Kiedy Twoja córka dostanie pierwszą miesiączkę?


Zdrowie i nastrój
18/01/2021
Jak określić w przybliżeniu, kiedy u Twojej córki pojawi się miesiączka

Czyż nie byłoby cudownie, gdybyś dokładnie wiedziała, kiedy Twoja córka dostanie pierwszą miesiączkę? Dzięki temu obie byłybyście przygotowane na 100%. Niestety nikt nie jest w stanie określić dokładnej daty (chyba że miałby kryształową kulę!) Jest jednak kilka symptomów, na które powinnaś zwrócić uwagę.

Kwestia wieku

Chociaż większość dziewcząt zaczyna miesiączkować w wieku 11-13 lat, pierwsza miesiączka może wystąpić między 8 a 16 rokiem życia. To znaczy, że sam wiek jest kiepskim wyznacznikiem tego, kiedy u Twojej córki pojawi się okres.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Dobra wiadomość jest taka, że miesiączka u Twojej córki nie pojawi się zupełnie niespodziewanie, Organizm dziewczynki najpierw wyśle kilka sygnałów (koniecznie powiedz córce, że te zmiany mogą pojawić się w różnej kolejności)

  • Rozwój piersi – najpierw pojawią się zawiązki piersi (od tego czasu może minąć 3-4 lata, zanim piersi w pełni się rozwiną). Ogólnie rzecz biorąc, miesiączka pojawi się jakieś dwa lata po tym, jak piersi zaczną rosnąć.
  • Pojawienie się owłosienia łonowego – wkrótce po tym, jak córce zaczną rosnąć piersi, pojawi się owłosienie łonowe. Pierwsze włosy będą cienkie, ale po krótkim czasie zrobią się bardziej szorstkie. Miesiączka pojawia się zwykle 1-2 lata po tym, jak pojawia się owłosienie łonowe.
  • Wydzielina – u córki pojawi się wydzielina z pochwy, która będzie biała albo żółtawa. Dziewczynka może chcieć używać wkładek Discreet, by chronić bieliznę. Miesiączka powinna zacząć się kilka miesięcy po pojawieniu się wydzieliny.

Krok do przodu

Pamiętając o tym, że dziewczynki mogą zacząć miesiączkować już w wieku 8 lat, nie powinnaś odkładać „tej rozmowy' na później.

Aby przygotować córkę do pierwszej miesiączki, kup jej produkty higieny intymnej, takie jak Always.

Poradź córce, by nosiła w torbie wkładki na wypadek, gdyby dostała pierwszą miesiączkę poza domem. Być może dobrym pomysłem będzie dodatkowa para majtek w torbie albo szafce szkolnej. Córka naprawdę doceni te rady (i zapobiegliwość mamy!), gdy dostanie miesiączkę.

Podziel się swoimi uwagami

Bardzo chcemy się dowiedzieć, co sądzisz na temat przygotowania córki do pierwszej miesiączki. Twoje spostrzeżenia mogą pomóc innym mamom.