Kreatywne pomysły na imprezę z nocowaniem dla dzieci


Rodzina
14/10/2021

Dzieci kochają nocowanki - wspólne figle do późnych godzin i radosne przebudzenie w gronie przyjaciół. Poznajcie nasz sposób na zabawę w nocowanie!

Imprezy z nocowaniem mają niewiele wspólnego z relaksem i spokojnym snem, są za to świetnym rozwiązaniem dla żądnych przygód dzieci. Nocowanka oznacza, że mamy do zagospodarowania cały wieczór z energiczną gromadką, dlatego różne pomysły na gry i zabawy są niezbędne. Poznajcie naszą listę kreatywnych pomysłów na imprezę z nocowaniem!

Uwaga, idą goście!

Imprezy całonocne są odpowiednie dla dzieci od lat 7. Młodsze dzieci mogą źle znosić rozłąkę z mamą i domowym otoczeniem, więc lepiej poczekać z realizacją tego pomysłu, aż nasza pociecha osiągnie pożądany wiek. Ze względu na dobrostan psychiczny rodziców na imprezę powinno przyjść nie więcej niż 8 dzieci. Dobry czas na jej rozpoczęcie to około 17:00, a koniec… następnego dnia rano! I to w dodatku po długim i pysznym wspólnym śniadaniu! Najlepiej, jeśli każde dziecko przyniesie ze sobą własny śpiwór, a pojawienie się w piżamie lub przebraniu powinno być obowiązkowe.

Przygotowanie i dekoracja

Przed przyjazdem gości przygotuj część sypialną: usuń meble z pokoju dziecięcego i na podłodze rozłóż dmuchane materace, maty, miękkie koce i poduchy. Możesz również udekorować salę imprezową rozgwieżdżonym niebem z bajkowych świateł oraz zawiesić girlandy i balony. Dzieciaki na pewno to docenią!

Coś na ząb

Aby dzieciaki miały siłę na wielogodzinne harce, na początku imprezy powinny zjeść prawdziwy posiłek. Domowa pizza to świetny pomysł, gdyż dzieci mogą samodzielnie ją przygotować i uzupełnić ulubionymi dodatkami. Najlepiej jeść w innym pomieszczeniu niż sypialna, w przeciwnym razie biesiadnicy będą spali na górze okruchów. A jeśli po wspólnym gotowaniu, kuchnia zmieni się nie do poznania, z górą brudnych naczyń i oblepionych blatów prędko rozprawi się Fairy.

Po kilku godzinach możesz podać drobne przekąski na dobranoc, ale pamiętaj, żeby nie podawać słodyczy, jeśli nie chcesz, żeby hałas trwał do rana. Można też podać dzieciom ciepłe kakao, które łagodnie je wyciszy i przygotuje do snu.

Warto też pomyśleć o wyjątkowym śniadaniu następnego dnia np. pysznych i puszystych gofrach albo naleśnikach z ulubionym dżemem czy syropem klonowym.

Pomysły na wieczorne zabawy dla dzieci w każdym wieku

Każda grupa wiekowa rządzi się swoimi prawami. Starsze dzieci nie będą wymagały od nas zbyt dużo uwagi, a właściwie będą oczekiwały, że raczej usuniemy się w cień. Dla maluchów zaś powinniśmy mieć przygotowany dobry program na wieczór.

Zajęcia dla grupy wiekowej od 7 do 9 lat

Spędzenie nocy poza domem jest dla nich szczególnie ekscytujące, dlatego warto mieć przygotowany dobry program, po którym padną na materace wyczerpani i szybciutko zasną:

 • Budowanie bazy z kocy i poduszek
 • Teatr cieni na ścianie lub przedstawienie z pacynkami
 • Oglądanie bajek lub wspólne czytanie książek
 • Malowanie buziek
 • Zabawa w chowanego

Zajęcia dla grupy wiekowej od 9 do 10 lat

Ta grupa oczekuje różnorodności i ekscytacji. Oto, co sprawi, że mali goście na pewno będą usatysfakcjonowani:

 • Nocna wędrówka z latarkami będzie idealna, jeśli macie ogród
 • Zabawa w poszukiwanie skarbu po całym domu, gdzie każdy pokój to nowa stacja z ukrytymi wskazówkami
 • Runda rękodzieła, w której każdy może ozdobić własną poszewkę na poduszkę (specjalnymi flamastrami do tkanin, filcem, guzikami itp.).

Zajęcia dla grupy wiekowej od 10 do 12 lat

Chłopcy i dziewczęta w wieku od 10 do 12 lat są już nieco bardziej doświadczeni, jeśli chodzi o nocleg poza domem. Oto nasze propozycje dla nich:

 • Nocna wędrówka dla zaawansowanych np. przez okoliczny las
 • Prawdziwa dyskoteka przy kolorowych światłach lub po ciemku
 • Opowiadanie opowieści z dreszczykiem: goście opowiadają straszne historie w ciemności, tylko z twarzą oświetloną latarką.

Zajęcia dla grupy wiekowej od 12 do 14 lat

W wieku młodzieńczym wymagania dzieci co do organizowania im czasu zdecydowanie maleją.

Szczególnie popularne w tym wieku są wieczory filmowe, które muszą obejmować:

 • Wspólne przygotowanie domowego popcornu
 • Oglądanie filmów (każdy z gości składa propozycje, co grupa ma oglądać i organizuje się losowanie)
 • Dla dziewcząt można zorganizować małą sesję kosmetyczną (naturalne maseczki, czesanie włosów, malowanie paznokci itp.).