Jak nadać nowy wygląd naszemu mieszkaniu? 


Dom i ogród
2/09/2021
Poznaj proste pomysły DIY, zainspiruj się i zrób to sam!

Samodzielne robienie ozdób i przedmiotów użytku codziennego, a następnie dekorowanie nimi mieszkania to duża frajda. Tym bardziej, że jest to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Podczas realizacji projektów typu ,,zrób to sam” możesz się także odprężyć, pobudzić swoją kreatywność i wyobraźnię. Zapoznaj się z naszymi prostymi pomysłami DIY, które są łatwe do zrealizowania, nawet jeśli jesteś laikiem w tej dziedzinie.

Korkowa mata łazienkowa

Zatyczki korkowe można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów, stąd warto je zachowywać.  Jednym z ciekawych pomysłów jest stworzenie maty łazienkowej z korków. Co będzie do tego potrzebne?  Stos zatyczek korkowych, mata antypoślizgowa, którą zazwyczaj umieszczamy pod dywanikiem i klej.  Najlepiej wybrać biały, naturalny kolor, aby idealnie współgrał z korkami. Jeśli posiadasz starą, nudną, gumową matę łazienkową to możesz ją również wykorzystać w tym projekcie. Przetnij korki wzdłuż na dwa kawałki tej samej wielkości i przyklej je do maty w rzędach wodoodpornym klejem. Ułóż korki w prostokąt, płaską stroną w dół. Użyj linijki, aby sprawdzić, czy mata jest prostokątem (niektóre korki mogą być dłuższe od pozostałych). Jeśli jesteś kreatywny, możesz również próbować uformować inne kształty.

Figura serca w czapkach korony.

Wieszak na klucze

Istnieje wiele sposobów na stworzenie pomysłowego wieszaka ściennego na klucze. Jednym z nich jest wieszak wykonany ze sztućców i drewna.  Możemy do tego użyć drewnianej deski, starej ramki do zdjęć czy gałęzi, znalezionej podczas spaceru w lesie. W pierwszej kolejności piaskujemy drewno, a następnie je malujemy. Możemy użyć farby glazurowej, która wyeksponuje fakturę drewna lub wybrać farbę, która całkowicie pokryje jego oryginalny kolor. Następnie wykorzystajmy stare lub niepotrzebne sztućce. Należy wygiąć uchwyt łyżki lub widelca (uchwyt możesz także uformować w dowolny sposób), a następnie przymocować główkę sztućców do drewna klejem do metalu.  Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko powiesić na ścianie Twój wyjątkowy, wykonany własnoręcznie wieszak na klucze.

Uchwyt na klucze dekoracyjne

Ozdobne doniczki z puszek

Doskonałym sposobem na rozpoczęcie Twojej przygody z DIY będzie samodzielne zrobienie doniczek. Przygotuj kilka pustych puszek -  usuń wieko, wyczyść je oraz w razie potrzeby wygładź górną krawędź papierem ściernym. Wywierć kilka otworów w dnie, aby podczas podlewania nadmiar wody mógł wypłynąć. Czas na dekorację! Tutaj pomysłów jest nieskończenie wiele, a granicę stanowi tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia. Puszki pomalowane na jednolity, pastelowy kolor będą się prezentowały fenomenalnie obok siebie, jeśli będą w różnych rozmiarach. Ale nie musisz ograniczać projektu tylko jednym kolorem. Wykorzystaj taśmę i naklej ją na puszki przed malowaniem, np. poprowadź 3 paski wokół ściany puszki poziomo, a następnie pomaluj powierzchnię. Po wyschnięciu usuń taśmę tak, aby oryginalny metaliczny materiał i kolorowa powierzchnia tworzyły razem zabawną mieszankę.

Puste puszki wypełnione dekoracjami.

Makrama

Makrama to technika, która odrodziła się na nowo w Polsce i jest ostatnio bardzo popularna w naszym kraju.  Jest to sztuka wykonywania różnych przedmiotów techniką wiązania. Pozwala stworzyć m.in. piękne elementy dekoracyjne. Szczególnie dużą popularnością cieszą się makramy ścienne, ponieważ bardzo prostą techniką możemy wykonać wyjątkowe przedmioty. Czego potrzebujesz do wykonania arcydzieła? Przygotuj nożyczki, grubszy sznurek, patyk lub drewnianą listewkę i linijkę. Sznurek tniemy na 120 cm paski, potrzebujemy około 26 kawałków i wszystkie składamy na pół.  Pod patyk wsuń sznurek i rozszerz zgięcie sznurka, tak żeby powstała pętla, a następnie przewlecz przez nią dwa końce i mocno zaciśnij. W ten sam sposób przymocuj resztę sznurków. Na pierwszych czterech sznurkach zrób supeł, po drugiej stronie zrób identyczny na tej samej wysokości, a każdy kolejny supeł zrób niżej. W kolejnej warstwie supełków zostaw po dwie nitki z prawej i z lewej strony. Po delikatnym wyrównaniu i wyprostowaniu sznurków, należy przyciąć je po skosie. Na zakończenie przywiąż sznurek do patyka, na którym powiesisz ozdobę. Na środku patyka możesz zrobić małą pętelkę, aby ozdoba się nie przesuwała i zawieś ozdobę na ścianę.

Koronki

Zainspirował Cię, któryś z naszych pomysłów? A może masz swoje własne tricki na proste DIY?
Daj znać w komentarzu.