Zmiana kariery – 7 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę


Zdrowie i nastrój
18/01/2021
Zaczynasz szczerze nie lubić swojej pracy? Zmiana pracy bywa trudnym momentem w życiu. Dlatego pomożemy Ci wyznaczyć nowy kierunek ścieżki zawodowej, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jeśli na myśl o zmianie kwalifikacji czujesz podekscytowanie, ale też i strach, nie powinnaś tak od razu rezygnować z tego pomysłu. Macierzyństwo dystansuje nas do wielu spraw i rzuca całkiem nowe światło na nasze dotychczasowe życie. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki kierunek ścieżki zawodowej wybrać, powinnaś wziąć pod uwagę fakt, że zmieniła się dynamika Waszego życia. Zastanów się, co chciałabyś robić i na czym Ci naprawdę zależy – a potem przeczytaj nasze wskazówki, które pomogą Ci wdrożyć nowy plan działania.

Zastanów się, co masz do zaoferowania

Poczucie, że na dobre utknęłaś w pracy, której nie lubisz i która Ci nie odpowiada, może być podsycane wyrzutami sumienia i poczuciem winy, że zaniedbujesz dom i rodzinę – po co spędzać całe dnie z dala od dzieci, robiąc coś, co nie daje Ci żadnej satysfakcji? Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i umiejętnościami, które mogłabyś wykorzystać w pracy. Zastanów się, jak można by było je wykorzystać w różnych sektorach i branżach. Pomyśl o firmach, które znajdują się bliżej Twojego domu. Skontaktuj się z działem kadr firmy, która Cię interesuje i zapytaj, czego oczekują od potencjalnych pracowników, jakich kwalifikacji wymagają i jakich umiejętności poszukują – to pomoże Ci skoncentrować się na konkretnych aspektach i dobrze zaplanować ścieżkę rozwoju.

Skoncentruj się na tym, co Cię interesuje

Czy realizujesz jakąś pasję lub jesteś zaangażowana w jakieś lokalne działania? Twoje priorytety mogły się zmienić i to, co jakiś czas temu satysfakcjonowało Cię w pracy, teraz wcale nie musi dawać Ci przyjemności. Jeśli poświęcasz czas na robienie czegoś za darmo, może warto zastanowić się nad rozwinięciem tego we własną firmę. Jeśli na przykład udzielasz się w ramach wolontariatu w jakiejś fundacji charytatywnej lub zaangażowałaś się w jakiś internetowy projekt i sprawia Ci to prawdziwą frajdę, może czas zastanowić się nad tym, jak zacząć na tym zarabiać. Rozważ, czy powinnaś w tym celu rozpocząć jakieś kursy, przejść szkolenie lub skontaktować się z kimś, kto pomógłby Ci w realizacji zawodowych marzeń.

Zostań swoim własnym szefem

Być może kiedyś lubiłaś pracę w zespole i świetnie dogadywałaś się z podwładnymi, ale teraz na myśl o powrocie do firmy i spotkaniu z wymagającym szefem cierpnie Ci skóra. Brzmi znajomo? A gdyby tak rozstać się z przełożonym i firmowymi zasadami raz na zawsze i stać się Panią swojego czasu i życia zawodowego? Teraz coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy lub na pracę freelancera, bo praca z domu ma wiele zalet. Przynosi sporo satysfakcji, bo masz szansę stworzyć coś od podstaw, pozwala zaoszczędzić czas marnowany na dojazdy, nie mówiąc już kosztach opiekunki dla dzieci. Dobre planowanie, organizacja pracy i wsparcie kogoś doświadczonego w biznesie to klucz do sukcesu. Dlatego, zanim skoczysz na głęboką wodę, zasięgnij porady profesjonalisty i dobrze wszystko przemyśl.

Elastyczne godziny pracy

Czy masz wrażenie, że odkąd założyłaś rodzinę, praca na pełen etat stała się prawdziwym wyzwaniem? Elastyczne godziny pracy są marzeniem wielu mam, ponieważ taki tryb pracy pomaga pogodzić obowiązki domowe z karierą zawodową. Jest wiele firm, które oferują takie rozwiązanie, jak również możliwość zdalnej pracy z domu. Zastanów się, w jakiej branży chciałabyś podjąć pracę i poszukaj firm w Twoim mieście, które oferują taką opcję zatrudnienia. Internet świetnie się tu sprawdzi…

Wykorzystaj swoje doświadczenie

Wiele kobiet zarabia spore pieniądze, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi – pomyśl o blogerkach, coachach i doradcach. Czy mogłabyś na przykład doradzać innym, jak uporządkować zagracone mieszkanie, jak poprawić jakość życia, jak gospodarować pieniędzmi, jak stracić zbędne kilogramy, albo jak dobrze się odżywiać? Zdobycie klientów może być na początku dość kłopotliwe, ale tu z pomocą przychodzą media społecznościowe i Internet. Rozważ założenie swojej strony www oraz profilu w mediach społecznościowych, by narobić trochę szumu wokół Twojej nowej działalności i pozyskać klientów.

Zadbaj o swój wizerunek i stwórz własną markę

Własna marka i osobisty wizerunek mogą być zdefiniowane jako to, co sobą reprezentujesz, jak widzą Cię inni i co mówią o Tobie, kiedy nie ma Cię w pobliżu. Zatem bez względu na to, czy ubiegasz się o pracę, czy inicjujesz własny biznes, musisz upewnić się, że osoby szukające informacji o Tobie, znajdą w sieci same dobre rzeczy. Popracuj zatem nad swoim profilem na LinkedIn, upewnij się, że zdjęcia i informacje, które się tam znajdują stawiają Cię w dobrym świetle, są profesjonalnie zebrane i mówią o tym, jakie są Twoje kompetencje, osiągnięcia i cele. To samo dotyczy mediów społecznościowych – czy zawsze pokazujesz się tam z najlepszej strony? Zadbaj też o świeży i profesjonalny wygląd – stosuj szampon Pantene Micelar, który pozwoli Ci czuć się pewnie w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Zastanów się, na jakim etapie jesteś

Jeśli Twoje dzieci są starsze i bardziej samodzielne, być może uznasz, że wolisz spędzać czas bardziej aktywnie. Tęsknisz za pracą w zespole? Może od dawna marzą Ci się zmiany? Nie bój się dostosowywać do zmieniających się okoliczności i warunków. Zacznij od odwiedzenia agencji pracy tymczasowej, by pokazać się na rynku pracy. Porozmawiaj też ze znajomymi – może wiedzą coś o wolnych etatach, albo sami potrzebują nowych pracowników. Przeglądaj ogłoszenia w gazetach i w Internecie, by dowiedzieć się, jacy pracownicy są teraz poszukiwani i jakie kwalifikacje są wymagane na różne stanowiska. Zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenia, by stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Uwierz w siebie, nie bój się ryzyka i chwytaj okazje. 

Czy w ostatnim czasie zmieniłaś ścieżkę zawodową? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej!