraj szyby zawsze tylko po jednej stronie.

  5. Warto zainwestować kilka groszy na osłonki na okna, szczególnie, jeśli podróżujemy z dziećmi. Specjalne osłonki przyklejane lub przyczepiane do szyby sprawią, że dzieci nie będą wystawione bezpośrednio na palące promienie słoneczne.

  6. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, także dla dzieci!

  7. Podczas postoju w nasłonecznionych miejscach warto położyć na przednią szybę specjalną folię odbijającą promienie słoneczne – deska rozdzielcza i sama kierownica bardzo szybko się nagrzewają, co może uniemożliwić rozpoczęcie jazdy.

  8. Nigdy nie zostawiaj dzieci lub zwierząt w samochodzie podczas upałów! Skutki takiej nieodpowiedzialności mogą być tragiczne! Nawet jeśli na zewnątrz jest tylko 25 stopni, nie zostawiaj dzieci bez opieki w zamkniętym samochodzie. Samochód błyskawicznie się nagrzewa i stanowi dla dzieci śmiercionośną pułapkę.

  9. Unikaj podróżowania w upały z noworodkami i osobami starszymi. Wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla ich zdrowia! Wysoka temperatura może spowodować udar lub odwodnienie organizmu.

  10. Podczas podróży pamiętaj o częstych przystankach, najlepiej na zacienionych parkingach. Wystarczy dziesięciominutowy postój, żeby zregenerować siły.
Podróże podczas upałów są czasem konieczne, ale warto pamiętać, by wsiadać do samochodu z głową, dbając o zdrowie swoje i pasażerów.