Jak oszczędzać prąd w domu? Proste sposoby do zastosowania od zaraz!


Dom i ogród
15/03/2023

Rachunki za energię elektryczną to jeden z podstawowych wydatków w każdym domu. Warto dowiedzieć się, jak dzięki zmianie prostych nawyków skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Poznaj praktyczne porady na oszczędzanie - z pożytkiem nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale także i dla planety i odbierz bezpłatny poradnik „20 prostych sposobów na oszczędzanie prądu w domu”.
Czytaj dalej!

Pamiętaj o wyłączaniu światła i korzystaj ze światła dziennego

Oto jeden z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów na oszczędzanie prądu! Niestety, wiele osób o nim zapomina. A przecież to takie proste - wystarczy jedynie nacisnąć włącznik światła! Zacznij stosować tę zasadę zawsze wtedy, gdy opuszczasz pomieszczenie, nawet na krótką chwilę.

Warto pamiętać o dobrym wykorzystaniu światła dziennego. Zorganizuj przestrzeń w swoim domu tak, by jak najlepiej wykorzystać dostępne w dzień promienie słoneczne. Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu zagwarantujesz większy dopływ światła do miejsca pracy.

Naczynia myj w zmywarce

Mycie naczyń w zmywarce, zamiast ręcznie w zlewie, pozwala oszczędzić nie tylko wodę i detergenty, ale też prąd. Jeśli zależy ci na doskonałych efektach, używaj kapsułki Fairy Platinum. Ich formuła nie tylko usuwa zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz z garnków i patelni, ale także czyści filtr i pozostałe wewnętrzne części zmywarki. Pamiętaj także, aby zmywarka była załadowana do pełna.

Postaw na ekologiczne gotowanie

Można także oszczędzać w kuchni także przy gotowaniu. Warto znać kilka trików, które pomogą nam obniżyć rachunki za prąd i gotować ekologicznie na płycie elektrycznej lub indukcyjnej.

Po pierwsze, zawsze gotuj potrawy pod przykryciem! Możesz skrócić dzięki temu czas gotowania i zużywać mniej prądu. Ważne też, aby postawić na jakościowe garnki dobrze przewodzące ciepło z dopasowanymi pokrywkami, a także z dnem przystosowanym do wielkości palników. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 30% energii!

Pierz na chłodno i uruchamiaj tylko pełną pralkę

Podczas prania, najwięcej prądu zużywane jest na podgrzanie wody. Dlatego programy z niższą temperaturą są zdecydowanie bardziej ekologiczne i zużyją mniej prądu. Kapsułki Ariel Allin1 PODS, poradzą sobie z nawet najcięższymi plamami już w 30 stopniach. Warto też wybrać opakowanie kartonowe, zamiast plastikowego, aby nasze pranie było naprawdę ekologiczne.

Zadbaj także o to, by nie robić „pustych przebiegów”. Nie włączaj pralki, gdy nie jest pełna . Jeżeli jesteś na etapie wyboru sprzętów AGD, koniecznie także zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Zakup energooszczędnych urządzeń przełoży się na mniejszy pobór, a tym samym niższe rachunki za prąd.

Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu

Niewiele osób wie, że tryb czuwania to znaczny pożeracz prądu. Oczywiście, jest wygodny, ponieważ pozwala na bardzo szybkie uruchomienie sprzętu, np. komputera w dowolnym momencie. Jednak urządzenia pozostawione w takim trybie bez przerwy pobierają prąd! Wyłącz nieużywany sprzęt, a zaoszczędzisz na rachunkach.

Nie przegrzewaj mieszkania

Wiadomo, nikt nie chce marznąć, ale czy faktycznie każdy pokój w domu wymaga mocnego grzania? Postaraj się zakręcać kaloryfery tam, gdzie niekoniecznie grzanie jest potrzebne, np. w garderobie czy toalecie. Sypialnia również powinna być raczej chłodna dla optymalnego snu. Jeśli jesteś zmarzluchem, zamiast grzać mocno dane pomieszczenie, spróbuj po prostu ubierać się cieplej, nakryć kocem i popijać gorącą herbatę.

Postaraj się choć przez jakiś czas podążać za powyższymi wskazówkami, a na pewno zobaczysz pozytywny wpływ na swój domowy budżet. Planeta również będzie ci wdzięczna!

Uwaga, mamy też dla Ciebie prezent! Pobierz nasz bezpłatny przewodnik 20 prostych sposobów na oszczędzanie prądu w domu.