Idealnie czyste zęby – jak walczyć z próchnicą i nieświeżym oddechem


Zdrowie i nastrój
8/03/2024

Nieświeży oddech i ból zębów mogą być prawdziwym utrapieniem, ale dzięki właściwej higienie jamy ustnej możesz im skutecznie zapobiegać.

Choroby zębów mogą być bardzo bolesne i nieprzyjemne, więc staraj się im skutecznie zapobiegać. Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z najczęstszymi problemami zębów i dziąseł.

1. Nieświeży oddech

Osoby, które mają nieświeży oddech, często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Na szczęście możesz wykonać prosty test, który pozwoli Ci sprawdzić swój oddech – wystarczy, że poliżesz nadgarstek, poczekasz, aż ślina wyschnie i powąchasz to miejsce.

  • Nieświeży oddech - przyczyny:

    W większości przypadków nieświeży oddech powodują bakterie znajdujące się pomiędzy zębami, na ich powierzchni lub na języku. Bakterie te rozmnażają się dzięki resztkom jedzenia i płytce nazębnej. Poza tym nieświeżemu oddechowi sprzyja nieleczona próchnica zębów, zapalenie dziąseł lub suchość w ustach. Również niektóre potrawy, takie jak czosnek i cebula, mogą niekorzystnie wpływać na zapach z ust, ale na szczęście ten problem nie utrzymuje się długo.
  • Sposoby na nieświeży oddech:

    Prawidłowa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zachowania świeżego oddechu, natomiast picie dużej ilości wody pozwala zapobiegać suchości w ustach i rozwojowi bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. A bezcukrowa guma do żucia pomoże Ci odświeżyć oddech między posiłkami.

2. Próchnica zębów

Jeśli Twoje zęby są wrażliwe na gorące, zimne lub słodkie potrawy, przyczyną takiego stanu rzeczy może być próchnica, której oczywistymi objawami są ubytki oraz ból zębów. Możesz jej zapobiegać, regularnie odwiedzając dentystę. Twój stomatolog zauważy wczesne oznaki próchnicy zębów i może wdrożyć odpowiednie leczenie. 

  • Próchnica - przyczyny:

    W płytce nazębnej znajdują się bakterie, które wytwarzają kwas atakujący szkliwo zębów i powodujący jego odwapnienie. A to oznacza, że Twoje zęby zaczynają tracić ważne minerały – takie jak wapń, fosfor, magnez i fluor – i stają się porowate.
  • Sposób postępowania przy próchnicy:

    Tylko dentysta może Ci pomóc w przypadku próchnicy. Szybkie leczenie zwykle pozwala uratować zęby, a często okazuje się, że potrzebne jest jedynie małe wypełnienie.

3. Zapalenie dziąseł

Zdrowe dziąsła powinny być jędrne i różowe. Jeśli są czerwone lub krwawią podczas szczotkowania, najprawdopodobniej rozwinął się stan zapalny. A jeżeli dziąsła są opuchnięte, a zęby zaczynają się obluzowywać, może okazać się, że mamy do czynienia z paradontozą.

  • Przyczyny zapalenia dziąseł:

    Bakteryjna płytka nazębna osadza się na zębach i pod linią dziąseł, powodując stan zapalny.
  • Sposoby postępowania przy zapaleniu dziąseł:

    Lekko krwawiące dziąsła można „uratować” dzięki szczotkowaniu, nitkowaniu i stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. W przypadku mocno zaczerwienionych lub spuchniętych dziąseł jedynym rozwiązaniem jest szybka wizyta u dentysty.

4. Suchość w ustach

Zbyt mała ilość śliny może sprawić, że w ustach pojawi się nieprzyjemne uczucie suchości, czyli kserostomia, a stale utrzymująca się suchość w ustach może stać się przyczyną nieświeżego oddechu.

  • Przyczyny suchości w ustach:

    Odwodnienie i oddychanie przez usta to najczęstsze przyczyny tego stanu. Ilość wydzielanej śliny może również zmniejszać się wraz z wiekiem, powodując uczucie suchości w ustach.
  • Sposób postępowania przy suchości w ustach:

    Picie dużej ilości płynów i pobudzanie gruczołów ślinowych takimi produktami jak bezcukrowa guma do żucia.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Na szczęście możesz uniknąć problemów z zębami i dziąsłami, prawidłowo dbając o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzając swojego dentystę. W ten sposób unikniesz bólu zębów, dyskomfortu i innych nieprzyjemnych dolegliwości. A oto najważniejsze punkty programu:

