Skuteczne pranie bez utraty koloru


Dom i ogród
3/08/2021
Unbenanntes Dokument

Czy zdarza się, że twoje czarne ubrania stają się szare, kolorowe koszulki blakną, a pranie świeżo wyjęte z pralki nieprzyjemnie pachnie? Nie musi tak być! Wystarczy kilka prostych rozwiązań, by Twoje rzeczy miały piękny zapach i zachowywały wyrazisty kolor.

Po pierwsze – dobre sortowanie

Przed włożeniem ubrań do pralki, dokładnie je posortuj. Weź pod uwagę kolor (jasne, ciemne, kolorowe), a także skład materiału. Dzięki temu odpowiednio dobierzesz program prania, a ubrania zostaną z tobą na dłużej. Dodatkowo, jeśli chcesz chronić nadruki czy wzory, wywróć je na lewą stronę.

Dobierz odpowiedni detergent

Do prania kolorowych ubrań idealnie sprawdzą się detergenty w płynie lub kapsułkach. Działają tak samo skutecznie jak proszek, a mają kilka dodatkowych zalet:

 • nigdy nie użyjesz zbyt dużo detergentu, ponieważ, tak jak w przypadku kapsułek Ariel Allin1 PODS, jest on idealnie odmierzony
 • nie zawierają wybielaczy, dzięki czemu czerń i kolor twoich ubrań pozostaną intensywne
 • działają skutecznie nawet w niskich temperaturach prania, dzięki czemu dodatkowo chronisz swoje ubrania przed wyblaknięciem

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy do mocno zabrudzonych czarnych ubrań możesz użyć silnego detergentu - rozwiązaniem jest płyn do prania lub kapsułki. Silny detergent w proszku może zostawiać ślady, dlatego zawsze wybieraj płynny środek, który rozprawi się z plamami, nie uszkadzając tkanin. Możesz także zdecydować się na specjalny preparat do czarnych ubrań, jednak z powodzeniem możesz użyć po prostu płynu lub kapsułek do kolorów.

Kapsułki czy płyn – oto jest pytanie!

Jeśli nadal nie wiesz, jaka forma detergentu najlepiej spełni Twoje oczekiwania, przedstawiamy kilka zalet kapsułek i płynów do prania:

Kapsułki:

 • nie pozostawiają resztek, ponieważ jedna kapsułka jest idealnie odmierzona na jedno pranie
 • są biodegradowalne - kapsułki takie jak Ariel Allin1 PODS mają powłoczkę w 100% rozpuszczającą się w wodzie
 • detergent jest skoncentrowany, a dzięki temu bardziej ekologiczny, ponieważ zużywasz go mniej
 • ich opakowania w większości nadają się do recyklingu
 • są skuteczne nawet w niskich temperaturach prania

yn:

 • idealnie nadaje się do prania kolorowej bielizny, pozostawiając ją idealnie czystą
 • sprawdzi się do czarnych i kolorowych rzeczy wykonanych z syntetycznych materiałów
 • większość płynów, np. Ariel Extra Clean zawiera praktyczną miarkę, dzięki której łatwo jest odmierzyć idealną ilość detergentu
 • nie pozostawiają resztek, tak jak może się to zdarzyć w przypadku proszku

Patrz na metki, czyli jak wybrać odpowiedni program prania

Przed włożeniem ubrań do pralki, dokładnie przeczytaj metki. Dzięki temu dowiesz się, w jakiej maksymalnie temperaturze możesz je wyprać oraz czy nadają się do suszenia w suszarce automatycznej. Pamiętaj! Nigdy nie susz kolorowych i czarnych ubrań na bezpośrednim słońcu. Nie daj się skusić wizją szybkiego wyschnięcia! Palące słońce wyciągnie z nich nie tylko wodę, ale również intensywne kolory.

Przed praniem, posortuj rzeczy wg koloru i temperatury prania:

 • Ręczniki, pościel i ściereczki pierz w temperaturze od 60 do 95 stopni. Zazwyczaj już 60 będzie wystarczające, jednak gdy ktoś z domowników jest np. chory, wybierz wyższą temperaturę, by na pewno pozbyć się bakterii i wirusów.
 • Odzież wykonaną z czystej bawełny można prać w temperaturze do 60 stopni, jednak jeśli jest czarna lub kolorowa, lepiej wybrać maksymalnie 40 stopni. Detergenty wysokiej jakości, takie jak kapsułki Ariel Allin1 PODS Color bez problemu poradzą sobie z plamami już w chłodnej wodzie.
 • Tkaniny syntetyczne najlepiej prać w temperaturze od 20 do 40 stopni, przy użyciu kapsułek lub płynu.

Wskazówka: wybierz delikatny program prania, który podczas wirowania ma maksymalnie 800 obrotów na minutę, aby Twoje ubrania pozostały w dobrej kondycji jeszcze dłużej.

Co zrobić, kiedy pranie nieprzyjemnie pachnie?

Czy zdarza się, że kiedy wyjmujesz pranie jego zapach wcale nie jest świeży? Oto co zrobić, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z pralki:

 • Raz w tygodniu uruchom pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni (np. pościel lub ręczniki) i użyj detergentu w proszku. Wybielacz w nim zawarty rozprawi się z zarazkami i nieprzyjemnym zapachem.
 • Regularnie czyść pralkę. Dokładnie wytrzyj gumowe uszczelki i umyj szufladę na detergenty. Po praniu nie zamykaj bębna, aby mógł wyschnąć, wtedy zarazki powodujące brzydki zapach nie będą miały szans.
 • Używaj perfumowanych preparatów do prania. Dostępne na rynku perfumowane detergenty, takie jak np. kapsułki Lenor Allin1 sprawią, że Twoje pranie będzie miało przepiękny zapach przez długi czas. Możesz też użyć perełek zapachowych Lenor Unstoppables, które nadadzą praniu zapach świeżości na długi czas!
 • jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje, użyj specjalnego preparatu do czyszczenia pralki.

Jak przywrócić głęboką czerń ubraniom?

Być może twoja ulubiona czarna bluzka zbladła od częstego prania? Nic straconego! Większość tekstyliów można ponownie barwić, używając specjalnego barwnika z drogerii. Pamiętaj jednak, by przed zabiegiem sprawdzić, czy preparat nadaje się do danego materiału i dokładnie przeczytać instrukcję.

A może wolisz bardziej naturalne rozwiązania od ponownego farbowania barwnikiem? Jeśli chcesz przywrócić ubraniom dawną głęboką czerń, wybierz się do sklepu zielarskiego i przygotuj napar z liści orzecha włoskiego lub bluszczu pospolitego. Namocz w nim wyblakłe ubrania i ciesz się głębokim kolorem na dłużej!