Wakacyjne porady dla seniorów


Zdrowie i nastrój
27/06/2019
Lato jest idealną porą na dodatkową aktywność. Jeżeli tylko pozwala Ci na to stan zdrowia, porcja ruchu z pewnością poprawi nie tylko Twoją kondycję, ale i samopoczucie. Zastanawiasz się, co możesz robić w ciepłe dni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerem za miasto to doskonały pomysł na spędzenie letniego dnia. Umów się z przyjaciółmi i razem zaplanujcie niedaleką przejażdżkę. Będziesz się świetnie bawić, zwiedzisz okolicę, a przy okazji popracujesz nad kondycją dolnych partii ciała. Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krążeniowy, obniża cholesterol, a nawet niweluje ryzyko zakrzepicy żylnej. Ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i umiar: unikać jazdy podczas upałów, dbać o zabezpieczenie w postaci kasku, po drodze robić przerwy i uzupełniać płyny (najlepiej pić czystą, niegazowaną wodę), a przede wszystkim dokładnie zaplanować trasę. Taka aktywność to samo zdrowie!


Uprawianie ogródka
Spędzenie lata we własnym ogrodzie to czysta przyjemność. Nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce czy kwitnące kwiaty! Uprawianie ogrodu to dobry sposób nie tylko na aktywność fizyczną, ale również doskonałe ćwiczenie kreatywności: od Ciebie zależy, co i gdzie posadzisz, kiedy i jak to zrobisz. To Ty decydujesz, jak będzie wyglądał Twój wymarzony kawałek ziemi. W ogrodowym zaciszu świetnie sprawdzi się letnie przyjęcie: grill z przyjaciółmi, dziećmi i wnukami albo chociaż popołudniowa pogawędka z koleżanką przy kawie i domowym cieście z owocami – oczywiście z własnego ogródka.


Nordic walking
Spacer z kijkami to świetne rozwiązanie na letnie popołudnie – zwłaszcza dla kogoś, kto lubi aktywność fizyczną. Latem najlepiej chodzić po parku albo leśnej drodze, gdzie nie dociera tak dużo słońca. Dzięki tej formie aktywności dostarczysz organizmowi sporą dawkę tlenu i hormonów szczęścia.


Letnie spacery
Przechadzki powinny być obowiązkowym punktem w planie Twojego dnia. Nie wymagają żadnego sprzętu czy przygotowania, a poprawiają samopoczucie, pomagają dbać o kondycję i zgubić zbędne kilogramy. To prosty i doskonały sposób na dotlenienie organizmu, wzmocnienie mięśni, przeciwdziałanie miażdżycy i chorobom mającym swój początek w bezczynności i powtarzaniu schematów. Załóż wygodne buty i każdego wieczora przejdź się po okolicy – wystarczy półgodzinny spacer, a zobaczysz, jak świetnie się będziesz czuć.