Tampony: Fakty, mity oraz poradnik, dzięki któremu nastolatki będą mogły bez obaw stosować tampony


Zdrowie i nastrój
5/02/2021
Każde dziecko denerwuje się, kiedy wykonuje coś po raz pierwszy. Niezależnie od tego czy chodzi o jazdę na rowerze, czy też o pierwszy dzień w szkole. Tak samo jest w przypadku używania tamponów. Poznaj porady, dzięki którym możesz pomóc swojej nastoletniej córce przejść przez to doświadczenie w bardziej przyjazny sposób.

Jeżeli Twoja córka miesiączkuje już od pewnego czasu i korzysta z podpasek... podsuń jej tampon z aplikatorem, którymoże zapewnić jej większe uczucie komfortu. To zupełnie naturalne, że córka może czuć się zdenerwowana, zawstydzona i pragnąć poprawnie go używać – a Ty masz doskonałą szansę na to, aby ją w tym wesprzeć. W końcu z pewnością masz już odpowiednie doświadczenie w tej kwestii. Jak rozmawiać na tak delikatny temat i jakich rad powinnaś udzielić córce? Poznaj nasz poradnik, dzięki któremu bez problemu przeprowadzisz rozmowę z córką na temat tego, jak powinna wyglądać aplikacja tamponu.

Wybierz właściwy moment

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniej chwili na rozmowę na temat tamponów. Idealny byłby moment, kiedy będziecie same w domu, a Twoja córka nie będzie zestresowana i będzie w dobrym nastroju (zdajemy sobie sprawę, że w przypadku nastolatków, to może nie być łatwe). Jeżeli Twoja córka nie ma ochoty na rozmowę, powiedz jej, że kiedy tylko będzie na to gotowa, zawsze może na Ciebie liczyć.

Przygotuj specjalne zadanie dla swojej córki

Wiele nastolatek uważa stosowanie tamponów za bardzo frustrujące przeżycie, ponieważ nie znają własnego ciała lub nie wiedzą jak zastosować tampon. Być może dobrym pomysłem będzie wydrukowanie z Internetu kilku prostych schematów anatomicznych – na przykład układurozrodczego, moczowego czy też wydalniczego – i zaproponowanie, aby przy pomocy lusterka obejrzała swoje ciało i poznała jego budowę.

Nic nie zastąpi dobrej rozmowy

Kiedy Twoja córka będzie już w dobrym nastroju, przygotuj jedno lub dwa opakowania tamponów. Otwórz je, aby pokazać córce jak wygląda tampon. Małe, smukłe tampony o małym stopniu chłonności są idealne dla kobiet, które po raz pierwszy po nie sięgają, a plastikowe aplikatory są łatwiejsze podczas aplikacji niżte wykonane z tekturki. Zgodnie z naszymi wskazówkami [poniżej] krok po kroku wyjaśnisz córce co dzieje się podczas aplikacji tamponu. Gdy będzie już na to gotowa, przejdźcie do praktyki. Zachęć ją również do uważnego zapoznania się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Jak prawidłowo założyć tampon

