10 pomysłów na własnoręcznie zrobione dekoracje


Dom i ogród
11/01/2021
Dekorowanie z wykorzystaniem elementów pochodzących z recyklingu to tania forma artystycznego wyrazu. Wykorzystanie pojemników, puszek, pudełek i palet daje tym przedmiotom drugie życie, a Tobie możliwość zmiany dekoracji ustawionych na meblach!

Kto powiedział, że trzeba dużo wydać na wystrój wnętrz? Poznaj kilka prostych, twórczych oraz oryginalnych pomysłów na zamianę dekoracji w Twoim domu na prawdziwe rękodzieła.

Poszukaj własnych inspiracji!

Paleta czy stół?

Bardzo łatwo jest wygładzić powierzchnię palety i przykręcić do niej kółka. Oto Twój nowy stolik kawowy, który jest bardzo rustykalny, a w dodatku łatwo go spersonalizować w zależności od koloru, na jaki zostanie pomalowany.

Puszki czy pojemniki na ołówki? Czy może raczej półka?

Puszki (po produktach spożywczych) można pomalować lub okleić tapetą i w ten sposób uzyskać pojemniki na ołówki lub nowoczesną półkę. Wystarczy, że wytniesz dno puszki, zakryjesz nim puszkę i przymocujesz, tworząc dowolny kształt (okrągły, kwadratowy, nieregularny), a następnie powiesisz tak wykonaną półkę, tak jak wiesza się obraz.

Skrawki tkanin czy narzuta na sofę?

Dla miłośników szycia skrawki tkanin są tak samo kuszące jak słodycze. Zbierz odpowiednią liczbę ścinków i zrób z nich poszewkę na poduszkę lub nawet narzutę, dzięki której nie zmarzniesz w chłodne popołudnie. Być może uda Ci się wykonać nawet dywanik.

Kobiałka czy półka?

Wyczyszczona, wygładzona oraz pomalowana kobiałka może służyć jako łazienkowa półka na ręczniki lub na kwiaty. Odrobina drewna oraz kwiaty nadadzą wnętrzu przytulny charakter.

Słoik czy świecznik?

W łazience ustaw delikatne, relaksujące oświetlenie. Małe słoiczki po jogurcie mogą posłużyć jako świeczniki, lub jeżeli powiesisz je na kawałku drutu – jako lampiony. Przezroczyste są najlepsze, ale za pomocą farby do żarówek możesz zmienić ich kolor na dowolny. Z większych słoików możesz zrobić bardziej widoczne świeczniki lub wykorzystać je jako szkatułkę do przechowywania sentymentalnych przedmiotów, takich jak muszelki, piasek i suszone kwiaty, które nadadzą wnętrzu osobisty charakter.

Nowe, świeże pomysły

Jeżeli cechuje Cię kreatywność i chcesz odmienić wnętrze swojego domu, to nic nie powinno ograniczać Twojej wyobraźni.

  1. Zdejmij ze ściany obraz, który przestał Ci się podobać, ale zachowaj ramę. Będzie znakomitą oprawą do rodzinnego zdjęcia, dyplomu czy też tapety.
  2. Stary mebel można wykorzystać jako witrynę. Wystarczy odrobinę wygładzić jego powierzchnię i okleić go tapetą.
  3. Jeżeli potrafisz rysować, możesz przygotować papierowy szablon i przy pomocy farby w sprayu nanosić swoje ulubione powiedzenia lub rysunki na pustą ścianę!
  4. Za pomocą specjalnego markera do tkanin i przygotowanego szablonu możesz ozdobić poduszki na sofie.