Jak zorganizować szafę – wskazówki krok po kroku


Uroda
28/06/2023
Wymięte swetry i sterta dżinsów? Z EverydayMe zrobisz porządek w szafie i wyeksponujesz najlepsze zestawy.  

Spodnie w pięciu rozmiarach, zaplamiona bluzka, o – i kurtka z liceum! Co Ci to przypomina? Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy i uwolnij się od bałaganu. Z naszą pomocą, krok po kroku nauczysz się utrzymywać porządek w szafie.

Przygotuj się emocjonalnie
Zaplanuj wielki dzień
Zrób miejsce
Najważniejsze jest sortowanie
Przejrzyj jeszcze raz stroje, co do których masz wątpliwości
Przemyśl układ
Posortuj od nowa
Co zrobić ze starymi ubraniami?

Projekt szafa: przygotuj się emocjonalnie

Czy wiesz, czemu większość z nas ma tak duże problemy z uporządkowaniem szafy? Wcale nie chodzi o nakład pracy, czyli o czas spędzony na robieniu porządku. Większą trudność sprawia nam konieczność rezygnacji. Trudno rozstać się z rzeczami, które tak kiedyś kochaliśmy. Albo z rozmiarem, który już nie pasuje. Tak, bardzo trudno jest się z nimi rozstać. Może pocieszy Cię, że każdy czuje to samo. Zanim przystąpisz do porządkowania szafy, weź głęboki wdech i bądź dla siebie wyrozumiała.

Dasz radę!
A po wszystkim poczujesz się znacznie lepiej, ponieważ zawartość Twojej szafy będzie odpowiadać temu, kim aktualnie jesteś.  

Projekt szafa: zaplanuj wielki dzień

Reorganizacja szafy to poważne wyzwanie, dlatego zaplanuj na nią cały dzień. Może na przykład sobota? Jeśli przyda Ci się wsparcie, zaproś przyjaciółkę. Dzięki temu po skończonej pracy zafundujesz sobie nagrodę: dobre jedzenie i lampkę wina.

Projekt szafa: zrób miejsce

Zaczynamy. Na początek przygotuj sporo miejsca w pokoju, w którym stoi szafa. Zrób miejsce na łóżku i na podłodze. Następnie wyjmij wszystko, co wisi (lub leży) w szafie i złóż na stertę. Tak, dokładnie, wszystko! Dzięki temu będziesz miała okazję wymyć wnętrze szafy wilgotną ściereczką.

Projekt szafa: najważniejsze jest sortowanie

Teraz stoi przed Tobą prawdziwe wyzwanie. Przesuń wszystkie ubrania tak, żeby zrobić miejsce na cztery sterty:

 • To zostaje.
 • To oddaję.
 • Zastanowię się.
 • To jest pamiątka.

Domyślasz się, co musisz teraz zrobić. Bierz w ręce każdą rzecz z wielkiej sterty, strzepnij, dotknij materiału. I wybierz, dokąd ta rzecz powinna trafić. Cały czas zadawaj sobie te kilka pytań:

 • Czy to odpowiedni rozmiar? Możesz wyglądać jak bogini, ale tylko w ubraniach we właściwym rozmiarze. Czy ta rzecz pasuje? Jeśli nie, pozbądź się jej bez wyrzutów. W końcu modelki plus-size – takie jak Ashley Graham – udowadniają, że szczupła sylwetka nie jest już jedynym wyznacznikiem piękna. Jednak, jeśli nie możesz się z tym pogodzić i jesteś na diecie, możesz podzielić stertę „To oddaję” na dwie części, odkładając na bok ulubione stroje w za małym rozmiarze. Pamiętaj tylko, żeby później nie wieszać ich w szafie. Na razie schowaj je w pudle.
 • Czy nosiłaś tę rzecz przynajmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Jeśli nie, odłóż ją na stertę „To oddaję”.
 • Czy w tym stroju czujesz się szczęśliwa? Marie Kondo, japońska specjalistka od domowych porządków, zyskała popularność dzięki książce „Magia sprzątania” i programowi na Netflixie. Radzi zadać sobie pytanie, czy dane ubranie nadal sprawia nam radość. Lubisz ten materiał? Czujesz się piękna w tym stroju? Zadaj sobie te pytania.
 • Czy nostalgia każe Ci zatrzymać tę rzecz? Suknia ze studniówki albo pierwsze śpioszki Twojego dziecka mogą wciąż mieć miejsce w szafie, jeśli nie umiesz się z nim rozstać. Ale nie powinny zajmować całej przestrzeni. Więc wybierz swoje ulubione stroje (uwaga: najwyżej dziesięć) i schowaj w pudle na strychu lub w garderobie. Jeśli chcesz, żeby ładnie pachniały, możesz je wyprać w perfumowanym środku do prania. Wyjątkowo kojący zapach mają na przykład perełki zapachowe Lenor Amethyst and Floral Bouquet
 • Ubrania, które „zostają”, też powinny pięknie pachnieć, prawda? Zanim wrócą do szafy, wypierz je, stosując kapsułki do prania Lenor 3 w 1 Pearls Silk Orchid Luxurious, które mają trzy komory, dzięki czemu zapewniają ubraniom higieniczną czystość, świeżość Lenora, a dodatkowo dbają o włókna.

Projekt szafa: przejrzyj jeszcze raz stroje, co do których masz wątpliwości

Teraz widzisz przed sobą wielkie sterty ubrań leżących na podłodze. Zanim stroje ze stert „To zostaje” i „Zastanowię się” wrócą na półki, przejrzyj jeszcze raz tę drugą kupkę. Czy możesz jeszcze z czegoś zrezygnować? Często nie potrafimy rozstać się z jakąś rzeczą, ponieważ narzucają się nam dwie uporczywe myśli:

 • To było takie drogie! Rzeczywiście, ciężko wyrzucić rzecz, na którą wydałaś majątek. Ale spójrz prawdzie w oczy – ten strój nie leży już na Tobie dobrze. W przeciwnym razie nie trafiłby na kupkę z innymi „wątpliwymi” ubraniami. A pieniędzy i tak nie ma. Potraktuj to jako nauczkę i rozstań się z tą rzeczą.
 • To jeszcze będzie modne! Może, ale nie na pewno. Nadchodzące trendy różnią się od tego, co jest modne dzisiaj. Zachowaj najpiękniejsze ubrania, które teraz są na czasie.

Projekt szafa: przemyśl układ

Zanim uporządkujesz stertę „To zostaje” i odchudzoną kupkę „Zastanowię się”, pomyśl przez chwilę, czy nie warto ustawić w szafie pudełek na konkretne ubrania. W takich pudełkach możesz trzymać bieliznę, paski, szaliki i skarpetki. Wskazówki dotyczące przechowywania znajdziesz w naszym artykule.

Projekt szafa: posortuj od nowa

Twoje ulubione ubrania mogą wrócić do szafy. Oczywiście, możemy Ci też podpowiedzieć, jak je ułożyć. Zastanów się, która metoda najbardziej Ci odpowiada:

 • Według Marie Kondo, ubrania należy sortować według kategorii (bluzki, topy, majtki itp.) oraz według koloru. Na przykład jasne ubrania ułóż z przodu szuflady, a ciemne z tyłu. Zawsze, kiedy otworzysz szufladę, będziesz zadowolona widząc jej zawartość.
 • Według innej metody, powinnaś wieszać razem stroje, które do siebie pasują. Na przykład powieś parę dżinsów i spódnicę obok bluzek, które można do nich założyć.
 • Wskazówka dodatkowa: możesz oznakować ubrania „wątpliwe”, które włożyłaś do szafy, przyklejając do nich karteczki samoprzylepne. Kiedy założysz jedną z tych rzeczy, odkleisz karteczkę. W ten sposób za rok ta kategoria strojów będzie już przesortowana.

Projekt szafa: co zrobić ze starymi ubraniami?

Jak już wspomnieliśmy, ubrania, z którymi nie chcesz się rozstać, możesz wpakować do pudła, razem z rzeczami drobnymi, i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym przechowujesz inne rzeczy. A co zrobić z rzeczami ze sterty „To oddaję”? Wyrzucić? W żadnym razie. Wiele sklepów przyjmuje teraz stare ubrania (nawet innych marek). Możesz również przekazać je jakiejś organizacji charytatywnej lub zorganizować wyprzedaż. Jeśli potrafisz, możesz przerobić je na coś nowego i pięknego. W każdym razie powinnaś sobie pogratulować – udało Ci się zrealizować projekt „Odświeżona szafa”. Brawo!