 • Umyj ręce (przy pomocy mydła) i wytrzyj je.
 • Znajdź wygodną dla siebie pozycję. Możesz stanąć, jednocześnie opierając jedną nogę na desce sedesowej, wannie lub ukucnąć. Weź głęboki oddech i rozluźnij się –jeżeli będziesz zestresowana, mięśnie napną się, co utrudni aplikację tamponu.
 • Wyjmij tampon z folii ochronnej i przytrzymaj go palcami jednej ręki– podobnie jak trzyma się długopis– tak, aby sznureczek tamponuznajdował się na dole.
 • Drugą ręką rozchyl wargi sromowe (wargi sromowe większe) i palcem, a nie tamponem zlokalizuj wejściepochwy. Jest to naturalny otwór w ciele pomiędzy cewką moczową (narządem układu moczowego) oraz odbytem (narządem układu wydalniczego).
 • Jeżeli używasz tamponu bez aplikatora, trzymaj tampon pod katem 45 stopni i delikatnie wsuń go do wejścia pochwy. Następnie przy pomocy palca wskazującego wsuń tampon głębiej, tak, aby jednocześnie zapewnić sobie poczucie komfortu. Sznureczek powinien znajdować się na zewnątrz pochwy.
 • Jeżeli używasz tamponów z aplikatorem, trzymaj go pod kątem i wsuwaj do pochwy do momentu, aż Twoje palce dotkną ciała. Następnie trzymając za zewnętrzną rurkę aplikatora, przy pomocy palca wskazującego popchnij wewnętrzną rurkę aplikatora (część z tamponem) do środka pochwy. Podobnie jak wykonuje się zastrzyk. Na koniec ostrożnie wyciągnij obie rurki, tak aby tampon został wewnątrz pochwy. Sznureczek powinien znajdować się na zewnątrz pochwy.
 • Jeżeli chodzi o wyjmowanie tamponu, zanim zaczniesz koniecznie umyj i wysusz ręce, a następnie delikatnie pociągnij za sznureczek, do momentu, aż tampon całkowicie wysunie się z pochwy. Zużyte tampony (ich opakowanie oraz aplikator) należy wyrzucić do kosza na śmieci, a nie spuszczać w toalecie.

Przekonaj córkę, że cierpliwość popłaca

Większość dziewczyn martwi się o to skąd będą wiedziały czy prawidłowo włożyły tampon, a odpowiedź na te wątpliwości jest banalnie prosta... będą wiedziały, że dobrze włożyły tampon, kiedy nie będą go czuły! Jeżeli Twoja córka czuje tampon, to prawdopodobnie uciska on mięśnie znajdujące się u wejścia pochwy i nie został umieszczony odpowiednio głęboko.

Nie przejmujcie się zbytnio – po prostupowiedz córce, by wyciągnęła tampon i spróbowała ponownie. Praktyka czyni mistrza, dlatego też, Twoja córka będzie potrzebowała kilku prób, aby aplikowanie tamponu nie stanowiło dla niej problemu. Używanie kompaktowych tamponów w czasie średniego/obfitego krwawienia będzie łatwiejsze niżgdy jest ono mniej obfite. Nałożenie niewielkiej ilości lubrykantu na końcówkę tamponu również może okazać się pomocne.

Obal mity, w które Twoje dziecko może wierzyć

Nastolatki uwielbiają rozmawiać i dlatego też, prawdopodobnie Twoja córka słyszała już niestworzone historie dotyczące używania tamponów. Możesz jej pomóc oddzielić fakty od fikcji:

 • Czy tampon może zagubić się wewnątrz ciała? Nie, pochwa jest niczym ślepa uliczka. Ma zamknięte ujście – szyjką macicy – dlatego też,tampon nigdzie się nie przedostanie, nawet jeżeli nie będziesz mogła znaleźć sznureczka, co zdarza się bardzo rzadko. Poza tym zawsze możesz wyjąć tampon palcami.
 • Czy stosowanie tamponów może spowodować przerwanie błony dziewiczej? Jest to mało prawdopodobne. Błona dziewicza to bardzo elastyczny fałd błony u ujścia pochwy, który w całości lub części, je zakrywa i rozciąga się umożliwiając aplikację tamponu.
 • Czy można włożyć tampon do cewki moczowej? Nie, ujście cewki moczowej jest niewielkie i niezbyt elastyczne, dlatego też, niemożliwe jest, aby tampon pomyłkowo został włożony do ujścia cewki moczowej.
 • Czy stosowanie tamponów sprawi, że stracę dziewictwo? Zdecydowanie nie! Tylko w czasie odbywania stosunku seksualnego, podczas penetracji pochwy, można stracić dziewictwo.

Jaką najzabawniejszą informację dotyczącą tamponów usłyszałaś w czasie, kiedy byłaś nastolatką? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami korzystając z pola komentarza znajdującego się poniżej.

Więcej porad dotyczących rozmów z nastolatkami na temat miesiączki znajdziesz na stronie Tampax