Pomysły na zabawy i makijaże na Halloween dla dzieci


Rodzina
21/10/2021

Tradycyjne zabawy na Halloween to element, którego nie może zabraknąć w ten upiorny wieczór. Odpowiednie pomysły na wieczór duchów zapewnią wszystkim straszliwie dobrą zabawę, Dowiedz się, co robić z dziećmi w ten wyjątkowy wieczór, jak udekorować domi jak zrobić fantazyjny makijaż na Halloween dla maluchów. Czytaj teraz!

Skąd wzięła się tradycja Halloween?

Halloween (All Hallows Eve — wigilia Wszystkich Świętych) to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Choć dziś zwyczaj ten jest okazją do maskarady i dobrej zabawy, dawno temu był on traktowany, nomen omen, śmiertelnie poważnie.

Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów. Ludy te wierzyły, że w wigilię Wszystkich Świętych duchy zmarłych wracają na ziemię, więc aby je odstraszyć, palili oni ogniska i przywdziewali upiorne stroje i maski. Ślady tych wierzeń do dziś zachowały się w Szkocji oraz w Irlandii, gdzie 31 października jest świętem narodowym. W Polsce Halloween zyskało popularność dopiero w latach 90, choć też dawno temu mieliśmy naszą rodzimą jego odmianę, a były to staropolskie Dziady.

Straszliwie dobra zabawa

Dziś Halloween znalazło swoje stałe miejsce w kalendarzu świąt, których nie można przegapić. W nowoczesnej wersji święto to wiąże się przede wszystkim z dobrą zabawą i przebraniem. Dobre pomysły na zabawę w wieczór strachów to podstawa udanego Halloween, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na ten upiorny wieczór:

 1. Zabawa w chwytanie jabłek

  Chwytanie jabłek zębami to chyba najpopularniejsza zabawa na Halloween. Polega ona na tym, że zawodnik musi bez pomocy rąk zjeść całe jabłko wiszące na sznurku. Drugim wariantem tej zabawy jest zjadanie owoców i ciastek zawieszonych na nitce, również bez pomocy rąk.

 2. Cukierek albo psikus

  Do tradycji tego święta należy zwyczaj chodzenia straszliwych przebierańców po domach. Dzieci w przebraniach potworów, czarownic, straszydeł i duchów pukają do mieszkań z wołaniem: "Cukierek albo psikus" lub z bardziej rozbudowanym uzasadnieniem swych żądań.

 3. Mumia

  Do tej zabawy będzie potrzebny papier toaletowy w rolkach (najlepszy będzie zwykły, szary papier). Uczestnicy mają się dobrać w pary. Każda z par dostaje rolkę papieru. Jedna osoba z pary będzie mumią, zaś druga — zawijać mumię w papier. Wygrywa ta para, która najszybciej poradzi sobie z tym zadaniem.

 4. Straszne rysunki

  Jest to prosta zabawa halloweenowa, która przyniesie wiele radości wszystkim dzieciakom. Do tego konkursu będą potrzebne nadmuchane balony i kolorowe pisaki. Zadaniem uczestników jest narysować na balonie twarz straszydła, a w tej zabawie wygrywa najstraszniejsza twarz.

 5. Poszukiwacze skarbów

  Do tej zabawy trzeba przygotować mnóstwo cukierków, które należy ukryć w najciemniejszych zakamarkach mieszkania. Wygrywa ten, kto znajdzie najwięcej łakoci.

Makijaż halloweenowy

Dzieci uwielbiają Halloweeen, bo pozwala im na baśniową atmosferę w szare jesienne dni. W końcu można wykonać dyniowe lampiony, wymyślić ciekawe przebranie, no i oczywiście zrobić niezwykły makijaż! Przebrania i makijaże na Halloween nie muszą wcale być straszne, choć tak nam się najczęściej kojarzą. Dla najmłodszych dzieciaków atrakcyjny będzie makijaż ulubionego zwierzaka, tygrysa czy pieska, księżniczki. Za to przebrania i makijaże nieco starszych dzieci robią się coraz bardziej mroczne i chętnie wybierają one kościotrupy i wiedźmy.

Malowanie twarzy - co będzie potrzebne?

 • Odpowiednie farbki – należy koniecznie zakupić odpowiednie farbki przeznaczone wyłącznie do malowania twarzy. Niestety, nie nadają się do tego zwykłe farby np. plakatówki, gdyż mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Pamiętajcie, by kupując farbki do twarzy, zwróćcie uwagę na ich skład (powinny nie zawierać bez parabenów i sztucznych dodatków) oraz czy posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny, a także od jakiego wieku dziecka producent zaleca używanie farbek.
 • Pędzelki, gąbeczka – należy zaopatrzyć się w kilka różnych grubości pędzelków oraz gąbeczkę kosmetyczną do rozprowadzania farby na większej powierzchni skóry
 • Nasza instrukcja malowanie buziek krok po kroku
 • Dobry detergent do prania poplamionych ubrań – bardzo prawdopodobne, że przy malowaniu buziek, zarówno dzieci, jak i rodzice ubrudzą ubrania farbkami. Wtedy z pomocą przyjdzie Ariel Allin1 PODs - wyjątkowa moc piorąca w jednej małej kapsułce, która już w 30°C skuteczne pozbędzie się wszelkich plam.

Malowanie twarzy – ważne zasady

 • Najpierw sprawdźcie, czy dziecko nie jest uczulone na farbę. Najlepiej dzień wcześniej zrobić test na małym kawałku skóry np. ręki dziecka. Jeżeli nie wystąpi reakcja alergiczna i farba bez problemu się zmyje, możemy przystąpić do malowania twarzy.
 • Umyjcie bardzo dokładnie i osuszcie dziecku buzię.
 • Najpierw nakładajcie cienką warstwę farby, a potem kolejne w celu zintensyfikowania koloru.
 • Zawsze bardzo ostrożnie malujcie okolice oczu i ust, żeby ich nie podrażnić i omijajcie najbardziej wrażliwe miejsca.

Prosty makijaż na Halloween dla dzieci – instrukcje do pobrania

Dziś mamy dla Was w prezencie proste instrukcje jak krok po kroku pomalować twarz na Halloween. Dobrej zabawy!