Jak zaoszczędzić trochę pieniędzy w okresie letnim – 6 prostych sposobów


Dom i ogród
19/06/2019
Lato to idealna pora na to, by poeksperymentować z domowym budżetem i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Począwszy od własnego warzywniaka, a na rachunkach za energię kończąc – możliwości jest naprawdę sporo.

Oszczędzanie pieniędzy może być zaskakująco przyjemne, niezależnie od tego, czy masz stały dochód, emeryturę, czy po prostu trochę więcej wolnego czasu, który możesz wykorzystać na ekonomiczne prowadzenie domu. Oto zestawienie kilku prostych pomysłów, od których warto zacząć:

 1. Załóż swój własny przydomowy warzywniak
  Lato obfituje w pachnące, smaczne i zdrowe warzywa, a hodując własną sałatę czy zioła, masz pewność, że są ekologiczne oraz pełne cennych składników odżywczych i witamin. Kiedy zbierasz tylko liście, roślina nadal rośnie, więc sadząc kilka odmian naraz, będziesz mogła przez kilka tygodni codziennie cieszyć się świeżymi warzywami. Wysiewaj nasiona bezpośrednio do ziemi wzbogaconej kompostem, w podniesionych grządkach. Jarmuż, rukola, kolendra i mniszek lekarski są pyszne, szybko rosną i dają wspaniałe plony w krótkim czasie, a zatem warto od nich zacząć. Co więcej, w sklepie bywają drogie, więc dodatkowo zaoszczędzisz trochę grosza.

 2. Zainwestuj w panele słoneczne
  Pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej staje się coraz popularniejszym sposobem zasilania naszych domów i wbrew pozorom to rozwiązanie nie jest zarezerwowane tylko dla mieszkańców bardziej słonecznych krajów. Korzyści z odnawialnych źródeł energii obejmują spore oszczędności nawet w skali miesiąca (niektórzy producenci takich systemów twierdzą, że możesz zmniejszyć koszty nawet o 50%) oraz programy motywacyjne, dzięki którym możesz uzyskać zwrot początkowych kosztów inwestycyjnych. Możesz także uzyskiwać dochód pasywny, zarabiając pieniądze z nadwyżek energii generowanej przez panele słoneczne, które są eksportowane do krajowej sieci energetycznej. Warto więc się temu bliżej przyjrzeć.

 3. Woda po kąpieli nadaje się do ponownego użycia!
  Serio, serio. Posiadacze inteligentnych domów bardzo często ponownie wykorzystują zużytą wodę do różnych celów! Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz zainstalowane wodomierze. Woda po kąpieli nadaje się nawet do podlewania ogrodu (zawartość mydła jest naprawdę minimalna i nieszkodliwa), można nią także umyć podłogi. Przekonaj się sama. Wypróbuj to rozwiązanie w parze z mopem Swiffer Steepest – po prostu przelej wodę z wanny do zbiornika mopa Swiffer. Jeśli nie jesteś przekonana, czy zastosowanie wody z mydlinami to dobry pomysł, możesz wykorzystać wodę, którą zazwyczaj marnujesz, gdy czekasz, aż zacznie lecieć ciepła. Genialne!

 4. Zainstaluj wentylator sufitowy niezależnie od klimatyzatora
  Wentylatory zużywają mniej energii niż urządzenia zasilane prądem zmiennym i zwiększają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu klimatyzator można uruchamiać na krócej. Pamiętaj tylko, aby zamknąć wszystkie drzwi i okna – chyba że chcesz przy okazji ochłodzić cały ogród i ulicę! Pamiętaj też o wyłączaniu klimatyzatora, kiedy wychodzisz z domu – wbrew powszechnemu przekonaniu oszczędzisz w ten sposób więcej energii i pieniędzy niż pozostawiając go na najniższym ustawieniu przez cały czas.

 5. Myj naczynia w zmywarce
  Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką zmywarki, ale nadal uparcie myjesz naczynia ręcznie w zlewozmywaku, marnujesz czas, wodę i energię. Do ręcznego mycia naczyń można zużyć nawet 122 litry wody, podczas gdy zmywarka energooszczędna zużywa jej zaledwie 11 litrów (w trakcie każdego mycia)! Zaoszczędzisz także na energii, ponieważ zmywarka zużywa jej o jedną trzecią mniej. Wystarczy usunąć resztki jedzenia i włożyć naczynia do zmywarki. Nie musisz ich opłukiwać czy namaczać. Wystarczy odpowiedni detergent, taki jak kapsułki do zmywarek Fairy Platinum All in 1 (link do konkretnej strony produktowej Fairy), które nie tylko doskonale myją i usuwają uporczywy tłuszcz z naczyń (nawet podczas krótkiego cyklu pracy), ale też czyszczą samą zmywarkę.

 6. Susz pranie na świeżym powietrzu
  Latem daj odpocząć swojej suszarce bębnowej i susz pranie na świeżym powietrzu. Wszyscy uwielbiamy nasze suszarki bębnowe, ale niestety zużywają one masę energii (2400 W na godzinę w porównaniu z 700 W, które zużywają pralki). Jeśli mieszkasz w mieście, zastosuj środek do płukania tkanin o przyjemnym zapachu, przywodzącym na myśl krystalicznie czyste i świeże powietrze. Dzięki temu za sprawą swoich ubrań nawet w centrum dużego miasta poczujesz się jak na łonie natury.


  Niezależnie od tego, czy postawisz na nowe, innowacyjne rozwiązanie, czy wykorzystasz istniejące zasoby w nowy sposób, zmiana sposobu myślenia i przestawienie się na tryb oszczędzania może okazać się ciekawe, satysfakcjonujące, a nawet uzależniające!

  Jeśli masz jakieś inne sprytne sposoby, które pomagają zaoszczędzić pieniądze, podziel się nimi w komentarzu poniżej.