Tampony – wszystko, co powinnaś wiedzieć


Zdrowie i nastrój
18/01/2021
Masz pytania na temat używania tamponów? Odpowiemy na nie! Kliknij tutaj i dowiedz się wszystkiego, co zawsze chciałaś wiedzieć o tamponach.

Jak często powinnam zmieniać tampon?
Jeżeli wybrałaś tampony o odpowiedniej chłonności, powinnaś je zmieniać średnio co cztery godziny. Jeżeli musisz robić to częściej, być może powinnaś wybrać tampony o większej chłonności. Maksymalny czas to osiem godzin - jeśli tampon po tym czasie wciąż jest nieco suchy i czujesz opór przy jego usuwaniu, powinnaś wybrać mniejszy rozmiar.

Jeżeli używasz tamponu na noc, powinnaś umieścić go w pochwie zaraz przed pójściem spać i wyjąć zaraz po obudzeniu. Również w tym przypadku nie wolno przekraczać ośmiu godzin. Jeżeli planujesz spać dłużej, skorzystaj z podpasek Always - albo ustaw budzik, by w międzyczasie zmienić tampon.

Czy można używać tamponów również w przypadku upławów?
Nie, korzystaj z tamponów tylko podczas miesiączki. Niewielkie upławy są czymś normalnym - korzystaj z wkładek Always, by chronić bieliznę przed zabrudzeniem. Jeżeli niepokoi Cię obfitość upławów pomiędzy miesiączkami, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Czy omdlenia podczas aplikacji tamponu są czymś normalnym?
Nie jest to typowy objaw, ale może zdarzyć się podczas pierwszej aplikacji. Jeżeli jest Ci słabo podczas aplikacji tamponu, przerwij na chwilę i spróbuj później. Twoje ciało powinno być odprężone, ale nie martw się, jeżeli opracowanie odpowiedniej techniki zajmuje Ci pewien czas.

Czy tampon jest wyczuwalny wewnątrz ciała?
Nie, jeżeli jest umieszczony w odpowiedni sposób. Tampony są tak zaprojektowane, by dopasowywać się do kształtu ciała, nie powodując dyskomfortu, nie mówiąc już o bólu. Jeżeli odczuwasz ból, tampon prawdopodobnie nie został wsunięty odpowiednio głęboko. Najlepiej wówczas usunąć tampon i zaaplikować nowy.

Czy tampon może się zgubić w środku albo wypaść?
Nie. Jeżeli tampon został prawidłowo umieszczony, jest przytrzymywany przez mięśnie przedsionka i ścian pochwy. Nie może przesunąć się dalej, ponieważ otwór jest zbyt mały, więc nie istnieje ryzyko.

Czy tampon może utknąć wewnątrz?
Nie. Chociaż mięśnie pochwy przytrzymują tampon, możesz go z łatwością usunąć, pociągając za sznurek. Jeżeli czujesz opór, odpręż się i spróbuj ponownie. Jeżeli wrażenie oporu pozostaje, miesiączka musiała być mniej obfita niż sądziłaś i tampon nie jest wystarczająco miękki i elastyczny - możesz pozostawić go wewnątrz jeszcze przez jakiś czas. Jednak jeżeli minęło osiem godzin, usuń go ze środka - nawet jeżeli jest nieco zbyt suchy.

Co zrobić, jeżeli zerwie się sznurek?
To niezwykle rzadka sytuacja, ale jeżeli do niej dojdzie, schwyć po prostu tampon palcami. Po umyciu rąk, przyjmij taką samą odprężoną i wygodną pozycję, jak przy aplikacji tamponu i wyciągnij go.

Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, natychmiast udaj się do lekarza. Pamiętaj, że tampon musi być usunięty osiem godzin po apliakcji.

Czy można używać tamponów podczas uprawiania sportów i tańczenia?
Tampony Tampax zapewniają idealną ochronę podczas uprawiania sportu, ponieważ nie ograniczają ruchów i są niewidoczne. Możesz nawet pływać podczas miesiączki. Zdaniem ekspertów uprawianie ćwiczeń o umiarkowanym natężeniu podczas miesiączki redukuje skurcze, więc tampony odgrywają obecnie ważną rolę w aktywności sportowej.

Czy trzeba zmieniać tampon podczas każdej wizyty w toalecie?
Nie, nie trzeba. Jeżeli tampon znajduje się w pochwie, nie powinien przeszkadzać w korzystaniu z toalety. Możesz przytrzymać sznurek z boku, by uchronić go przed zamoczeniem.

Czy można brać prysznic albo kąpiel z tamponem umieszczonym w pochwie?
Tak, można. Jeśli korzystasz z tamponów, możesz nawet pływać basenie albo w morzu.

Czy możliwe jest uczulenie na tampony?
Tampax® przeprowadza bardzo szczegółowe testy swoich produktów, więc ryzyko alergii jest niezwykle niskie. Ale każda osoba jest inna, więc niewielka liczba osób może być uczulona na materiały, które dla większości są obojętne.

Czy tampony albo podpaski mogą wywołać choroby weneryczne albo AIDS?
Nie. Tampony Tampax i podpaski Always są bardzo ostrożnie pakowane, dzięki czemu są wolne od niebezpiecznych mikroorganizmów i wirusów.

Czy używanie tamponów może wywołać torbiele jajników?
Nie ma dowodu na to, że używanie tamponów prowadzi do powstawania torbieli jajników.

Czy tampony sprawiają, że skrzepy krwi nie są usuwane z organizmu?
Krew miesiączkowa zwykle tworzy skrzepy w macicy i skrzepy te rozpuszczają się, zanim znajdą się w pochwie. Jeżeli nosisz tampon, skrzep przyklei się do niego albo zostanie wchłonięty do wewnątrz.