Latte art – jak tworzyć wzory na kawie


Zdrowie i nastrój
23/05/2019
Nie ma nic wspanialszego niż świeżo zaparzona kawa pita o poranku na balkonie? Ależ oczywiście, że jest! To świeżo zaparzona kawa z pyszną mleczną pianką, na której powierzchni znajduje się urzekający rysunek! Od czego zacząć, by stać się kawowym artystą? Poznaj sekrety tworzenia mlekiem wzorów i rysunków na powierzchni perfekcyjnie zaparzonej kawy.

Latte Art to sztuka zdobienia kawy pięknymi wzorami poprzez wylanie na powierzchnię ciemnobursztynowego aromatycznego napoju odpowiednio spienionego mleka. Ojczyzną Latte Art jest oczywiście słoneczna Italia. Wyróżniamy dwa główne style Latte Art: free pour latte art oraz etching. Free pour latte polega na odpowiednim wylewaniu mlecznej piany wprost do filiżanki z kawą i tworzeniu w ten sposób wzorów, etching to z kolei ozdabianie kawy rysunkami z użyciem syropów, sosów czy posypek.

Oto kilka porad, jak wyczarować perfekcyjny wzór w duchu Latte Art.

  1. Kawa powinna być odpowiednio zaparzona. Najlepsze jest oczywiście espresso, na którym znajduje się crema, czyli brązowa mikropianka – delikatne pęcherzyki powietrza decydujące o niepowtarzalnym smaku doskonałej kawy. To właśnie crema jest bazą do stworzenia Latte Art.
  2. Mleko powinno być dobrze spienione, piana sztywna, a pęcherzyki powietrza mieć podobną wielkość. Idealna pianka musi być jednolita, trwała i gładka. Jeśli nie będziemy przestrzegać tego zalecenia, mleko po prostu rozpuści się w kawie i nici z naszych artystycznych dokonań. Do spieniania mleka najlepiej użyć specjalnej dyszy znajdującej się w ekspresach do kawy lub ręcznego spieniacza. Temperatura podczas spieniania powinna wynosić 60-65ºC – nie wolno mleka zagotować!
  3. Zarówno kawa, jak i spienione mleko muszą mieć podobną temperaturę.
  4. Do zrobienia wzorów warto używać metalowego dzbanuszka z wyraźnym dzióbkiem, co pomoże nam stworzyć różne wyrafinowane kształty. Nasze ruchy powinny być dokładne i szybkie, ale nie gwałtowne. Musimy być skupieni i pamiętać o tym, że najlepsi bariści ćwiczą latami. Trening czyni mistrza – próbujmy do skutku!
  5. Puśćmy wodze fantazji! Wzory na kawie to nie tylko rozety, motyle, kwiaty czy serca. Bądźmy kreatywni!
  6. Inspirujmy się filmikami instruktażowymi na YouTubie – nie wstydźmy się uczyć od najlepszych!
Doskonalmy Latte Art – to sztuka, która daje wiele satysfakcji, sztuka, którą na pewno docenią nasi najbliżsi, delektując się wspaniale przyozdobionym espresso!