ZACHOWAJ CZYSTOŚĆ, UTRZYMAJ HIGIENĘ


Dom i ogród
27/05/2020

Higiena to zestaw praktyk, które powinniśmy stosować w celu utrzymania zdrowego otoczenia. Możemy to robić poprzez zachowanie odpowiedniej czystości, a pomagają nam w tym detergenty do prania, które usuwają zabrudzenia, plamy, tłuszcz i brud z odzieży. Wysokiej jakości środki piorące zostały opracowane tak, by dokładnie usuwać zabrudzenia i zanieczyszczenia z głębszych warstw ubrań i w normalnych warunkach wystarczy postępować zgodnie z etykietą na ubraniu i instrukcjami dozowania na opakowaniu produktu, aby uzyskać pożądany efekt prania.

W przypadku tkanin, które mogą mieć większy kontakt z zarazkami, takie jak ściereczki kuchenne, szmatki do sprzątania, zabrudzona bielizna, pościel, ręczniki oraz ubrania chorych członków rodziny, eksperci zalecają bardziej celowe podejście:

  1. Wszystkie z wymienionych rzeczy przechowuj w osobnym koszu na pranie i zawsze pierz je oddzielnie.
  2. Stosuj dłuższe cykle prania w wyższych temperaturach (> 60 °C).
  3. Wyjmij rzeczy z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Susz na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej.
  4. Używaj proszku do prania z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu lub środka piorącego o działaniu antybakteryjnym lub przeciwwirusowym. Informacja o zastosowaniu wybielacza w składzie proszków do prania do codziennego użytku, znajduje się na „liście składników” na opakowaniu: „zawiera środek wybielający na bazie tlenu”. Należy zwrócić uwagę, że ten składnik jest szeroko stosowany w standardowych proszkach do białego prania, ponieważ zapewnia nieskazitelną biel i czystość tkanin, ale nie jest dodawany do proszków przeznaczonych do kolorów.
  5. Dokładnie myj ręce na każdym etapie prania. Największym ryzykiem przenoszenia zarazków jest dotykanie brudnej i/lub mokrej odzieży.

Nie zapominajmy również, że dbałość o czystość i higienę to też dokładne czyszczenie pralki raz w miesiącu. W tym celu należy zastosować standardowy środek piorący z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu i ustawić długi cykl prania w temperaturze 60°C lub nawet 90°C. Pralkę należy uruchomić bez wsadu. Więcej informacji na temat czyszczenia pralki znajdziesz w jej instrukcji obsługi.

Pamiętaj, że detergenty do codziennego użytku nie są opracowywane ani testowane pod kątem działania antybakteryjnego lub dezynfekującego, nawet jeśli zawierają wybielacz na bazie aktywnego tlenu. Aby zagwarantować działanie antybakteryjne lub dezynfekujące, dodaj do prania specjalne środki antybakteryjne i/lub dezynfekujące. Są one opracowane i przetestowane pod kątem eliminowania bakterii i/lub wirusów i można je rozpoznać po informacjach zamieszczonych na opakowaniu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące właściwych praktyk w zakresie prania lub jeśli podejrzewasz, że osoba chora na COVID-19 miała kontakt z twoimi rzeczami, skonsultuj się z lekarzem lub władzami lokalnymi lub odwiedź strony internetowe WHO i CDC.

Aby uzyskać więcej informacji zachęcamy do zapoznania się z poniższymi źródłami:

Pracownicy służby zdrowia powinni postępować zgodnie z instrukcjami od swojego pracodawcy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny stosować się do zaleceń lekarzy specjalistów.