Pomysły na dekoracje ścian


Dom i ogród
11/01/2021
Przeczytaj nasze wskazówki i pomysły dotyczące dekorowania ścian i odmień swój dom razem z nami.

Dekoracje ścienne sprawiają, że dom wydaje się przytulniejszy, bardziej elegancki i staje się odzwierciedleniem nas samych. Dom z pustymi, białymi ścianami wygląda na niewykończony, niezagospodarowany, pozbawiony życia.

Rodzina

Zbierz swoją rodzinę, usiądźcie razem w weekend i przejrzyjcie katalogi z farbami i wzorami tapet. Przeanalizujcie inspiracje i naradźcie się, które z pomysłów na dekoracje ścian chcecie wykorzystać w Waszym domu.

Równowaga to podstawa

Ścian bywa dużo i zazwyczaj są one dość pokaźne w swoich rozmiarach, ale to nie znaczy, że trzeba je całkowicie zapełnić np. obrazami czy ramkami ze zdjęciami.

Wskazówka: Odpowiednie dobranie koloru ściany oraz koloru tego, co się na niej znajdzie (ramka na zdjęcia, rama obrazu, półka, etc.) to podstawa udanego i wyważonego efektu dekoracyjnego.

Jak się do tego zabrać?

Jest wiele możliwości, jeśli chodzi o dekorowanie ścian. Najprostsze to:

  • Powieszenie obrazków, w różnych rozmiarach i z różnymi, choć spójnymi motywami.
  • Zawieszenie zdjęć (rodziny, krajobrazów, miast, roślin, zwierząt, etc.).
  • Zamontowanie regału złożonego z kwadratowych modułów, który wyeksponuje książki, płyty, albumy, dekoracyjne drobiazgi czy stojące ramki ze zdjęciami.

Inne, nieco bardziej czasochłonne, sposoby dekorowania ścian to:

  • Zmiana koloru. Można zastosować różne kolory w jednym pomieszczeniu, jednak należy pamiętać o wyważeniu barw i tonów. Najlepiej pomalować cały pokój na jeden kolor i zaakcentować którąś ze ścian innym odcieniem. Uważaj na mocne, krzykliwe kolory, mogą sprawiać, że będziesz się czuła w takim pomieszczeniu zmęczona i poirytowana.
  • Tapeta. Oferta jest olbrzymia – tysiące wzorów, kolorów i motywów – wystarczy tylko wybrać.

Wskazówka: Innym pomysłem na dekorację ściany jest wykorzystanie gotowych szablonów, naklejek ściennych czy fototapet. Mogą mieć formę napisów, wzorów czy obrazków.

Prywatna galeria

Jeśli masz w domu małego albo dużego artystę (który maluje, robi zdjęcia, etc.), wykorzystaj ścianę, aby zaprezentować jego prace. To będzie taka Wasza mała galeria, która z pewnością zostanie doceniona przez wszystkich odwiedzających Wasz dom.