Dziecko a nowy partner


Rodzina
2/02/2021
Przedstawienie dzieciom nowego partnera może być trudne dla wszystkich. Podpowiemy wam, jak pomóc dzieciom przystosować się do nowej sytuacji.

Trzeba zrobić pierwszy krok
Nie ma sztywnych zasad, którymi należy kierować się przy przedstawianiu dzieciom nowego partnera. Zarówno dorośli jak i dzieci mają niepowtarzalne osobowości, dlatego każdy może zareagować odmiennie. Do takiej sytuacji należy więc podchodzić ostrożnie. Ty cieszysz się z nowego związku, ale twoje dzieci niekoniecznie czekają na pojawienie się nowej dorosłej osoby w ich życiu. Musisz więc brać pod uwagę także odczucia swoich dzieci.

Związki trwają i mijają, ale dzieci masz na zawsze, nie ma zatem nic ważniejszego niż trwała i dobra relacja z własnym dzieckiem. Dzieci oczekują bezwarunkowej akceptacji, szczególnie, jeśli wychowują się w rozbitych rodzinach - wtedy często czują się odrzucone. Rodzice po rozwodzie muszą pracować nad swoimi relacjami z dziećmi i brać pod uwagę ich uczucia, zanim wprowadzą do domu nowego partnera.

Wskazówki, jak ułatwić sytuację
Zanim przedstawisz dziecku nowego partnera, weź pod uwagę takie czynniki jak wiek dziecka, jego temperament i osobowość.

Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Bądź szczera. Dzieci szybko wyczuwają zmiany twojego nastawienia i nawyków; nie ukrywaj więc przed nimi, że wychodzisz na randkę.
  • Daj dzieciom do zrozumienia, że są dla ciebie najważniejsze. Dzieci z rozbitych rodzin czasami obawiają się, że rodzice je opuszczą lub że nowy partner będzie od nich ważniejszy.
  • Nie proś dzieci o zgodę. Dzieci nie muszą wyrażać zgody na twój nowy związek, ale nie lekceważ ich uczuć.
  • Zachęcaj dzieci do wyrażania ich obaw. Niech powiedzą ci, czego się obawiają, szczególnie jeśli boją się odrzucenia lub kiedy odczuwają zazdrość albo niepokój. Zapewnij, że zawsze będziesz dla nich dostępna, nawet jeśli w twoim życiu pojawi się nowa osoba.
  • Niech pierwsze spotkanie będzie zwyczajne. Zaproś nowego partnera razem z innymi osobami i zwyczajnie przedstaw go dzieciom. Możesz też spotkać się z nim w restauracji lub na spacerze w parku, gdzie będziesz spędzać czas z dziećmi i nowym partnerem. Pamiętaj, żeby nie znikać z partnerem i unikaj kontaktu fizycznego - nie przytulajcie się ani nie całujcie.
  • Daj dzieciom czas na zaakceptowanie nowej sytuacji. Dziecko czasami potrzebuje chwili dla siebie, żeby dostosować się do zmiany.
  • Zapewnij dzieci, że prawdziwy ojciec/matka nadal je kocha. Niektóre dzieci boją się, że okazując przyjaźń nowemu twojemu partnerowi zdradzą swojego biologicznego tatę. Spędź trochę czasu z dziećmi sam na sam. Pamiętaj, żeby nadal poświęcać dzieciom dużo czasu i w ten sposób pielęgnować waszą relację.
  • Pamiętaj, że dzieciom możesz przedstawić tylko taką osobę, z którą chcesz się związać na długo. Nie można co miesiąc przedstawiać dzieciom nowego partnera.

„Dzieci nie muszą wyrażać zgody na twój nowy związek, ale nie lekceważ ich uczuć."

Jak sobie radzić z reakcją dzieci
Dzieci mogą zareagować zazdrością, złością, współczuciem dla drugiego rodzica, mogą też cieszyć się, że znalazłaś kogoś, kogo kochasz. Jako rodzic musisz zaakceptować uczucia dzieci i zapewnić je, że są to uczucia zrozumiałe i normalne.

Bądź skuteczna
Kiedy już przedstawisz nowego partnera dzieciom, w kolejnym etapie musisz zdefiniować rolę, jaką będzie on odgrywał w twojej rodzinie.

Kiedy dzieci przyzwyczają się do koncepcji nowej osoby w twoim życiu, musisz zaprosić partnera do uczestnictwa w rodzinnych wypadach, a dzieciom dać czas na zbudowanie własnej więzi z ta osobą. Jeśli twój nowy partner również ma dzieci, staraj się od początku upraszczać sytuację.

Najtrudniej określić, kiedy nowy partner może oficjalnie zagościć w twojej sypialni. Niektórym dzieciom trudno zaakceptować nowego partnera mamy rano w jej łóżku. Ustal, co jest najbardziej odpowiednie dla ciebie i twoich dzieci, zależnie od ich wieku i od tego, jak długo znają twojego nowego partnera. Pamiętaj, że potrzeba czasu, aby każdy przyzwyczaił się do nowej sytuacji, ale na pewno w końcu uda ci się wszystko poukładać i odnaleźć szczęście z nowym partnerem.