Hura!

hooray

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci e-mail.

Zamknij

Mój koszyk

Twoje próbki

Wybierz próbkę do zamówienia

cashback

Sprawdź dostępne oferty dostosowane do Ciebie!

Wybierz swój adres wysyłki

Zdrowe nawyki i produkty obniżające poziom cholesterolu

Image
0
Wszyscy wiemy, że wysoki poziom cholesterolu to nic dobrego. Ale co to jest cholesterol i dlaczego jego podwyższony poziom jest groźny? I co możemy zrobić, by go uniknąć? Zgłębiliśmy ten temat, aby znaleźć najłatwiejsze i najskuteczniejsze sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu.

Cholesterol blokuje tętnice, spowalnia oddychanie, może powodować wysokie ciśnienie krwi, a nawet choroby serca. Jednak próby obniżenia poziomu cholesterolu mogą wydawać się trudnym zadaniem – a to za sprawą sprzecznych informacji i porad, które są powszechnie dostępne. Na przykład jakiś czas temu przekonywano nas, że rezygnacja z masła na rzecz margaryny będzie korzystna dla naszego zdrowia. Natomiast obecnie specjaliści twierdzą, że jest wręcz odwrotnie. Łatwo pogubić się w gąszczu różnych informacji, a to powoduje dodatkowe frustracje – zwłaszcza gdy chcemy naprawdę dbać o zdrowie. Co zatem należy robić, by obniżyć poziom cholesterolu? Przeczytaj nasze przydatne wskazówki, które pomogą Ci wyjść z labiryntu sprzecznych informacji.

Jedz mądrze
Jedzenie obniżające poziom cholesterolu to nie mit, to fakt. Po pierwsze naucz się czytać etykiety produktów. Zwracaj szczególną uwagę na tłuszcze, które mogą być korzystne dla naszego zdrowia (te nienasycone) i te, które nam zdecydowanie nie służą (tłuszcze nasycone i tłuszcze trans). Dzięki temu dieta o niskiej zawartości cholesterolu przestanie spędzać Ci sen z powiek. Jedz też więcej warzyw i owoców. Są bogate w błonnik, który daje uczucie sytości i pomaga kontrolować wagę. Co więcej, udowodniono, że błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Powinnaś sięgać po owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie, w następujących proporcjach: dwie porcje owoców, trzy porcje warzyw. Nie zapominaj też o fasoli – ona również jest źródłem błonnika i jest skuteczniejsza w walce ze złym cholesterolem niż warzywa i owoce. Jedz też dużo tłustych ryb – tuńczyk i łosoś są bogate w kwasy omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów we krwi i w układzie krwionośnym.

Zminimalizuj stres
Oprócz tego, że stres negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie i emocje, podnosi również ciśnienie krwi i może przyczyniać się do pojawienia się choroby niedokrwiennej serca. Spróbuj zidentyfikować swoje największe źródło stresu. Bliscy nie pomagają Ci w pracach domowych? A może Twój szef bombarduje Cię mailami po osiemnastej? Następnie postaraj się znaleźć sposób na radzenie sobie z sytuacjami stresogennymi. Kontrola oddechu, medytacja i aktywność fizyczna to sprawdzone metody walki ze stresem.

Waż się regularnie
Kontrolowanie wagi to istotny element monitorowania poziomu cholesterolu, więc warto popracować nad utratą zbędnych kilogramów. Dobrą metodą jest kontrolowanie wielkości spożywanych posiłków i zmniejszanie ich w miarę potrzeb. Na przykład porcja węglowodanów skrobiowych – jak ziemniaki czy makaron – nie powinna być większa niż połowa piłki tenisowej. Porcja mięsa nie powinna przekraczać połowy wielkości talii kart. Natomiast pozostałą część talerza powinny zajmować warzywa i owoce.

Ruszaj się
Jeśli niższy poziom cholesterolu jest dla Ciebie ważny, pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia wzmacniają Twoje serce oraz chronią je przed różnymi chorobami. Jeśli nie jesteś fanką sportu, albo nie jesteś teraz w najlepszej formie, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie – codzienny 30-minutowy spacer w średnim tempie wystarczy, żebyś zauważyła istotną różnicę.  

Śmiej się
Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie – a to dlatego, że pomaga zwiększyć poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), czyli tzw. „dobrego cholesterolu”, a także redukować lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), które blokują tętnice („zły cholesterol”). Wpuść więc trochę radości i humoru do swojego życia. Oglądaj zabawne filmiki ze zwierzętami i dziećmi w Internecie, żartuj, oglądaj kabarety i ulubione seriale komediowe. 

0

Dodaj komentarz

Myślimy, że polubisz