Pranie ręczników: Czy znasz zalecenia ekspertów?


Dom i ogród
9/09/2020
Większość z nas pierze ręczniki „na wyczucie”. Dzięki poradom ekspertów Twój dom będzie jeszcze bardziej czysty i bezpieczny.

Bez ręczników nie można się obyć. Mogą sprawiać wrażenie czystych nawet przez kilka tygodni, ponieważ nie widać na nich zanieczyszczeń. Bo właściwie dlaczego miałyby być brudne? Przecież wychodząc spod prysznica, jesteśmy czyści. Na ręcznikach pozostają jednak bakterie, wydzieliny ustrojowe i grzyby. Chociaż na szczęście większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, należy zachować ostrożność. Na wilgotnym ręczniku nawet niewiele mikrobów szybko może się rozmnożyć, a to zwiększa ryzyko infekcji.

Pierz ręczniki po trzech użyciach

Z tego względu ekspert Kelly A. Reynold, profesor nauk o zdrowiu i środowisku z uniwersytetu w Tucson w Arizonie, radzi, żeby zawsze prać ręczniki po trzykrotnym użyciu. Małe ręczniki do twarzy oraz myjki powinny być prane jeszcze częściej. Z tą opinią zgadza się mikrobiolog Philip Tierno z Nowojorskiej Uczelni Medycznej, który dodaje, że przed kolejnym użyciem ręczniki muszą być zupełnie suche, żeby zarazki nie mogły się w nich namnażać. W każdym wypadku wrzuć ręcznik do prania, kiedy poczujesz od niego nieświeży zapach!

Nie pożyczaj nikomu swoich ręczników

Pary i rodziny powinny dbać o to, żeby każdy z domowników używał innego ręcznika, zarówno do kąpieli, jak i do mycia twarzy. Dzięki temu bakterie nie będą się przenosić z jednej osoby na drugą. Nasz organizm dobrze sobie radzi z tym, co jest mu znajome. Jednak jeśli wprowadzimy obce bakterie, nasza bariera ochronna zostanie znacznie osłabiona.

Pranie ręczników – przydatne wskazówki

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że ręczniki będą higienicznie czyste po każdym praniu, przestrzegaj poniższych wskazówek. Dzięki nim po każdym prysznicu możesz bezpiecznie otulić się swoim ręcznikiem.

Pierz ręczniki w temperaturze 60 stopni, w której pozbędziesz się wszystkich zarazków. Jeśli ktoś w domu akurat choruje, białe ręczniki możesz prać też w 90 stopniach. Zawsze gdy któryś z domowników jest chory, pamiętaj, że ręczniki należy prać częściej!
  • Nie przepełniaj bębna pralki, żeby wszystko mogło zostać dokładnie wyprane.
  • Sortuj prane rzeczy według kolorów, żeby jasne ręczniki nie zrobiły się szare.
  • Kolorowe ręczniki pierz w środku odpowiednim do prania kolorów, a białe w silniejszym detergencie, odpowiednim do białych rzeczy
  • Użyj zmiękczającego płynu do płukania, takiego jak Lenor Silk Tree Blossom, który sprawi, że ręczniki znowu będą puszyste i miękkie w dotyku.
Czy stosowałaś już kapsułki do prania Lenor 3in1 Pearls Silk Orchid Luxurious albo kapsułki do prania Lenor 3in1 Pearls Water Lily? Dzięki nim pranie będzie czyste, świeże i miękkie – wystarczy jedna kapsułka na jedno pranie.