  • Szczotkowanie zębów: Dwa razy dziennie to konieczność, ale możesz też szczotkować zęby trzy razy dziennie, najlepiej jakieś 30 minut po każdym głównym posiłku. Dzięki zachowaniu takich odstępów czasowych szkliwo może zregenerować się po ataku kwasów zawartych w spożywanych produktach. Szczotkuj zęby dokładnie, przez co najmniej dwie minuty.
  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych: Resztki jedzenia często zbierają się między zębami. Koniecznie musisz się ich pozbyć! Możesz użyć do tego nici dentystycznej lub małej szczoteczki przeznaczonej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Najlepiej używaj ich codziennie. To bardzo skuteczna metoda zapobiegania zapaleniu dziąseł.
  • Irygator do higieny jamy ustnej: Jeżeli nie lubisz korzystać z miniszczoteczek czy nici dentystycznych, wygodną alternatywą będzie irygator do higieny jamy ustnej. Pomoże Ci usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych za pomocą strumienia wody. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj go wieczorem, po umyciu zębów.
  • Czyszczenie języka: U niektórych osób płytka nazębna odkładająca się na języku może powodować nieświeży oddech. Na szczęście można ją łatwo usunąć za pomocą specjalnego czyścika lub skrobaka do czyszczenia języka. Używaj go zawsze, gdy będzie to konieczne, po szczotkowaniu zębów.
  • Pasta do zębów i żel z fluorem: Używaj pasty do zębów z fluorem i cynkiem, na przykład nowej pasty Oral-B Pro Expert Advanced Science, aby wzmacniać szkliwo i zapobiegać próchnicy zębów. Zapewnij też swoim zębom i dziąsłom dodatkową ochronę, stosując raz w tygodniu żel z fluorem. 
  • Płyn do płukania ust: To idealne uzupełnienie prawidłowej higieny zębów i dziąseł. Kiedy będziesz używać go regularnie, może zapobiegać zapaleniu dziąseł i zwalczać je.

Jak znaleźć odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników. Oczywiście nie ma nic złego w używaniu tradycyjnej szczoteczki manualnej, ale mycie zębów szczoteczką elektryczną daje lepsze efekty.

Szczoteczka elektryczna jak np. Oral-B usuwa znacznie więcej płytki nazębnej niż tradycyjna szczoteczka manualna, również z trudno dostępnych miejsc. To bardzo ważne, gdyż płytka nazębna jest głównym źródłem nieświeżego oddechu. Pamiętaj, że rodzaj włókien szczoteczki ma ogromne znaczenie ze względu na dziąsła. Zawsze używaj miękkiej szczoteczki, by pomóc je chronić.

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO stanowią rewolucję w dziedzinie higieny jamy ustnej. To nowoczesne narzędzie, które usuwa nawet do 100% więcej płytki bakteryjnej niż tradycyjna szczoteczka manualna, ale również przynosi widoczne rezultaty w postaci bielszych zębów już po pierwszym zastosowaniu. Oral-B iO jest połączeniem innowacyjnej technologii i skuteczności, które podnosi standardy pielęgnacji zębów na nowy poziom.

Na co należy uważać podczas szczotkowania zębów?

Nawet przy codziennie powtarzanych czynnościach, takich jak szczotkowanie zębów, nie wszystko zawsze idzie gładko. Oto kilka najczęstszych problemów, jakie możemy napotkać:

  • Zbyt mocne dociskanie szczoteczki podczas mycia zębów wcale nie oznacza lepszego czyszczenia. Może za to poranić dziąsła. Elektryczna szczoteczka do zębów Oral-B z kontrolą siły nacisku może pomóc Ci chronić dziąsła i stosować optymalną siłę nacisku podczas szczotkowania.
  • Stara szczoteczka do zębów, która nie była używana od kilku miesięcy, już nie czyści tak dobrze. Z czasem włókna szczoteczki zaczynają się zużywać i nie usuwają płytki nazębnej szybko i skutecznie. W końcu zaczynają wyginać się na zewnątrz, co oznacza, że już najwyższy czas sięgnąć po nową szczoteczkę. Zawsze pamiętaj o regularnym wymienianiu szczoteczki do zębów. 
  • Ze względu na zawartość kwasów cukier i owoce są szczególnie szkodliwe dla zębów. Jednak szczotkowanie zębów bezpośrednio po spożyciu tych produktów może spowodować uszkodzenie szkliwa. Najlepiej przepłukać jamę ustną wodą po zjedzeniu przekąsek i odczekać godzinę przed umyciem zębów odpowiednią pastą, taką jak blend-a-med Complete Protect 7 Original.
  • Zalecamy też regularne korzystanie z pasty do zębów Oral-B Pro-Expert Advanced Science, jak i inne pasty z tej gamy. Dzięki jej skuteczności w zapobieganiu problemom jamy ustnej, w tym bakteryjnej płytki nazębnej, oraz utrzymaniu zdrowych dziąseł, jest to niezastąpiony produkt dla pełnego dobrostanu jamy ustnej.

Zdrowa dieta dla mocnych zębów

Rozwiąż swoje problemy z zębami i dziąsłami, dbając o prawidłową dietę! Dowiedz się, które potrawy i produkty spożywcze mogą zapewnić Ci zdrowe zęby:

  • Pokarmy bogate w wapń, takie jak mleko, sery i jogurty, są bardzo dobre dla Twoich zębów. Ten minerał jest też ogromnie ważny dla zdrowego szkliwa. Możesz go znaleźć w zielonych warzywach liściastych, takich jak brokuły, botwinka, szpinak i jarmuż.
  • Guma do żucia pobudza produkcję śliny, a to dobra wiadomość dla szkliwa Twoich zębów! Oczywiście sięgaj po bezcukrową! Spróbuj też zwiększyć spożycie surowych warzyw i produktów pełnoziarnistych.
  • Picie dużej ilości wody pomaga zwalczać nieświeży oddech! Spłukuj wszelkie resztki jedzenia wodą lub niesłodzoną herbatą i dbaj o właściwe nawilżenie jamy ustnej, bo dzięki temu bakterie nie będą mogły tak łatwo się w niej rozwijać. Rada od eksperta: Aby podwójnie zadbać o zdrowie jamy ustnej, sięgaj po wodę mineralną z dodatkiem wapnia.