Nadwrażliwość zębów: przyczyny i sposoby zwalczania


Zdrowie i nastrój
22/10/2021

Jeśli jedząc lody na Twojej twarzy pojawia się grymas bólu, to znak, że czas poznać wskazówki dotyczące wrażliwych zębów i pozbyć się problemu! 

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Główne przyczyny nadwrażliwości to uszkodzenie szkliwa lub odsłonięcie szyjek zębowych. Prowadzą do tego:

 • Żywność i napoje kwaśne
  Ponieważ obniżają pH w jamie ustnej. Ponadto ocet, soki owocowe, wino, piwo i napoje gazowane obniżają zawartość minerałów w zębach, co powoli je niszczy.
 • Nieprawidłowe szczotkowanie
  Jeśli podczas mycia zębów naciskasz szczoteczkę zbyt mocno, możesz uszkodzić ochronne szkliwo. Dzieje się tak również podczas poruszania szczoteczką od lewej do prawej zamiast wykonywać koliste ruchy. Szczególnie zagrożone są miejsca, w których dziąsła stykają się z zębami.
 • Cofające się dziąsła
  Niestety z wiekiem odsłaniają się również szyjki zębów. Ponieważ korzeń zęba nie jest otoczony ochronnym szkliwem, jest bardzo wrażliwy na ból czy temperaturę.
 • Uszkodzenia zębów
  Uszkodzone powierzchnie zębów zwiększają wrażliwość na ból. Oprócz niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej, częstą przyczyną uszkodzeń szkliwa może być np. zgrzytanie zębami.
 • Zabiegi kosmetyczne
  Mimo bycia bardzo popularnym zabiegiem, wybielanie może mieć negatywny wpływ na stan zębów i ich nadwrażliwość.
 • Płytka nazębna i kamień nazębny
  Zbierające się płytka nazębna i kamień mogą powodować stan zapalny dziąseł. Istnieje wówczas również ryzyko cofnięcia się i odsłonięcia szyjek zębowych, a oznaką stanu zapalnego są czerwone, opuchnięte i krwawiące dziąsła.

Właściwa pielęgnacja wrażliwych zębów

Przyjrzyj się swojej szafce w łazience: czy jesteś na bieżąco ze wszystkimi elementami higieny jamy ustnej? Polecamy nie tylko kilka sprawdzonych metod, ale także nowoczesną technologię:

 • Szczoteczka elektryczna
  Producenci oferują serie produktów specjalnie przeznaczonych dla wrażliwych zębów. Takie szczoteczki posiadają np. czujnik siły nacisku, pozwalający Ci chronić wrażliwe dziąsła, zapewniając szczególnie delikatne czyszczenie.  Możesz też wybrać jedną z nowych szczoteczek Oral-B iO: ich innowacyjny system magnetyczny dostarcza energię precyzyjnie do końcówek włosia, które przesuwają się od zęba do zęba delikatnie wibrując, aby osiągnąć skuteczne i przyjemne czyszczenie.
 • Szczotkuj co najmniej dwa razy dziennie
  Myj zęby rano i wieczorem małymi, delikatnymi, okrężnymi ruchami.
 • Używanie nici dentystycznej
  Zwracaj uwagę na przestrzenie międzyzębowe: nitkowanie zębów lub używanie szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych co najmniej raz dziennie zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.
 • Stosowanie odpowiedniej pasty
  Stosuj produkt, który eliminuje zarówno przyczyny, jak i objawy problemów stomatologicznych np. Blend-a-med Complete Protect 7.
 • Porozmawiaj z ekspertem
  Uzyskaj poradę od dentysty na temat tego, jak przeciwdziałać nadwrażliwości zębów. Na przykład, jeśli planujesz poddać się zabiegowi wybielania, zapytaj swojego lekarza o opinię, aby objawy się nie pogorszyły.

Zadbaj również o dziąsła

Oczywiście należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębów, ale także pomyśleć o dziąsłach. Aby to zrobić, trzymaj szczoteczkę elektryczną pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów, delikatnie naciskając i myjąc w kierunku od dziąseł. Ważna jest również odpowiednia higiena języka.

Właściwe odżywianie w trosce o zęby

 • Upewnij się, że nie szczotkujesz zębów przez godzinę po posiłku. Niektóre pokarmy powodują, że szkliwo zębów jest bardziej miękkie – łatwiej się ściera.
 • Podjadasz między posiłkami? Wtedy Twoje wrażliwe zęby zbyt długo mają kontakt z cukrem i kwasami z pożywienia. Najlepiej, aby między posiłkami było kilka godzin przerwy, aby ślina mogła zneutralizować jamę ustną.

Co na dłuższą metę pomaga w walce z nadwrażliwością zębów?

 • Zwróć uwagę na swoją rutynę pielęgnacyjną
  Przyjrzyj się dokładnie swojej szczoteczce do zębów i swojemu sposobowi szczotkowania. W asortymencie szczoteczek Oral-B znajdziesz duży wybór produktów dla wrażliwych zębów - daj się zainspirować!
 • Pomyśl o ochronie
  Wiele osób zgrzyta zębami w nocy. To zwiększa ich wrażliwość. Porozmawiaj z ekspertem o szynie dentystycznej, która pomoże je chronić. Przyzwyczaisz się do niej szybko, jest prawie niewidoczna, a może przynieść duże korzyści, jeśli chodzi o stan Twoich zębów.
 • Uważaj na produkty wybielające
  Nie używaj mocno wybielających produktów zbyt często – najlepiej rób to tylko co drugi dzień.
 • Zapytaj dentystę
  Jeśli mimo wszelkich środków nadal będziesz cierpieć z powodu wrażliwych zębów, umów się na wizytę u lekarza, ponieważ przyczyną może być również pęknięcie zęba, gruba płytka nazębna lub odsłonięcie szyjek zębowych.