Jak dbać o włosy: czesanie


Uroda
5/02/2021
Czesanie jest nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji włosów. Zobacz, dlaczego warto je czesać i jak to robić, aby mieć piękne włosy!

Nadmierne szczotkowanie może przyczyniać się do utraty włosów. Szczotkowanie jest stałym elementem codziennej higieny, jeżeli jednak zauważyłaś, że Twoje włosy nadmiernie wypadają lub stały się cienkie, powinnaś zasięgnąć porady dermatologa.

Dlaczego należy czesać włosy?
Czesanie poprzez wygładzenie łusek (zewnętrznej części włosa), sprawia, że włosy są bardziej lśniące i odbijają światło. Układanie włosów szczotką może również dodać im objętości. Czesanie oczyszcza skórę głowy i włosy. Usuwa również martwe włosy, naskórek oraz inne zanieczyszczenia, które mogą przyczyniać się do namnażania bakterii, a przez to do blokowania porów znajdujących się w skórze głowy jak również mieszków włosowych. Poza tym czesanie pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie zwiększa ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do mieszków włosowych. Istnieje przekonanie, że czesanie stymuluje wzrost włosów, wzmacnia cebulkę włosa i zmniejsza ryzyko ich wypadania. Gruczoły łojowe wydzielają sebum, czyli naturalną substancję ochronną oraz odżywczą włosów. Czesanie stymuluje pracę gruczołów i wspomaga równomierne rozprowadzanie sebum na całej długości włosa, przez co stają się one mocniejsze, gładkie, lśniące, bardziej odporne na uszkodzenia i nie są przesuszone. Nadmiar sebum może gromadzić się na skórze głowy.

Jak poprawnie czesać włosy
Masz proste włosy?
Prostych oraz kręconych włosów nie należy czesać, kiedy są mokre. Są wówczas słabe i podatne na uszkodzenia.

 • Staraj się nie układać fryzury, gdy włosy są mokre.
 • Jeżeli stylizacja mokrych włosów jest konieczna, użyj rzadkiego grzebienia, a czesanie zacznij od końców i postępuj w kierunku nasady włosów.
 • Nie wycieraj włosów ręcznikiem, możesz je łatwo poplątać. Zamiast tego rękoma wyciśnij włosy, a następnie wysusz je suszarką lub zawiń w ręcznik.

Najlepszy efekt stylizacji uzyskasz na wilgotnych włosach.

Masz kręcone włosy?
Układanie kręconych i falistych włosów, kiedy są jeszcze mokre wzmaga efekt puszenia się. Kręcone włosy nie są podatne na szkodliwe działanie wilgoci, możesz je rozczesać palcami i układać szczotką, grzebieniem lub palcami, kiedy są jeszcze mokre.

 • Użyj grzebienia ze szpikulcem, jeżeli nie chcesz, aby Twoja fryzura straciła objętość.
 • Jeżeli chcesz rozczesać włosy, najlepiej zrób to mokrymi palcami.
 • Zastosuj odżywkę lub inny produkt zapobiegający puszeniu się włosów.

Czesanie włosów zacznij od końców
Czesanie długich włosów od nasady może je poplątać i połamać. Łagodniejszym sposobem czesania włosów, zwłaszcza tych podanych na plątanie, jest czesanie krótkimi ruchami począwszy od końców, aż do nasady włosów oraz dzielenie ich na pasma. Tak należy postępować do momentu, kiedy z łatwością będziesz mogła przesuwać szczotkę po całej długości włosów.

Bądź delikatna

 • Podczas czesania lub szczotkowania unikaj potargania włosów.
 • Większość włosów należy szczotkować kilkoma ruchami dwa lub trzy razy dziennie.
 • Nadmiar może być szkodliwy: myj, czesz i używaj produktów do pielęgnacji włosów z umiarem.
 • Ciepło może uszkodzić włosy, dlatego też nie używaj suszarki oraz prostownicy do włosów zbyt często, a podczas korzystania wybieraj możliwie najniższe ustawienia.
 • Unikniesz splątania włosów stosując nawilżającą odżywkę lub taką, która ułatwia rozczesywanie.

Wybierz odpowiednią szczotkę
Szczotki są dostępne w różnych kształtach i wielkościach. Poproś swojego fryzjera o poradę w wyborze odpowiedniej dla Ciebie szczotki. Zwróć uwagę na długość oraz grubość swoich włosów, jak również wrażliwość skóry głowy i fryzurę.

 • Płaska szczotka, to szeroka szczotka, która nadaje się do czesania większości rodzajów włosów.
 • Okrągła szczotka służy do układania włosów oraz loków.
 • Jeżeli masz krótkie lub cienkie włosy, używaj szczotki o miękkim i cienkim włosiu.
 • Szczotki z naturalnym włosiem mają najbardziej wszechstronne zastosowanie, są delikatne dla włosów, nadają im gładkości i blasku. Specjaliści polecają szczotki z włosia dzika.


Najlepsze efekty można uzyskać dzięki szczotkom, które mają mieszane włosie: sztuczne oraz naturalne.

 • Gumowa poduszeczka, w której osadzone jest włosie dostosowuje się do kształtu Twojej głowy.

Dbaj o czystość szczotki
Ze względów higienicznych należy dbać o czystość szczotki. Regularnie usuwaj z niej włosy i myj przynajmniej raz w miesiącu, aby usunąć sebum, pozostałości produktów do pielęgnacji włosów oraz kurzu, których z pewnością nie chcesz z powrotem przenieść na swoją głowę. Do czyszczenia szczotki użyj ciepłej wody z szamponem lub roztworu wody z sodą oczyszczoną, a następnie obficie opłucz szczotkę wodą. Do czyszczenia przestrzeni pomiędzy włosiem możesz użyć starej szczoteczki do zębów. Jeżeli Twoja szczotka do włosów traci włosie jest to znak, że należy ją wymienić na nową. Odpowiednio dobrana szczotka pielęgnuje zdrowe włosy.