Rzeczy które ku Twojemu zaskoczeniu mogą doprowadzić do przerzedzania się włosów


Uroda
5/02/2021
Czy czasem zdarza Ci się traktować swoje włosy zbyt brutalnie? Suche, łamliwe pasma mogą oczywiście być efektem problemów zdrowotnych, ale to, w jaki sposób dbamy o naszą ozdobę, ma również wpływ na jej kondycję.

Badanie przeprowadzone w USA wykazało, że aż 40% kobiet zauważyło u siebie oznaki przerzedzania się włosów na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Oczywiście kilka wypadających kosmyków to zupełnie normalna sytuacja. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest ich znacznie więcej.

Wypadanie włosów może być uwarunkowane genetycznie

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów są względy genetyczne – a tu, niestety, nie możemy zbyt wiele zdziałać. Poza tym za przerzedzanie się włosów w okresie menopauzy często odpowiadają hormony. Spadek poziomu estrogenu może przyspieszyć naturalne tempo wypadania włosów, ponieważ mieszki włosowe potrzebują go do prawidłowego rozwoju.

Zmniejszenie się jego poziomu może również prowadzić do spadku poziomu kolagenu, czyli jednej z protein odpowiedzialnych za zdrową skórę i włosy. W rezultacie włosy stają się bardziej suche, kruche i łamliwe. A przy zwiększonej łamliwości pojedynczych kosmyków włosy ogólnie wydają się cieńsze.

Na szczęście mamy też dobre wiadomości. Jeżeli uważnie przyjrzymy się naszym codziennym zwyczajom, odkryjemy szereg sprytnych sposobów ochrony i wzmocnienia włosów. I to już od dzisiaj!

Ochrona przerzedzających się włosów

Jeżeli po wskoczeniu pod prysznic lub do wanny zaczynasz przeczesywać włosy palcami, aby pozbyć się splątanych kosmyków, lepiej zwalcz ten nawyk! W ten sposób możesz nie tylko wyrwać całe garście włosów z cebulkami, ale również spowodować łamanie się splątanych pasm, ponieważ mokre włosy są o wiele bardziej delikatne. Dlatego, zanim wejdziesz pod prysznic, użyj szczotki do włosów, aby je delikatnie rozplątać.

Warto też zwrócić uwagę na szampon, którego używasz. Jeżeli zależy Ci tylko na właściwościach myjących, a zapominasz o pielęgnacji skóry głowy, może to powodować problemy. Niedawne badanie przeprowadzone przez Head & Shoulders dowiodło, że istnieje związek pomiędzy łupieżem a ogólnym stanem włosów, zaś problem łupieżu najczęściej dotyka cienkich włosów, pozbawionych blasku. Inne badanie wykazało, że drapanie swędzącej skóry głowy może powodować uszkodzenia włosów i prowadzić do ich łamliwości. Dlatego zanim sięgniesz po szampon pogrubiający cienkie pasma, sprawdź skórę głowy i zastanów się, czy nie warto wybrać szampon, który zapewni jej właściwą pielęgnację (taki jak Head & Shoulders Thick & Strong).

Bądź delikatna dla swoich włosów

Warto też zwrócić uwagę na sposób suszenia włosów. Energiczne tarcie ich ręcznikiem może powodować wyrywanie i łamanie delikatnych mokrych kosmyków, natomiast suszenie ich suszarką ustawioną na najwyższą temperaturę albo używanie prostownicy czy lokówki może dodatkowo przyczyniać się do łamliwości włosów.

Gdy tylko jest to możliwe, pozwól swoim włosom wyschnąć w sposób naturalny, a jeśli modelujesz je przy użyciu suszarki, nałóż na nie specjalny produkt, który będzie chronił wilgotne kosmyki przed wysoką temperaturą. Trzymaj suszarkę w odległości co najmniej 15 cm od włosów i ustaw niską temperaturę suszenia.

Chroń swoje włosy przed czynnikami zewnętrznymi

Kiedy przebywasz na świeżym powietrzu, pamiętaj o zapewnieniu włosom takiej samej ochrony, jaką zapewniasz swojej skórze. Szkodliwy wpływ promieni słonecznych może osłabić włosy, sprawiając, że staną się jeszcze łamliwe. Poszukaj produktów z filtrami SPF, które osłonią Twoje piękne włosy przed promieniami UV.

Jak z wiekiem zadbać o swoje mięśnie