Naturalne zapachy do domu


Dom i ogród
5/04/2019
Proste pomysły na naturalne odświeżenie domu.

Zapach w domu często wymaga odświeżenia. Nieświeże zapachy pojawią się nawet, jeśli dom przez cały dzień stoi pusty. Głównymi sprawcami bywają zwierzaki, zapachy wydobywające się z kuchni, wilgotnej łazienki czy dywanów. Mimo ogromnego wyboru sztucznych odświeżaczy powietrza trudno jest wybrać ten idealny. Większość jest albo za słodka albo zbyt intensywna i po prostu niezbyt zdrowa, przez zawarte w nich substancje chemiczne. 

Jeśli chcesz wypełnić dom naturalną świeżością, sięgnij po zioła. Aromatyczne zioła od zawsze stosowane były jako odświeżacze powietrza. Stosowano je już nawet w czasach starożytnych – te o słodkim zapachu rzucano na podłogę i rozdeptywano, aby uwolniły swój aromat. Dzięki temu lawenda i rozmaryn cieszą się do dziś ogromną popularnością.

Zioła z czynnikiem "z" (oczywiście mowa tu o zapachu!)

Lawenda, rozmaryn, tymianek, bazylia, szałwia ananasowa, trawa cytrynowa, lippia trójlistna, mięta, kocimiętka, rumianek i bodziszek.

Nie zapominajmy o aromatycznych przyprawach

Nasiona kolendry to jeden z najczęściej wybieranych składników przy tworzeniu potpourri. Aby stworzyć własne, zasiej ziarna kolendry. Następnie zerwij roślinę, gdy zacznie brązowieć i zawieś odwróconą łodygą do góry w papierowej torebce – dzięki temu ziarna pozostaną w torebce. Inne przyprawy, które doskonale dopełniają zioła, to: anyż gwiaździsty, cynamon, korzennik lekarski i goździki.

Nasiona w białej misce na tle zielonych liści.

Potpourri

To kombinacja wysuszonych ziół i przypraw, które raz zrobione nigdy nie wyjdą z mody i nie przestaną zachwycać. Wykorzystaj posiekaną skórkę cytryny, goździki, cynamon, ziarna kolendry i ziele angielskie. Wysusz wszystkie składniki i wymieszaj je ze sobą. Następnie dodaj kilka kropli specjalnego olejku do potpourri. Całość umieść w słoiku, szczelnie zamknij i potrząśnij. Po tygodniu dodaj suchych ziół i olejku, ponownie pozostaw do wymieszania na następny tydzień. Na końcu przełóż zawartość do miseczek i umieść je w różnych pokojach w domu. Niech zapach wypełni cały dom.

Domowej roboty naturalny odświeżacz powietrza z cytrynami i ziołami w szklanym słoju, na kuchennym blacie.

Zapachowa woda ziołowa

Podgrzewana zapachowa woda ziołowa jest świetnym sposobem na osłodzenie zapachu w naszych domach. Będziesz potrzebowała: wodę, kwiaty bazylii i rozmaryn (możesz wykorzystać tylko jedno z ziół), skórkę lub owoc cytrusów takich jak cytryna lub limonka oraz przyprawy takie jak: cynamon, goździki, anyż gwiaździsty i ziele angielskie. Umieść wszystkie składniki w naczyniu, które możesz podgrzewać od spodu, np. w garnku do fondue lub specjalnym podgrzewaczu na świeczki typu tealight. Podgrzewaj całość na wolnym ogniu, im większy ogień, tym intensywniejszy aromat. Pozwól, aby zapach wypełnił cały dom.