Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Problemy z miesiączką - porady dla kobiet

Dla Ciebie od Always
problemy-z-miesiaczka-porady-dla-kobiet
0
Jeśli twoje miesiączki są bardzo obfite, nieregularne lub niespodziewane, bądź czujna – może to świadczyć o niezdiagnozowanym schorzeniu.

Objawy zbyt obfitego krwawienia
W ciągu 35 do 40 lat, na przestrzeni których będziesz przechodzić okres, z pewnością przytrafią ci się nietypowe, np. szczególnie obfite, miesiączki. Jak ocenić, czy obfite krwawienie wciąż utrzymuje się w granicach normy? Czym może być ono spowodowane? Jak mu zaradzić? Liczba dni w cyklu nie jest taka sama u wszystkich kobiet, zmienia się także z wiekiem - trudno więc dokładnie określić moment, w którym twój cykl ulegnie zmianie. Jednak jeśli krwawienie trwa dłużej niż siedem dni, wymaga wymiany tamponów lub podpasek częściej niż raz na dwie godziny, przebiega w gwałtownych falach lub jeśli w krwi miesięcznej zaobserwowałaś duże skrzepy, może to oznaczać, że przebieg krwawienia odbiega od normy. W takich wypadkach należy udać się do lekarza. W oczekiwaniu na wizytę lekarską, zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci lepiej zrozumieć naturę obfitego krwawienia.

Jakie są przyczyny obfitego krwawienia?
Istnieje wiele powodów obfitego lub nietypowego krwawienia i lekarz z pewnością pomoże Ci zidentyfikować te, które dotyczą ciebie. Badanie rozpocznie się od sprawdzenia czy nie masz problemów charakterystycznych dla Twojego wieku. Niektóre z nich są niegroźne i łatwe do wyeliminowania, inne mogą być poważniejsze. Oto najczęstsze powody zbyt obfitego krwawienia podczas miesiączki:

  • Poronienie
  • Stosowanie wkładki domacicznej
  • Mięśniaki macicy
  • Problemy z krzepliwością krwi
  • Polipy
  • Schorzenia przewlekłe (np. problemy z tarczycą)

Czy obfite krwawienia są niebezpieczne?
Utrata znacznej ilości krwi może spowodować niedobór żelaza i anemię, objawiającą się słabością i zmęczeniem. Niektóre z powodów obfitego krwawienia są niegroźne i, pomimo dyskomfortu, jaki wywołują, nie wymagają leczenia. Inne mogą okazać się poważne i wymagające interwencji lekarza. Jedynie w rzadkich wypadkach obfite krwawienie miesięczne wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jednak zawsze, kiedy doświadczasz wyraźnie obfitszego niż zwykle krwawienia, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Prowadzenie dokładnego kalendarza cyklu, zapisywanie liczby zużytych tamponów lub podpasek oraz innych informacji o przebiegu miesiączki mogą być bardzo pomocne w postawieniu właściwej diagnozy.

Nieregularne cykle miesięczne
Nieregularne miesiączki przytrafiają się wielu kobietom na różnych etapach życia. Powody rozregulowania cyklu miesięcznego mogą być różne , jednak przeważnie są czymś zupełnie naturalnym. Sama wiesz najlepiej, czy dany objaw jest u ciebie normalny, czy też odbiega od normy. Jeżeli twój cykl nagle się rozreguluje, koniecznie zapisz objawy w kalendarzu cyklu i skontaktuj się z lekarzem.

Nietypowe krwawienia
Miesiączki o nietypowym przebiegu przytrafiają się wielu kobietom na różnych etapach życia. Tak samo, jak w wypadku obfitych krwawień i nieregularnych cykli miesięcznych, należy konsultować je z lekarzem. To zupełnie naturalne, że regularność cyklu czasami odbiega od normy. Przez kilka początkowych lat od pierwszej miesiączki (która może wystąpić pomiędzy 9. a 16. rokiem życia) krwawienia menstruacyjne nie muszą pojawiać się na czas. Już około 35. roku życia cykl może ulec skróceniu, natomiast przed menopauzą (około 50. roku życia) prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest bardzo duże. Na tym etapie życia zupełnie normalnym objawem jest też okazjonalny brak miesiączki, nieznaczne osłabienie lub wzmożenie intensywności krwawienia. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby uzyskać w tej kwestii wszystkie niezbędne informacje.

Zastrzeżenie prawne: porady zamieszczone na tej stronie internetowej są wskazówkami ogólnymi. Procter & Gamble nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje w wypadku zastosowania się do publikowanych porad.

Źródło: ulotka ACOG 95: Miesiączka odbiegająca od normy.

Przeczytaj również:

Historia higieny intymnej kobiet 

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie