6 porad na efektywne suszenie ubrań w domu zimą


Dom i ogród
15/03/2023
Masz problemy ze skutecznym suszeniem prania zimą? Zastosuj się do naszych porad na suszenie ubrań w domu. Odtąd suszenie nie będzie już Twoim zmartwieniem podczas wilgotnego i deszczowego okresu!

 
Faktem jest, że suszenie ubrań na dworze pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną oraz nadaje im świeży zapach na dłużej. Jednak zimą nie jest to możliwe, a suszenie ubrań w domu może być wyzwaniem. Wykorzystaj nasze porady dotyczące suszenia prania w domu, żeby Twoje pranie było czyste i pachnące!

1. Solidna suszarka do ubrań to podstawa

Plastikowe wieszaki na ubrania oraz rozkładane suszarki są dostępne w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego oraz supermarketach. Jeżeli często robisz pranie kup więcej wieszaków, tak abyś miała odpowiednią ilość miejsca do suszenia ubrań. Większość suszarek do ubrań jest składana na płasko, dlatego łatwo będzie ją można schować po zrobieniu prania.

Ciekawym, stabilnym i trwałym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy masz dużo miejsca w domu są suszarki podwieszane pod sufitem. System sznurków pozwala dowolnie zawiesić ubrania, tak aby znajdowały się wysoko ponad głowami. Suszarki takie są wykonane z drewna lub metalu i dostępne w wielu rozmiarach.

2. Pranie rozwieś w stosunkowo ciepłym miejscu z odpowiednią wentylacją

Dobrym miejscem do zamocowania podwieszanej suszarki do ubrań, będzie kuchnia lub łazienka. Ciepłe oraz dobrze wentylowane pomieszczenia, sprawiają, że ubrania szybko schną. Jeśli używasz składanej suszarki do ubrań, ustaw ją blisko źródła ciepła, takiego jak: grzejnik czy kuchenka, a w razie potrzeby przestaw jeszcze bliżej.

3. Często przewieszaj pranie

Przewieszaj pranie, aby zapewnić skuteczny przepływ powietrza. Dzięki temu unikniesz powyciąganych rogów ubrań, śladów po sznurku do suszenia oraz zatęchłego zapachu prania. Niżej powieszone ubrania schną dłużej, dlatego też powieś tam mniejsze części garderoby takie jak skarpetki czy bielizna i przewieszaj je wyżej, gdy tylko zwolni się miejsce.

4. Rozważ zakup elektrycznej suszarki do ubrań

Nie niszczy tkanin, jest energooszczędna i ekologiczna. Elektryczna suszarka do ubrań to nic innego jak system wiatraków, który powoduje ruch powietrza pod rozwieszonymi ubraniami. Wystarczy rozwiesić pranie, a następnie pod stojącą suszarką do ubrań postawić urządzenie. Jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne od automatycznej suszarki do ubrań, a znacząco skraca czas suszenia prania.

5. Rób pranie wczesnym rankiem

Jeżeli pranie rozwiesisz rano, powinno wyschnąć do wieczora dzięki ciepłu wytwarzanemu przez sprzęt gospodarstwa domowego. Jeżeli pranie zrobisz wieczorem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że mokre ubrania zostaną w pralce, aż do następnego dnia (każdy z nas nieraz zapomniał rozwiesić pranie!).

6. Bardziej eleganckie ubrania rozwieś na wieszakach

Zazwyczaj eleganckie koszule i sukienki zawieszasz w szafie na wieszakach, dlatego też możesz zaoszczędzić sobie pracy przy ich prasowaniu i od razu powiesić mokre rzeczy na wieszakach. To pomoże zmniejszyć ilość zgnieceń. Kolejna rada: jeżeli wieszak z ubraniami powiesisz na futrynie lub z tyłu krzesła, to tym samym zaoszczędzisz miejsce na suszarce na pozostałe ubrania.