Hygge – stwórz klimatyczny nastrój w swoim domu


Dom i ogród
2/09/2021
Określenie hygge narodziło się w Danii i bardzo szybko rozprzestrzeniło się w całej Skandynawii, gdzie ludzie nauczyli się czerpać radość z prostych codziennych rzeczy i doceniać dobro wokół siebie. Hygge jest definiowane jako sztuka życia w równowadze, a także umiejętność kreowania ciepłej, przytulnej atmosfery oraz przestrzeni dla siebie, rodziny i przyjaciół. Aby stworzyć atmosferę płynącą z filozofii hygge wcale nie potrzebujesz rewolucyjnych zmian!

Jak stworzyć hygge? Przekonaj się, jak za pomocą drobnych tricków osiągnąć hygge w swoim domu oraz przełożyć tę filozofię na karty swojego życia.

1. Zapal świece

Styl hygge właściwie nie istnieje bez świec! Świece są najszybszym i najbardziej pewnym sposobem na uzyskanie klimatycznego efektu w Twoim domu. Migoczące płomienie świec będą sprawiały, że otaczająca Cię przestrzeń stanie się bardziej przytulna i ciepła.  Niech będzie ich dużo, różnej wielkości, niech pachną. Każda pora dnia jest odpowiednia na zapalenie świec– nie tylko wieczór, ale także poranek.  Na pewno świece kojarzą Ci się głównie z jesienią, czy zimą. Nic bardziej mylnego – nie wahaj się, aby rozświetliły Twój pokój wiosną czy latem, jak to robią Duńczycy. Zawsze miej zapas świec pod ręką, aby móc stworzyć klimatyczny nastrój hygge, kiedy tylko masz na to ochotę.

2. Zadbaj o przytulne wnętrze

Kolejnym krokiem do stworzenia atmosfery Hygge są poduszki. Zainwestuj w miękkie poduszki (zgodnie ze skandynawską, naturalną paletą kolorów). Nic nie stwarza bardziej przytulnej atmosfery od miękkich poduszek o bogatej, różnorodnej fakturze. Zadbaj także, aby na Twojej sofie znalazły się puchate koce. Jeden z nich możesz przerzucić przez oparcie krzesła, drugi przez sofę.  W takim wnętrzu wygodnie się zrelaksujesz, chętnie poczytasz ulubioną książkę, czy spędzisz miły wieczór w gronie bliskich Ci osób.

3. Otaczaj się tym, co kochasz

Kultywowanie atmosfery szczęścia jest kluczowe do życia zgodnie z filozofią hygge.  Świetnym sposobem żeby to osiągnąć jest otaczanie się sentymentalnymi dla Ciebie przedmiotami, wywołującymi pozytywne wspomnienia. Eksponuj rzeczy, które kochasz  - mogą to być np. zdjęcia bliskich Ci osób, fotografie z podróży, czy rodzinne pamiątki. Otaczanie się wartościowymi dla Ciebie przedmiotami, które przywołują piękne wspomnienia pomogą Ci zrozumieć i skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze w życiu. Wyjątkowości i niepowtarzalności Twojemu wnętrzu nadadzą także stare przedmioty – zamiast je wyrzucać, nadaj im nowe życie poprzez renowację.  Otaczanie siebie ulubionymi przedmiotami, nie może jednak prowadzić do bałaganu.  Przytłaczające, zagracone przestrzenie nie zachęcają do relaksu. Ważne zatem, żeby znaleźć równowagę i zadbać o to, aby wizualny chaos nie miał miejsca w Twoim mieszkaniu.

4. Bądź obecny

Aby w pełni doświadczyć sztuki życia hygge – wyłącz telewizję i odłóż telefon. Odłączenie się od natłoku treści z Internetu, czy ekranu telewizora, pozwoli Ci na skupieniu uwagi na prostych przyjemnościach dnia codziennego, takich jak: zapach świeżo zaparzonej kawy, radość czytania dzieciom, czy towarzystwo przyjaciela. Internet zaczeka, a cenne chwile tak szybko przemijają.

5. Ciesz się małymi rzeczami

Hygge to sztuka doceniania małych przyjemności w życiu, umiejętność zwolnienia tempa i dostrzeżenia dobra wokół nas. W ostatnim czasie na pewno doceniliśmy więcej drobnych rzeczy, które sprawiają nam radość– jak ptaki, ćwierkające tuż przy naszym oknie czy ciepłe, wiosenne promienie słońca.  W tym czasie, gdy cały świat zwolnił szybkie tempo - skorzystaj z tej niesamowitej okazji, aby praktykować obecność i dostrzegać pozytywne rzeczy w życiu. Rób to powoli, nie wywieraj presji, po prostu pochłaniaj swoje małe radości każdego dnia.