Poznaj świetne pomysły na rozwojowe zajęcia z dziećmi w domu po szkole


Rodzina
8/03/2024

Jeśli zabawa na zewnątrz nie wchodzi w grę, niezbędne są ciekawe zajęcia w domu, aby Twoje dzieci nie miały czasu na nudę! Sprawdź nasze propozycje.

Znasz to uczucie: od kilku godzin leje deszcz i czujesz się uwięziona w czterech ścianach? W takie dni również dzieci są znudzone i smutne. Oto nasze pomysły na zajęcia w domu, które zamienią smętny deszczowy dzień w wesoły czas!

Zbudujcie razem zoo

Zbierz jak najwięcej starych gazet i czasopism. Wytnijcie razem ze swoimi dziećmi zdjęcia ludzi i zwierząt, a także miejsc, takich jak trawniki, stawy, pustynie czy łąki. Teraz wprowadź zwierzęta do ich domów!  Włóż hipopotama do wody, a lwy umieść na sawannie.

Jeśli macie w domu niepotrzebne butelki, np. po płynie do mycia naczyń Fairy, kartony po płatkach śniadaniowych lub wytłoczki od jajek, możecie sprawić, by zoo było trójwymiarowe! Ozdóbcie opakowania, przygotujcie ogrodzenia i tabliczkę z kreatywną nazwą rezerwatu. Teraz wystarczy zaprosić lalki i misie na małą wycieczkę wśród dzikich zwierząt!

Teatrzyk z pacynkami

Chwyć stare skarpetki i materiały: wełnę, bombki, oczy lalki, filc, kolorowe kartony. Teraz możecie wspólnie tworzyć zabawne postacie. Włosy można wyczarować z wełny, wąsy zrobić z nitek, a guziki zamienić w oczy.

Możecie także puścić wodze fantazji i myśleć o różnych zwierzętach i postaciach: długie żółte skarpetki stworzą świetną żyrafę, a stara szara koszulka ogromnego słonia. Gdy wszystkie lalki zostaną już wykonane, można rozpocząć wspólne przedstawienie.

Zróbcie pyszną domową pizzę

Pozwól dzieciom samodzielnie przygotować obiad. Zrób ciasto na pizzę, a następnie przeszukaj lodówkę w poszukiwaniu ulubionych składników. Starsze dzieci pomogą Ci kroić pomidory, pieczarki, paprykę i oliwki i zetrą ser, a młodsze mogą bez noża posiekać mozzarellę, szynkę, gotowanego kurczaka czy listki bazylii.

Następnie na ciasto nałóżcie sos pomidorowy, ser i resztę składników. Dzieci mogą też z tych składników wyczarować piękne obrazki! Kto nie chciałby zjeść uśmiechniętej pizzy?

A może pizza na deser? Upiecz ją z masłem orzechowym, czekoladą, bananami lub truskawkami. Aby zmywanie po zabawie było bajecznie proste i szybkie, użyj płynu Fairy, którego kilka kropel sprawi, że wszystkie naczynia znów będą czyste.

Wspólne rysowanie

Rozdaj dzieciom kartki i usiądźcie tak, aby nikt nie widział, co rysują inni. Rysowanie zaczynamy od góry, np. włosów lub czapki, a następnie kartkę składamy tak, aby narysowana rzecz była zakryta. Kolejna osoba dorysowuje twarz, następna bluzkę i tak dalej, aż do butów. Na koniec rozłóżcie kartki i zobaczcie, jakie szalone postaci powstały!

Nie ograniczajcie się tylko do malowania osób, niech powstaną szalone stwory. Świnka w spódniczce z koroną niczym księżniczka? Czemu nie!

A jakie są twoje ulubione gry z dziećmi, gdy pogoda na dworze nie sprzyja?

Porada redakcji

Podczas zabaw na ubraniach pojawiły się plamy? Nie martw się — dzięki Ariel All-in-1 PODS wszystko znów będzie idealnie czyste.