Ręcznie robione ozdoby wielkanocne


Rodzina
2/02/2021
Tworzenie świątecznych kartek i wielkanocnych ozdób dla rodziny i przyjaciół może okazać się przyjemną tradycją. Co roku możesz realizować kartki wielkanocne zgodnie z innym pomysłem, więc zawsze będą zaskoczeniem dla odbiorców. Każda kartka może być robiona z myślą o innej osobie, dlatego będzie oryginalna i niepowtarzalna, a przede wszystkim ręcznie robiona.

Aby ułatwić sobie pracę, do wykonywania kartek na Wielkanoc wykorzystaj motywy z dziecięcych kolorowanek. Mogą to być różnej wielkości pisanki czy kurczaczki. Jeżeli masz w domu inne nadające się na tę okazję ozdoby, śmiało możesz je wykorzystać. Im więcej inspiracji, tym lepiej. Święta tuż tuż, więc zabierz się do pracy już teraz.

Drukowanie kolorowanek 
Wybierz kolorowanki, które posłużą za motywy kartek. Możesz zestawić kilka różnych wzorów, np. zajączki, baranki, kurczaczki, pisanki lub zdecydować się na jeden. Wybrane motywy skopiuj i wydrukuj na papierach kolorowych lub białych kartkach.

Na jednej z kartek w dowolnym kolorze wydrukuj główny tekst (Wesołych Świąt, Wesołego Alleluja!) w liczbie dostosowanej do liczby kartek, które masz zamiar stworzyć. Napis możesz wydrukować w różnych czcionkach i wielkościach.

Przygotowywanie kartek i wycinanie szablonów 
Poskładaj na pół arkusze bloku technicznego i w ten sposób przygotuj kartki. Jeżeli chcesz, by były kolorowe – użyj arkuszy z zeszytu papierów kolorowych, jeżeli ich grubość na to pozwoli. Musisz pamiętać, że zbyt cienkie arkusze nie będą dobrze spełniały się w roli kartek, np. nie dadzą się postawić. Wydrukowane motywy ostrożnie wytnij. Wybierz tło i dopasuj ozdoby – indywidualnie, zgodnie z własnymi upodobaniami.

Naklejanie kompozycji i wykańczanie kartek 
Motywy z kompozycjami przyklej na kartki za pomocą kleju w sztyfcie lub taśmy dwustronnie klejącej. Następnie wykończ ozdabiając np. kółeczkami z dziurkacza i naklejkami. Po naklejeniu kompozycji, zostanie już tylko umieścić napis. Możesz użyć wydrukowanych wcześniej napisów typu „Wesołych Świąt” lub dodatkowo umieścić je wcześniej na kontrastowych paskach papieru, których końce możesz zawinąć w ruloniki, po czym całość nanieść na kartki.

Takie wielkanocne kartki – oprócz radości, jaką sprawią odbiorcy –  mogą się również stać ręcznie wykonaną, świąteczną ozdobą. Kartkę wielkanocną można stworzyć bardzo szybko i niewielkim nakładem środków.

Potrzebne rzeczy: jasnoniebieski brystol dwustronny, żółty papier kolorowy, ciemnożółty papier kolorowy, czerwony papier kolorowy, papier ozdobny w grochy, czarny długopis, ołówek, nożyczki, klej.

Z brystolu wytnij prostokąt o wymiarach kartki A4. Złóż go na pół. Z przodu tak otrzymanej kartki naklej owalny kształt wycięty z żółtego papieru. Będzie to tułów kurczaczka. Z ciemnożółtego papieru wytnij dwie łezki. Będą to skrzydła kurczaczka. Przyklej je po bokach. Kawałek czerwonego papieru złóż na pół. Wytnij z niego trójkącik – tak, by podstawa trójkąta pokrywała się z linią zgięcia. Po rozłożeniu wyciętego kawałka otrzymasz dzióbek, taki jak ten widoczny na zdjęciu. Naklej go w odpowiednim miejscu na kartce. Czarnym flamastrem zrób kurczaczkowi oczy. Z papieru w grochy wytnij kształt jajka – na tyle duży, by zakrywał całego kurczaczka. Możesz również użyć zwykłego białego brystolu i zrobić na nim grochy flamastrem. Wytnij z tak otrzymanego kształtu poziomy pas o szerokości równej ¼ wysokości jajka. Popatrz na zdjęcie. Po wykonaniu tego kroku powinnaś otrzymać górną część skorupki jajka i sporej wielkości część dolną. Krawędzie obu części ponacinaj w zygzaki nożyczkami. Naklej jajko na kurczaczka tak, by nieco zasłaniało go od góry i w znacznej mierze przykrywało od dołu. Kurczaczek powinien wyglądać tak, jakby dopiero wykluł się z jajka. U spodu jajka naklej kilka kawałków kolorowego papieru – trawkę.


Potrzebne rzeczy: kolorowy brystol formatu A5 lub A4 (w zależności od tego, jak dużą chcesz wykonać kartkę), papier dekoracyjny, marker z cienką końcówką, klej w sztyfcie, nożyczki, ołówek i gumka.

Złóż kolorowy brystol na pół. Przejedź po miejscu zgięcia tępą krawędzią nożyczek. Dzięki temu brystol ładniej się złoży. Na „lewej stronie” ozdobnego papieru naszkicuj ołówkiem jajko. Powinno mieć wysokość równą mniej więcej 2/3 wysokości kartki. Wytnij jajko i używając kleju w sztyfcie, naklej je na środku kartki. Przyłóż kartkę ciężką książką i poczekaj chwilę, aż klej zaschnie. Teraz czas wykazać się kreatywnością. Za pomocą markera z cienką końcówką ozdób naklejone na kartce jajko. Najpierw zrób dookoła niego obwódkę, po czym poprowadź od niej różne „esy floresy”. Jeśli boisz się, że za pierwszym razem nie uda ci się stworzyć udanego wzoru, naszkicuj go najpierw delikatnie ołówkiem.