6 wskazówek na przyjazny środowisku powrót do szkoły


Rodzina
26/08/2022

Wakacje dobiegły końca, czas rozpocząć nowy rok szkolny! Poznaj nasze wskazówki, jak zrobić to w sposób zrównoważony: skompletować ekowyprawkę dla dziecka, zadbać o zdrowy posiłek ucznia, a także jak wykorzystać powrót do szkoły do przekazania wiedzy o ekologii. Czytaj dalej!

Ekoedukację warto zacząć wcześnie

Kupowanie mniej, używanie produktów z drugiego obiegu i nauka recyclingu są super ważne w wychowaniu dzieci. Jednak w ekoedukacji nie chodzi jedynie o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby dzieci, w obliczu coraz większych wyzwań ze strony ochrony środowiska, rozwijały swoją wrażliwość i wyrosły na świadomych i odpowiedzialnych ludzi.

Dziś nauka ekoempatii to konieczność, a dobre nawyki, zdrowy styl życia i szacunek dla natury przekazywane dzieciom zaowocują w przyszłości właściwą postawą obywatelską. Droga do szkoły jest świetną okazją, żeby o tym z dzieckiem rozmawiać, a także pokazywać właściwe zachowania. Jesienią i zimą możecie dokarmiać ptaki czy opiekować się bezdomnymi kotami, wiosną wąchać kwiaty i zachwycać się budzącą się do życia przyrodą!

Wyprawka szkolna less waste

Zrób przegląd dziecięcej szafki w celu sprawdzenia, co zostało dziecku z poprzedniego roku i wykonaj dokładny spis przyborów szkolnych, które już posiadacie w domu, a które nie są zniszczone i mogą być użyte ponownie. Może gdzieś w szafce zalegają pudełka z kredkami lub mało używane bloki rysunkowe? Czy naprawdę dziecko potrzebuje nowej linijki? Może zeszłoroczny plecak nadal jest w pełni sprawny? Być może lunchbox wciąż jest w dobrym stanie?

Less waste to najważniejszy trend ekologicznego życia, a unikanie impulsowych zakupów pomaga w ograniczeniu konsumpcjonizmu. Kiedy wybieracie się nabyć rzeczy do szkoły, zabierz ze sobą listę rzeczy naprawdę niezbędnych, a unikniesz niepotrzebnych wydatków i pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Zwróć także uwagę na etykiety i świadomie wybieraj przybory wykonane z ekologicznych materiałów i recyklingu, ołówki bez toksycznych farb, zeszyty i papier do drukarek w 100% z recyklingu, długopisy wielokrotnego użytku.

Podobnie jest z nowymi ubraniami do szkoły, warto zastanowić się, co naprawdę jest nam potrzebne. Dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań, więc świetnym sposobem na zdobycie nowych rzeczy do szkoły za darmo jest zorganizowanie wymiany ubrań w swojej okolicy. Dzięki temu zaoszczędzisz i w dodatku poznasz nowych ludzi!

Drugie śniadanie zdrowo i ekologicznie

Drugie śniadania dla dzieci szkolnych odgrywają bardzo ważną rolę. Dodają energii, zwiększają efektywność w nauce i wspomagają właściwy wzrost dziecka. Warto pomyśleć nad przygotowaniem zdrowego posiłku dla ucznia: warzywa, owoce, orzechy powinny znaleźć się w każdej „śniadaniówce”.

Warto również zwrócić uwagę na to, w co pakujemy nasze pełnowartościowe posiłki. Większość plastikowych pudełek śniadaniowych i butelek na wodę zawiera toksyczny BPA, PVC lub ftalany, które powodują problemy zdrowotne. Zamiast plastiku warto rozważyć pudełka śniadaniowe i butelki na wodę ze stali nierdzewnej.

Droga do szkoły: postaw na zielony dojazd!

Jeśli chodzi o drogę do szkoły, warto postawić na ekologiczne środki transportu: rower, hulajnogę lub po prostu spacer. Dzięki temu młody człowiek będzie mógł spędzić czas na świeżym powietrzu, dotlenić organizm przed nauką, a przy okazji zadbać o środowisko. W drodze do szkoły warto się zatrzymywać, aby pogłębiać kontakt z naturą i codziennie praktykować uważność i ekoempatię.

Tutaj pobierz bezpłatny przewodnik od EverydayMe z mnóstwem wskazówek, jak rozpocząć rok szkolny w sposób zrównoważony.