Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Myślisz o aparacie ortodontycznym? Oto kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć…

Myślisz o aparacie ortodontycznym? Oto kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć…

0
Jesteś osobą dorosłą i rozważasz noszenie aparatu ortodontycznego? Istnieje wiele kwestii wartych przemyślenia, począwszy od dostępnych modeli aparatów aż po potencjalny wpływ aparatu na Twoje codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, możemy Ci pomóc w podjęciu właściwej decyzji.
Decydując się na noszenie aparatu ortodontycznego, należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Zastanawiasz się, jak aparat będzie wyglądał? Jak będziesz się z nim czuła? Czy będziesz pewna siebie nosząc aparat ortodontyczny? Poprosiliśmy doktora Anthony’ego, ortodontę z poradni dentystycznej Elleven Dental, aby opowiedział nam o dostępnych opcjach.
„W ciągu ostatnich lat, liczba dorosłych pacjentów szukających pomocy ortodontycznej znacznie wzrosła” – podkreśla dr Anthony. „Większość pacjentów decyduje się na aparat ze względów estetycznych – chcą poprawić swój uśmiech. Czasami jednak pacjenci podejmują decyzję o noszeniu aparatu z innego powodu. Przykładowo: osoby, które chcą nosić implanty, licówki lub korony zębowe często muszą najpierw założyć aparat ortodontyczny – aby dentysta mógł założyć korony czy licówki, zęby muszą być proste i prawidłowo ułożone w jamie ustnej”. 
 
„Zazwyczaj mówi się o dwóch typach aparatów ortodontycznych: aparacie ruchomym oraz aparacie stałym” – podkreśla dr Anthony. „Czas noszenia aparatu uzależniony jest od rodzaju problemu ze zgryzem i jest inny u każdego pacjenta. Zazwyczaj jest to okres od 12 do 18 miesięcy, ale w niektórych przypadkach czas noszenia aparatu może być dłuższy. Istnieją jeszcze aparaty retencyjne – ich noszenie zalecane jest po zdjęciu aparatu stałego, w celu utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego”. Oto kilka przydatnych informacji na temat wszystkich trzech typów aparatów ortodontycznych, z którymi warto się zapoznać.
 
Ruchomy aparat ortodontyczny
„Zazwyczaj zaleca się pacjentom noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego około trzech miesięcy dłużej niż stałego aparatu, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta” – wyjaśnia dr Anthony. „Najbardziej popularnym modelem jest przezroczysty aparat ruchomy, przypominający trochę ochraniacz na zęby. Tego rodzaju aparaty należy stosować w przypadku niewielkich wad zgryzu – nie polecam ruchomego aparatu pacjentom z poważniejszymi problemami ortodontycznymi. Aparaty ruchome są łatwe i komfortowe w użytkowaniu – nie mają żadnych ostrych elementów ani drucików, które mogłyby ranić jamę ustną. Kolejną zaletą jest ich dyskretny wygląd oraz fakt, że można je zdejmować w trakcie jedzenia i szczotkowania zębów”.
 
Stały aparat ortodontyczny
„Aparat językowy (lingwalny) umieszczany na wewnętrznej powierzchni zębów jest nieco droższy niż zewnętrzny aparat ortodontyczny (ceramiczny – w kolorze zębów lub metalowy)” – stwierdza dr Anthony. „Pacjenci często decydują się na aparaty językowe, ponieważ są całkowicie niewidoczne”. A jakie są wady tego aparatu? Nie jest on tak wygodny, jak ruchomy aparat ortodontyczny i potrzeba czasu, żeby się do niego przyzwyczaić. „Niektórzy pacjenci zaczynają odrobinę seplenić po założeniu aparatu językowego; seplenienie zwykle zanika po kilku tygodniach. Jeśli częścią Twojej pracy są na przykład wystąpienia publiczne, ten typ aparatu może nie być dla Ciebie odpowiedni”. Jeżeli wahasz się między aparatem językowym a klasycznym stałym aparatem, warto pamiętać, że szczotkowanie zewnętrznej powierzchni zębów jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku aparatu językowego. Odpowiednia higieny jamy ustnej oraz prawidłowe szczotkowanie zębów to także kluczowe kwestie. „Bardzo ważne jest, aby dokładnie i regularnie czyścić zęby pastą z fluorem”. Jeśli zdecydujesz się na ceramiczny lub metalowy aparat stały, powinnaś ograniczyć spożywanie napojów gazowanych oraz soków owocowych. „Substancje w nich zawarte mogą powodować uszkodzenie zewnętrznej części aparatu i w konsekwencji pozostawić nieestetyczne ślady na zębach” – wyjaśnia dr Anthony. Dobra szczoteczka elektryczna z okrągłą główką, taka jak Oral-B Genius 9000 White Cross Action, z łatwością dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, nawet jeśli użytkownik nosi stały aparat ortodontyczny.
 
Aparat retencyjny
Według doktora Anthony’ego, „aparat retencyjny to nie do końca aparat ortodontyczny, ponieważ nie zmienia on ułożenia zębów, lecz jedynie podtrzymuje efekty leczenia ortodontycznego po zdjęciu stałego aparatu oraz zapobiega ponownemu przesunięciu się zębów. Niektóre aparaty retencyjne wystarczy nosić dwie-trzy noce w tygodniu”. Badania przeprowadzone przez doktora Roberta Little’a (profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle) pokazują, jak ważne jest noszenie aparatu retencyjnego po leczeniu stałym aparatem ortodontycznym. “Badania wykazują, że po zdjęciu stałego aparatu potrzebny jest długi okres retencji, który znacznie zwiększa szanse pacjenta na zachowanie efektów leczenia ortodontycznego. Niestety, bez noszenia aparatu retencyjnego zęby często wracają do pozycji wyjściowej – warto więc przedyskutować tę opcję ze swoim dentystą” – wyjaśnia dr Anthony.
 
Jesteś osobą dorosłą, która zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego? A może już go nosisz? Podziel się swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami oraz przydatnymi wskazówkami w komentarzu poniżej. Odwiedź też stronę Oral-B, gdzie znajdziesz więcej porad, praktycznych informacji oraz produktów, które mogą Cię zainteresować.
 
0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie