Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Jak zachować spokój i nie stracić dobrego humoru podczas podróży z nastolatkami

podrozowanie-z-nastolatkami
0
Podróżowanie to jedno z najbardziej wzbogacających doświadczeń, jakie możemy dzielić z nastoletnimi dziećmi, chociaż czasem zdarza się, że nie wszystko idzie po naszej myśli. A oto kilka wskazówek, jak rozwiązywać potencjalne problemy podczas podróżowania z nastolatkami.

Zarezerwowałaś już bilety i chciałabyś cieszyć się wakacjami, weekendowym wyjazdem lub wizytą u krewnych, którzy mieszkają za miastem… Co może pójść nie tak? Cóż, trudno wszystko przewidzieć, jeśli zabierasz ze sobą nastoletnie dziecko. Ale nie martw się – mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z różnymi problemami – od typowych dla nastolatków napadów złości, po uzależnienie od iPhone’a. W końcu te kilka kłótni mniej oznaczać będzie więcej czasu przyjemnie spędzonego razem… 

Co robić, gdy Twoje dziecko nie może się oderwać od swojego telefonu
Całkiem możliwe, że Twoja nastoletnia latorośl ma już własny smartfon i używa go do wysyłania postów, sprawdzania informacji w Internecie i zamieszczania wiadomości na Tweeterze praktycznie przez 24 h na dobę. O ile jesteś w stanie tolerować takie zachowanie w domu, gdy wiesz, że poza tym odrabia lekcje i na ogół uczestniczy w życiu rodzinnym, to na wspólnym wyjeździe masz wrażenie, że telefon towarzyszy mu bez przerwy. Nieważne, czy chodzi o to, że przez cały czas niestrudzenie robi sobie selfie, czy o to, że w każdej restauracji i hotelu od razu pyta o hasło do wi-fi. Oderwanie nastolatka od telefonu może być dość trudne, ale nie poddawaj się zbyt szybko. Pierwszą rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest to, że korzystanie z telefonu samo w sobie nie jest złe – w ten sposób nastolatki utrzymują kontakt z przyjaciółmi i kolegami z klasy, a poza tym całkiem możliwe, że Twoje dziecko używa telefonu również do udokumentowania całej Waszej wyprawy. Problem zaczyna się wtedy, gdy takie zachowanie koliduje z Waszym życiem rodzinnym i wspólnymi planami. Dlatego ustal odpowiedni dzienny limit czasowy i wprowadź jasne zasady – np. umówcie się, że nie będziecie używać telefonów podczas posiłków. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, by Twoje dziecko przestrzegało tych ustaleń, sama też musisz się do nich stosować.

Co robić, jeśli Twoim dzieciom nie podoba się zaproponowany przez Ciebie plan podróży
Sporo się napracowałaś nad dokładnym zaplanowaniem Waszego wyjazdu i przygotowałaś bogaty program różnych wycieczek i zajęć. Dlatego kiedy nagle okazuje się, że Twoje dzieci wcale nie są nimi zainteresowane, zaczynasz się denerwować. Jak uniknąć takich sytuacji? Cóż, zamiast brać na siebie cały ciężar planowania, zapytaj je odpowiednio wcześnie, co chciałyby robić i zadbaj o odpowiednie urozmaicenie Waszego planu podróży, aby każde z Was znalazło w nim coś ciekawego dla siebie (zwłaszcza wtedy, gdy jadą z Wami również młodsze dzieci). Bądź też gotowa na parę kompromisów i pokaż na własnym przykładzie, co to znaczy być otwartym na (rozsądne) propozycje. Jeśli np. Twój nastoletni syn będzie chciał pójść na mecz ulubionej drużyny lub wziąć udział w imprezie sportowej, dołącz do niego. A żebyś była dobrze przygotowana na każdą sytuację, spakuj wkładki higieniczne Always Dailies – pozwolą Ci cieszyć się wspólną zabawą i nie myśleć o nieprzyjemnych niespodziankach. Pamiętaj też, że wcale nie chodzi o to, żeby każde z Was angażowało się we wszystkie bez wyjątku zajęcia – równie ważne jest uwzględnienie w Waszych planach czasu wolnego. Poza tym nie zapomnij spakować przed wyjazdem kilku rzeczy, które na pewno się Wam przydadzą, gdy pogoda nie dopisze (jak np. gry planszowe, iPady i czasopisma). 

Co robić, gdy Twoje dziecko zaczyna się z Tobą kłócić
Najważniejsza zasada? Nie reaguj złością i nie podsycaj nieprzyjemnej atmosfery. Drobne sprzeczki mogą szybko przerodzić się w większą awanturę – zwłaszcza wtedy, gdy jesteście zmęczeni podróżą. A kiedy już zaczniecie się kłócić, trudno będzie to przerwać. Dobrym sposobem na uniknięcie kłótni związanych z samą podróżą jest omówienie Waszych planów jeszcze przed wyjazdem – w ten sposób zmniejszysz ryzyko późniejszych rozczarowań i nieporozumień. Wytłumacz swojemu nastoletniemu dziecku, że wspólny wyjazd ma być przyjemny dla wszystkich jego uczestników i uparcie powtarzaj mu, jak ważne jest to, żeby wszyscy doszli do porozumienia i pomyśleli nie tylko o sobie, ale też o innych członkach rodziny. Jeżeli kłótnia dotyczy konkretnej rzeczy, potraktuj ją poważnie. Nie śmiej się z problemów dziecka, ani ich nie ignoruj – w ten sposób możesz łatwo zrazić nastolatka. Spokojnie omówcie wszelkie kwestie sporne i poradź dziecku, jak je rozwiązać. Powiedz, że nie warto spędzać wyjazdu na sprzeczkach i utnij temat. Kiedy Ty przestaniesz się nim zajmować, Twoje dziecko też powinno dać sobie spokój. 

Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce brać udziału we wspólnych zajęciach
Nastolatki i ich rozregulowany zegar biologiczny to istny koszmar podczas wspólnego wyjazdu. Czasami możesz mieć wrażenie, że Twoja córka lub syn mieszkają na innym kontynencie, bo siedzą do późnej nocy, a rano ciężko wyciągnąć ich z łóżka, co może pokrzyżować niektóre z Waszych planów. Najpierw spróbuj wybadać, dlaczego tak się dzieje – czy po prostu nie chcą brać udziału w konkretnych zajęciach, czy może są zbyt zmęczeni po nocach spędzonych na wpatrywaniu się w ekran komputera lub telewizora? Czy można jakoś rozwiązać ten problem? Może na przykład pozwolisz im dłużej pospać, jeśli wezmą udział w jakichś rodzinnych zajęciach po południu? Jeśli ogólnie nie są zbyt chętni do współpracy w tej kwestii, nie zmuszaj ich do tego, by angażowali się we wszystko – program wycieczki może być dla nich zbyt intensywny, a wtedy namawianie ich do aktywności i zaangażowania może obrócić się przeciwko Tobie. Jeżeli nie podoba im się pewien określony punkt programu, pomyśl o rozwiązaniu, które będzie bardziej odpowiadać wszystkim zainteresowanym stronom. W czasie podróży w egzotyczne miejsca, kością niezgody często staje się serwowane tam jedzenie. Jeśli Twoje dzieci nie chcą jeść lokalnych potraw, dobrym rozwiązaniem będzie wybieranie restauracji oferujących bardziej urozmaicone menu, aby każdy mógł sobie wybrać to, co naprawdę lubi. 

Czy często podróżujesz z nastoletnim dzieckiem? Podziel się z nami swoimi radami i wskazówkami w polu komentarza poniżej.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie