Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Co grozi za nieszczepienie dziecka?

Co grozi za nieszczepienie dziecka?

0
Od dawna mówi się, że nie wszyscy rodzice szczepią swoje dzieci. Powodów jest wiele, ale w większości przypadków jest to wiara w powikłania poszczepienne, o których piszą środowiska antyszczepionkowe. 
Według badań przeprowadzonych przez Główny Inspektor Sanitarny zaledwie 2% ankietowanych przyznało, że powodem, dla których nie chcą poddać się szczepieniom, są obawy związane z wystąpieniem w przeszłości u siebie lub u dziecka niepożądanego odczynu poszczepiennego. Natomiast aż 28% jako przyczynę nieszczepienia podało wpływ ruchów antyszczepionkowych i ta grupa między początkiem a końcem roku 2014 powiększyła się najbardziej, bo aż o 66%. W 2016 roku ponad 23 tys. szczepień obowiązkowych nie zostało wykonanych zgodnie z kalendarzem szczepień, trzy lata wcześniej było to tylko 7,2 tys. odmów. To skok aż o 400%!
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia rodzicom, którzy nie zaszczepią dziecka, grozi kara finansowa. Jeśli dziecko nie zostanie zaszczepione w terminie, rodzice otrzymują upomnienie od sanepidu. Jeśli w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu rodzic nie stawi się na szczepienie, może zostać na niego nałożona kara finansowa.
O jakiej karze mowa?
Za uchylenie się od obowiązku szczepienia dziecka grozi grzywna nawet 10 tys. złotych. Kara taka może być nakładana wielokrotnie, ale suma nie może przekroczyć 50 tys. złotych. Taka kwota to jednak teoria, w praktyce aż tak wysokich kar się nie stosuje. Zazwyczaj to kilkaset złotych. Rodzice, którzy decyzją wojewody zostali ukarani za nieszczepienie dziecka, mogą napisać odwołanie. Wniosek trzeba jednak złożyć u ministra zdrowia.
Co więcej, rodzicom grozi nie tylko kara finansowa. Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci. W najlepszym przypadku rodzicom, którzy trafią do sądu, bo nie szczepili dzieci, grozi nadzór kuratora, w najgorszym − odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie