Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Ciągle Ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Ciągle Ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

0
Twoje dłonie i stopy często zamieniają się w lód? Nie ruszasz się z domu bez swetra i szalika? Nawet podczas upałów skarżysz się na uczucie zimna? To prawda, że każdy z nas ma inną tolerancję na temperatury – jedni wyśmienicie znoszą afrykański żar, a inni uwielbiają mroźne zimy. Jednak ciągłe uczucie zimna, nawet gdy na zewnątrz jest ponad 25 stopni, powinno cię zaniepokoić. 
Jesteś zbyt szczupły
Niska waga i BMI poniżej 18 może być jedną z przyczyn ciągłego odczuwania zimna. Osoby z niedowagą mają mniej tkanki tłuszczowej, która izoluje organizm, przez co mogą być bardziej wrażliwe na chłód. Poza tym niedowaga nie bierze się znikąd – bardzo szczupłe osoby zwykle mało jedzą. Im mniej kalorii trafia do organizmu, tym mniej ciepła on wytwarza. Rozwiązaniem twoich problemów z zimnymi dłońmi może się więc okazać przytycie. Zwiększ porcje posiłków, jedz regularnie i staraj się zdrowo komponować menu. Nie eliminuj żadnej grupy składników odżywczych – każdy posiłek powinien składać się z produktów bogatych w białko, węglowodany i tłuszcze.

Masz problemy z tarczycą
Ciągłe uczucie zimna może być jedną z oznak, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo. Osoby skarżące się na niską tolerancję chłodu często cierpią na jej niedoczynność. Schorzenie to sprawia, że metabolizm zwalnia, a tym samym organizm nie wytwarza ciepła. Inne sygnały, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, to ciągłe zmęczenie, suchość skóry oraz łamliwość włosów. 
Najlepiej zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badania krwi i będzie mógł potwierdzić, czy masz chorą tarczycę. Przy tej dolegliwości konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków.

Masz niedobór żelaza
Chroniczne odczuwanie chłodu może wynikać z niedoboru żelaza. Dlaczego? Jest ono potrzebne czerwonym krwinkom, aby transportować tlen do wszystkich komórek ciała. Krwinki dostarczają również ciepło i składniki odżywcze. Jeśli masz za mało żelaza, nie mogą prawidłowo pełnić swoich funkcji, a przez to ty zakładasz sweter nawet latem.
Żelazo jest niezwykle ważnym minerałem, ponieważ wpływa również na pracę tarczycy. Możesz stosować suplementy, ale najlepiej wzbogać swoją dietę w produkty bogate w ten składnik. Najwięcej żelaza znajduje się w mięsie, jajkach, zielonych warzywach liściastych (np. szpinak, jarmuż), owocach morza.

Masz problemy z krążeniem
Masz zimne dłonie i stopy, ale nie czujesz chłodu w pozostałych częściach ciała? Najprawdopodobniej winne jest krążenie krwi. Często osoby z chorobami serca skarżą się na uczucie zimna w kończynach, ponieważ serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi. Przyczyną mogą być też zatory tętnic, przez które krew nie jest w stanie dopłynąć do palców dłoni i stóp.

Nie wysypiasz się
Nie pamiętasz, kiedy ostatnio spałeś 8 godzin? W ciągu dnia często brakuje ci energii? Okazuje się, że niedobór snu może być bezpośrednio związany z częstym uczuciem zimna. Sprawia, że organizm odczuwa stres. W wyniku tego spada aktywność podwzgórza w mózgu, które jest odpowiedzialne również za termoregulację. Dlatego zamiast ubierać się na cebulkę, spróbuj chodzić wcześniej spać i zwracaj uwagę na jakość wypoczynku. Może się okazać, że nocny odpoczynek będzie najlepszą receptą na problem z zimnem.

Jesteś odwodniony
Woda jest głównym składnikiem ciała. To właśnie ona odpowiada za wiele procesów życiowych, w tym również regulację temperatury. Dzięki odpowiedniemu poziomowi nawodnienia płyny krążące w organizmie mogą stopniowo uwalniać ciepło, przez co odczuwasz komfort termiczny. Kiedy w organizmie brakuje wody, staje się on bardziej wrażliwy na odczuwanie chłodu.
Poza tym płyny odgrywają również ważną funkcję w procesach metabolicznych. Przy odwodnieniu przemiana materii zwalnia, a ty odczuwasz to jako przenikliwy chłód. Właśnie z tych powodów powinieneś codziennie wypijać co najmniej 8 szklanek wody. Pamiętaj, że potrzebujesz więcej płynów podczas upałów oraz jeśli trenujesz.

Masz niedobór witaminy B12
Witamina B12 znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest niezwykle ważna, ponieważ uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobór prowadzi do anemii oraz zmniejszenia liczby czerwonych krwinek, czego skutkiem jest uczucie zimna.
Przyczyną niedoboru witaminy B12 jest zazwyczaj źle skomponowana dieta. W codziennym menu nie powinno brakować chudego mięsa, ryb oraz nabiału. Niektórzy mają również problem z przyswajaniem tej witaminy. Najlepiej wykonać badanie krwi i udać się do lekarza, który stwierdzi, czy cierpisz na jej niedobór.

Jesteś kobietą
Odczucie zimna jest także uzależnione od płci. Przedstawicielki tej piękniejszej mają wyższą tolerancję na upał, ale też szybciej czują chłód. Kobiecy organizm jest tak zaprogramowany, aby krew zawsze trafiała do ważnych organów, takich jak mózg czy serce. Palce dłoni i stóp nie są aż tak istotne, dlatego częściej skarżą się one na uczucie zimnych rąk.

A może to zwykłe przeziębienie, wynikające z warunków pogodowych. W takiej sytuacji rekomendujemy kubek gorącej herbaty z miodem i cytryną i porządny sen.
 
0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie