6 porad, dzięki którym pokonasz styczniową chandrę


Zdrowie i nastrój
5/02/2021
Pokonaj zimową chandrę i poszukaj inspiracji na zdrowsze życie.

Jest styczeń. Opadły wszystkie emocje związane ze świętowaniem, ale przede wszystkim trzeba mocno stanąć na nogach.Wolne, leniwe dni już minęły i nadszedł czas, aby zmierzyć się w tym miesiącu z rzeczywistością. Nie zamierzamy Cię oszukiwać i powiedzieć, że będzie cudownie, ponieważ tak się nie stanie. Podobnie jak większość z nas, powoli wracasz do codziennego życia na pełnych obrotach - koszykówka, lekcje tańca, gry na pianinie czy też kurs malowania, no i jeszcze codzienne obowiązki z pewnością Ci to ułatwią.

Dni są odrobinę dłuższe, ale nadal ponure, bo przecież jesteśmy w samym środku zimy. Nawet jeżeli rano potrzebujesz dodatkowej kawy, żeby wstać, nie znaczy to, że należy się poddać i kompletnie sobie odpuścić.

Wciel w życie jeden lub dwa nasze pomysły, a zobaczysz, jak szybko poprawi się Twój nastrój.

Zaangażuj się z pełnym przekonaniem - nie udawaj

Wszystkie powtarzamy sobie, że zrobimy to później. Jednak to później nigdy nie nadchodzi. Czy to brzmi znajomo? Nasze zamiary, żeby ćwiczyć są często płonne, bo gdy przychodzi czas na czyny wszystko spełza na niczym. Jeżeli osiągniesz cel, zobaczysz, że było warto. Więcej ruchu poprawia nastrój (a poza tym ten czas jest przeznaczony tylko dla Ciebie). Zaledwie 30 minutowy spacer pobudzi Cię do działania i orzeźwi. Postaw sobie za cel zwiększenie aktywności fizycznej i czerp garściami korzyści z tego płynące.

Spróbuj czegoś nowego

Wcale nie musisz koniecznie wybierać bardzo modnej jogi czy też wspinaczki górskiej. Jest przecież wiele innych, ciekawych zajęć. Nie trzeba ryzykować, aby czerpać korzyści z nowej aktywności. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. Czy kiedykolwiek próbowałaś medytować? Znajdź zaciszne miejsce i usiądź w nim na 5 minut, tak aby nic Cię nie rozpraszało. Zamknij oczy i swobodnie oddychaj - to zdecydowanie dobry początek! Tak, to takie proste. Oczyść umysł ze zmartwień, wspomnień i lęków. W trakcie wykonywania codziennych czynności zacznij słuchać podcastów lub zapisz się do klubu książki. Niezależnie od wybranego zajęcia, rozkoszuj się intelektualną rozrywką, która stymuluje Twój umysł.

Sen to priorytet

Być może zasypiasz w momencie, gdy Twoja głowa tylko dotknie poduszki, co może wydawać się całkiem oczywiste. To, że nie masz problemów z zasypianiem, wcale nie oznacza, że śpisz wystarczająco długo. Ważna jest zarówno długość, jak i jakość snu. Zapewnij sobie odpowiednią jakość snu, tak abyś nie przerzucała się z boku na bok, myśląc o tym, co stało się dzisiaj lub o tym, co przyniesie jutrzejszy dzień. Zdecydowanie łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale zawsze warto spróbować.

Wyloguj się i połącz na nowo

Kiedyś wraz z nadejściem nocy ustawało życie towarzyskie. Obecnie jesteśmy w ciągłym kontakcie niemalże 24/ h na dobę, nieustannie się komunikujemy i przekazujemy informacje, dzięki telefonom, laptopom, tabletom i innym tego typu urządzeniom. W praktyce oznacza, że jesteśmy zawsze dostępni i pozostajemy ciągle w gotowości. 
Nowoczesna technologia stwarza stresowe sytuacje oraz wyczerpuje nas, ponieważ musimy robić mnóstwo rzeczy naraz.
Technologia pomaga nam szybko wypełnić zadania, ale przez to rosną nasze oczekiwania. Współczesny świat wymusza na nas szybkie parcie do przodu, jednak odbywa się to kosztem naszego zdrowia, związków oraz środowiska. Brzmi niewiarygodnie? Przekonaj się sama. Wyloguj się z sieci podczas obiadu lub przynajmniej na godzinę każdego wieczoru. Zobacz, jak się z tym czujesz i jak reagują osoby z Twojego otoczenia.

Strzeż się wypalenia

Każdy z nas pracuje w domu albo w siedzibie firmy. Pracujemy z wielu powodów: żeby płacić rachunki, przeżyć, rozwijać się intelektualnie lub z innych przyczyn. Czy zawsze jednak myślałaś, że będziesz tak ciężko pracować?
Zawsze będą goniły nas terminy, różne obowiązki oraz ambicje. Jednak często w codziennej gonitwie mamy ochotę postawić sobie pytanie: Jaki mamy wpływ na nasze życie? Przejmij kontrolę nad swoim życiem i upewnij się, że dysponujesz odpowiednią ilością czasu na zwarcie szyków, naładowanie baterii i zrelaksowanie się - zwłaszcza podczas ponurych, styczniowych dni.

Powiedz „tak", powiedz „nie"

Ścisłe trzymanie się swoich postanowień oraz rzeczy, które chcesz lub musisz zrobić, sprawi, że będziesz mogła spędzać wolny czas tak, jak lubisz najbardziej (i tak, jak lubi Twoja rodzina). Powiedzenie „nie" nigdy wcześniej nie było lepszym pomysłem.
W nadchodzącym sezonie przejmij kontrolę. Co zrobisz, aby przetrwać ten miesiąc? Podziel się z nami swoimi pomysłami, zamieszczając poniżej komentarz.